DZIŚ JEST:   18   MARCA   2019 r.

Św. Edwarda, króla
Św. Cyryla Jerozolimskiego, Doktora Kościoła
 
 
 
 

Jak być prawdziwym mężczyzną? Oto 10 podpowiedzi

Jak być prawdziwym mężczyzną? Oto 10 podpowiedzi
źródło: pixabay.com
#MĘSKOŚĆ    #MĘŻCZYZNA    #OJCIEC    #ŚW. JÓZEF    #WZÓR    #FEMINIZM    #KOŚCIÓŁ    #KATOLICYZM    #PATRON    #RODZINA    #MSZA ŚW.

Wielu mężczyzn szuka dziś wzorców męstwa i męskości. W rozszalałym od feministycznej agresji świecie coraz mniej środowisk aspiruje do roli takiego wzorca. Jednak istnieje wspólnota, która choć pogrążona jest w kryzysie, od setek lat zna przepis na „mężczyznę zdecydowanego”.

 

Nikt chyba dziś już nie wątpi w istnienie tego, co przez katolickich publicystów nazywane jest „kryzysem męskości”. Doskonale widać to również obserwując życie Kościoła. Pośród bardzo szeroko rozpowszechnionego sflaczenia męskości, widać że istnieje grupa, która wciąż najzdrowiej pojmuje misję mężczyzny. To zaangażowani, pobożni katolicy.

 

Mężczyźni, którzy mimo iż przyszło im żyć w wyjątkowo niereligijnych czasach, całkowicie oddają się Bogu bez względu na to, jakie powołanie przyjęli. Zdali sobie sprawę, że jedynym prawdziwym męstwem jest ideał katolickiego mężczyzny. Uczynili swym celem świętość – własną i ich rodzin. Zdali sobie bowiem sprawę, że za kryzysem męskości stoi Szatan, bo pamiętają, że on naprawdę istnieje, a walka z jego pokusami możliwa jest wyłącznie dzięki opowiedzeniu się po stronie Chrystusa Pana.

 

Jak stać się takim człowiekiem? Jak zostać jasnym punktem na tle ciemnego kryzysu męskości? Jak być zaangażowanym, zdecydowanym katolickim mężczyzną? Oto 10 podpowiedzi, które na łamach „The Catholic Gentelman” opublikował Matthew James Christoff:

 

  1. Odpowiedz sobie na pytanie: dlaczego Chrystus jest twoim Królem

Gdy człowiek jest proszony o opisanie, dlaczego kocha swoich rodziców, żonę, dzieci lub przyjaciół, w większości przypadków dość szybko jest w stanie stworzyć dość długą listę powodów swojej miłości. A Jezus Chrystus dla większości z nas pozostaje postacią abstrakcyjną, konceptualną lub historyczną. Wielu ludzi nie zna Jezusa prawdziwego, żywego i obecnego. Każdy katolicki mężczyzna musi być w stanie przedstawić sobie argument, dlaczego Jezus Chrystus jest jego Królem. Mężczyzna tak funkcjonuje – jeśli nie jest przekonany o wielkości Chrystusa do tego stopnia, że potrafi wyartykułować powód do miłości, jego wzrost w wierze będzie ograniczony. Zdecydowany mężczyzna umie przedstawić argumenty za Chrystusem. Jeśli nigdy tego nie zrobiłeś – czas najwyższy.

 

  1. Podejmij zobowiązanie – będę świętym

W niebie nie ma miłych ludzi ani dobrych ludzi – tam są święci. Większość mężczyzn obiecuje samym sobie w życiu różne rzeczy, ale rzadko kto zobowiązuje się przed sobą by dążyć do świętości. Mężczyźni nie powinni tkwić w przeciętności, to ich natura – muszą podnosić sobie poprzeczkę! A nie ma wyższego stopnia tejże poprzeczki nad świętość. Podejmując zobowiązanie do świętości, człowiek zaczyna od pokuty i aspiruje do wielkości; w tym uświadamia sobie własne duchowe ubóstwo. Uznając duchowe ubóstwo, mężczyzna przychodzi pokornie rozpoznać potrzebę miłosierdzia Bożego i wołać o nie. Aspirowanie do świętości zmienia wszystko.  

 

  1. Idź do spowiedzi co najmniej raz w miesiącu

Kościół uczy  by każdy człowiek co najmniej raz w roku przystąpił do sakramentu pojednania. Ale każdy mężczyzna pozostający w szczerości z samym sobą i Chrystusem wie, że potrzebuje spowiedzi znacznie częściej. Rób więc rachunek sumienia, przypominaj sobie regularnie 10 Przykazań. Podejmij zobowiązanie, aby co miesiąc iść do spowiedzi zgodnie z ustalonym wcześniej harmonogramem a także natychmiast, gdy popadniesz w grzech ciężki (np. oglądając pornografię).  

