DZIŚ JEST:   19   STYCZNIA   2020 r.

II Niedziela Zwykła
Św. Józefa Sebastiana Pelczara
Św. Henryka, biskupa
 
 
 
 

Jak chronić się przed roszczeniami dotyczącymi mienia bezspadkowego? Jest projekt „anty-447”

Jak chronić się przed roszczeniami dotyczącymi mienia bezspadkowego? Jest projekt „anty-447”
Fot. Adam Chelstowski / FORUM

Poseł Tomasz Rzymkowski (Kukiz’15) przedstawił projekt ustawy o ochronie własności Rzeczypospolitej Polskiej przed roszczeniami dotyczącymi mienia bezdziedzicznego. Uczynił to w USA, na tle Białego Domu. Projekt roboczo nazywany jest ustawą „anty-447”.

 

Zaprezentowany projekt ustawy określa sposób postępowania organów władzy publicznej w przypadku zwrócenia się do Rzeczypospolitej Polskiej z roszczeniami dotyczącymi mienia należącego do osób będących ofiarami zbrodni nazistowskich, do którego nie ma spadkobiercy ani zapisobiercy (bezdziedzicznego czy też bezspadkowego).

 

Projekt przewiduje wprowadzenie zakazu podejmowania jakichkolwiek czynności zmierzających do zaspokojenia roszczeń dotyczących mienia bezdziedzicznego, w tym zawierania ugód, uznawania roszczeń i powództw, wyrażania zgody na mediacje, wypłaty świadczeń pieniężnych czy przekazywania świadczeń rzeczowych.

 

Dokument zakłada, że czynności podejmowane wbrew zakazowi z mocy prawa są nieważne i nie wywołują żadnych skutków prawnych. Ponadto Prokuratoria Generalna RP w każdym przypadku wystąpienia o roszczenia miałaby obowiązek poinformowania występujących, że ich roszczenia nie mają podstaw prawnych i odmówienia ich zaspokojenia. Co więcej, w przypadku powództwa uznanego przez pozwanego, podlegałoby ono oddaleniu.

 

Ustawa zakłada też, że wszystkie organy państwa polskiego zostają zobowiązane do kwestionowania, także na arenie międzynarodowej, tego rodzaju roszczeń. Zakazuje się też prowadzenia postępowania egzekucyjnego, a wszczęte postępowania zostają umorzone z urzędu. Nieprzestrzeganie zapisów ustawy zagrożone byłoby karą do 2 lat pozbawienia wolności.

 

MA

 

 


DATA: 2019-05-03 19:14
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
21
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jeśli nawet znajdzie się grupa odważnych posłów, którzy pod takim projektem się podpiszą, to i tak do wyborów parlamentarnych przeleży w sejmowej "zamrażarce".
8 miesięcy temu / mack
 
panie, pan nie używa takich wielkich słów! Racja Stanu... Pan im obieca dożywotnią rentę w wysokości 300% ostatniej diety, to może zagłosują...
8 miesięcy temu / gorzki
 
Tak trzymać chamstwu należy odpowiadać siłom i godnością
8 miesięcy temu / Piłsudski
 
za grabież rozbójniczą tylko 2 lata ?? A co z obchodzeniem tego i wypłacaniem roszczeń poprzez dotacje jak np. wydawanie 100 mln na żydowskie cmentarze i podobne obciążenia finansowe. Za przewały z Vatem jest do dożywocia, a tu tylko 2 lata ?? Panie pośle ! Do korekty!
8 miesięcy temu / grimm
 
Mam nadzieję że nie jest to tylko metoda Kukiz'15 na poprawę słupka sondażowego. Ich koalicja z PiS jest już przesądzona, a objawiło nam się toto przez potwierdzony już fakt zbierania podpisów dla Kukiz'15 przez działaczy PiS. Oby się poseł Rzymkowski nie zdziwił gdy PiS nie poprze jego projektu. Ja nie mam już złudzeń co do PiS. Niczego nie uchwalą.
8 miesięcy temu / trzeźwo
 
Brawo Panie Tomaszu! wykonal pan duza prace o kolosalnym znaczeniu dla Polski! realny Akt Prawny,TYLKO GO WCIELIC W ZYCIE! Mam nadzieje ze bedzie akceptacja wiekszosci poslow na jego pelna i szybka realizacje w Sejmie ! Potrzeba jeszcze naglosnic panskie przedsiewziecie jak najszerzej w mediach tak, aby ta incjatywa dotarla szeroka fala do swiadomosci Spoleczenstwa ktora teraz powinno naciskac na rzad by ten dzialal szybko i zdecydowanie w uchwaleniu Panskiej Anty 447! Uwazam ze nie mozna pozwolic, by w tej sprawie w dalszym ciagu trwala tak dluga cisza i brak jakiej kolwiek decyzji przeciwdzialania 447, ze strony JK,AD,i Pana Premiera! W tej kwestii jest pan pierwszym politykiem ktory zadzialal w nietypowy i odwazny sposob na tle Bialego Domu prezentujac swoj,: Anty 447 projekt!Duze Brawa za ta incjatywe,i przyklad prawdziwego Patriotyzmu!
8 miesięcy temu / Andrzej L-P
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.