 

  1. Módl się codziennie! Co najmniej kwadrans

Tylko około jedna trzecia katolickich mężczyzn codziennie się modli. Zdecydowanej mniejszości z nich zajmuje to więcej niż 15 minut. Jak poznać Jezusa, jeśli nigdy się z Nim nie rozmawia? Podejmij zatem zobowiązanie – poznać Chrystusa Króla na zasadzie osobistej, zbliżając się do Jego Tronu i rozmawiając z Nim codziennie przez 15 minut. To właśnie w tej osobistej rozmowie Chrystus uczyni Jego wolę znaną każdemu. Zobaczysz.

 

  1. Odkryj „męskość” Mszy Świętej

Choć Msza Święta jest "źródłem i szczytem" wiary katolickiej, wielu mężczyzn twierdzi, że "nudzą się Mszą świętą" i "nie wynoszą z niej niczego". Dzieje się tak dlatego, że nie wiedzą, co dzieje się we Mszy św.: słabo rozumieją najzupełniej męską symbolikę liturgii. Nie zdają sobie oni sprawy, że podczas Mszy są świadkami prawdziwej Krwawej Ofiary Jezusa Chrystusa na krzyżu. Jeśli mężczyzna nie bierze czynnego udziału we Mszy świętej z powodu niewiedzy i nudy, zdecydowanie trudniej jest mu przyjmować łaski płynące z Eucharystii. Dowiedz się czegoś więcej o Mszy Świętej. Co najmniej na tyle, byś potrafił wyjaśnić co się na niej dzieje swojemu przyjacielowi albo swojemu synowi. I traktuj ją z szacunkiem należnym Ofierze Chrystusa.

 

  1. Uczestnicz w coniedzielnej Mszy + 1

To minimalny obowiązek każdego katolika - uczestniczyć we Mszy Świętej w każdą niedzielę. Mało który mężczyzna robi to częściej. Jest to zarówno klęska katechetyczna, jak i oburzająca zniewaga naszego Króla. Poza uczestnictwem we Mszy św. w każdą niedzielę, każdy mężczyzna powinien uczynić dodatkowym krok, aby spotkać się z Eucharystią przynajmniej raz w tygodniu, uczestnicząc w Mszy św. lub klęcząc w adoracji przez 30 minut. Regularne zbliżanie się do Chrystusa pomoże mężczyznom nadrobić stracony czas.

Ostrzeżenie: nigdy nie zbliżaj się do Eucharystii w stanie grzechu śmiertelnego.

 

  1. Noś przy sobie różaniec i módl się nim regularnie

Różaniec często kojarzy się ze starszymi kobietami, rzadko z mężczyznami. To fatalny stereotyp. Modlitwa różańcowa przybliża mężczyznę do Matki Boskiej i jej Syna, Jezusa Chrystusa; jest najwybitniejszym z rytuałów, polecanym przez największych Świętych (mężczyzn!!!) na przestrzeni wieków. Zarówno w cichych miejscach jak i w chaosie pola bitwy. Jest to męski akt lojalności i wierności. Podejmij zobowiązanie: noś przy sobie różaniec jako znak waszej lojalności i wiary oraz jako broń przeciwko codziennym atakom szatana. Szatan nienawidzi różańca i obawia się go. Różaniec jest męską bronią, jego paciorki są jak kule karabinu, a już same jego noszenie przy sobie jest niczym przyodzianie munduru oddanego katolickiego mężczyzny.

 

  1. Poznaj swego świętego patrona i Anioła Stróża

Mimo, iż jako katolicy wierzymy w obcowanie świętych, wielu mężczyzn nie chce mieć osobistych relacji z świętym ani z ich Aniołem Stróżem. To przyczyna dla której wielu mężczyzn nie czuje się związanych z Kościołem – bo nie są związani ze swym patronem i Aniołem Stróżem. A święci i Aniołowie wstawiają się za ludźmi, aby chronić i bronić ich przed codziennym atakiem szatana i jego demonów. Przecież każdego dnia toczysz walkę z bardzo poważnym przeciwnikiem! Nie wdawaj się w nią bez tych potężnych sojuszników! Pomogą ci, jeśli się do nich zwrócisz, a to nie będzie możliwe, póki się nimi nie zainteresujesz.

 

  1. Czytaj Pismo Święte 15 minut codziennie

Całe Pismo Święte mówi o Jezusie Chrystusie. Kiedy człowiek czyta Pismo Święte, Jezus Chrystus jest z nim, nie figuratywnie czy koncepcyjnie, ale w realny i rzeczywisty sposób. Jezus sam przyszedł na ziemię, aby głosić słowa Pisma Świętego dla wszystkich ludzi, aby przez cały czas czytać i kontemplować, czerpiąc z Jego słów siłę, mądrość i łaskę. Czytanie Pisma Świętego może być dokonane poprzez pracę nad samą księgą Biblii, jak i – dzięki nowym technologiom – poprzez słuchanie tych słów odczytywanych przez lektora. Człowiek nie może poznać Jezusa Chrystusa bez kontemplacji Jego Słowa. Zacznij czytać Słowo Boże już dziś!

 

  1. Bądź w swym domu przywódcą duchowym i królem

Masz naśladować Chrystusa, a on był i przywódcą duchowym i królem służącym swym poddanym. Masz być taki sam. Dziś to szczególnie trudne – świecka kultura mocno atakuje patriarchat. Często robią to również niestety ludzie Kościoła. Musisz więc wziąć sprawy we własne ręce i pełnić te funkcje w swoim domu. Nie chodzi o to, byś był szowinistycznym tyranem – przeciwnie, masz swej rodzinie służyć przykładem. Prowadź rodzinę w kierunku modlitwy i pobożnego życia, moralnych obyczajów. Mów, co jest dobre a co złe. Chroń ich przed pokusami szatana uosabianymi dziś przez ateistyczno-libertyński świat.

 

Nie zniechęcaj się. Bądź katolickim mężczyzną. Podejmij to wyzwanie, zobowiąż się do tego sam przed sobą. Rozpocznij od modlitwy.

 

I pamiętaj – Jezus Chrystus nigdy nie zawiedzie mężczyzny, który jest mu oddany. Bóg stworzył Cię mężczyzną i będziesz nim w pełni wyłącznie wówczas, gdy będziesz posłuszny Jego woli.

 

malk

Źródło: catholicgentleman.net

 

 

 Zobacz także:

 

Polonia Christiana nr 42. Kryzys męstwa

 

Kryzys męstwa


DATA: 2018-07-24 10:45
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
14
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Msza jest męska. Zwłaszcza ta sprawowana w rycie trydenckim. Jest w tym rycie coś takiego co przyciąga mężczyzn.
11 miesięcy temu / jakub
 
1. Prawdziwy mężczyzna naśladuje swego ojca (ma ojca i może go naśladować) 2. Sam podejmuje decyzje (nawet, gdy jest przedszkolakiem - sam decyduje, które skarpetki założy) 3. Chce znać zasady postępowania (aby być dobrym) i chce ich przestrzegać (nawet jeśli zasady przedstawia nauczycielka w szkole) 4. Umie kontrolować swoje ciało (gdy jest nastolatkiem) oraz szanuje granice innych (dziewcząt) 5. Prawdziwy mężczyzna nie wykorzystuje swojej inteligencji aby skrzywdzić drugiego człowieka (bez względu na jego płeć) 6. Prawdziwy mężczyzna mierzy się z rzeczywistością i nie ucieka od niej (w nałogi, gry, niszczące hobby) 7. Prawdziwy mężczyzna szuka rady u starszych mężczyzn (autorytetów) ale sam podejmuje decyzję (zgodną z własnym sumieniem) 8. W pracy jest: uczciwy ale nie naiwny, mierzy zamiary na siły, nie musi być przez wszystkich lubiany. 9. Szanuje innych - daje im wolność, pozwala być sobą. 10. Prawdziwy mężczyzna broni swej wiary i ją rozwija. Cd. do 100 pkt...
11 miesięcy temu / kwiatek77
 
Wg mnie 1. Uwierz, że Bóg Cię kocha 2. Bądź uczciwy wobec siebie zawsze 3. Przywdziej zbroję Bożą wiary i nie bądź chwiejny 4. Weź miecz Ducha Świętego i w idź do boju w Imię Jezusa 5. Zadzierzgnij mocne przyjaźnie we wspólnocie braci 6. Bądź zawsze wierny przyjaźniom 7. Bądź obrońca kobiet jako fantastycznych sióstr 8. Pogłębiaj swoją formację 9. Stawaj na czele dzieła ale kolgialnie 10. Bądź zawsze radosny
11 miesięcy temu / wierżacy
 
Do MTMT: Oczywiście: przybliżanie się do Boga przywraca właściwy porządek: kobieta odkrywa swoją kobiecość, a mężczyzna swoją męskość. Będąc wierzącym, wszystko przeżywa się bardziej prawdziwie.Pozdrawiam.
11 miesięcy temu / Reselka
 
To ja jeszcze w ujęciu nieco bardziej przyziemnym dodam do tego bardzo mądre wykłady i konferencje pana doktora Jacka Pulikowskiego (chociażby na youtube pełno jest jego wypowiedzi). Zresztą, polecam również i piękniejszej części, to bardzo budujące widzieć na spotkaniach z nim młode kobiety i dziewczęta, które słysząc przedstawiane tam treści są w widoczny sposób urzeczone takim ujęciem męskości (tak więc Panowie, jak widać to działa ;). Przede wszystkim należy zerwać z tymi marnościami wtłaczanymi nam wszystkim przez kulturę masową, karykaturami męskości takimi jak jakieś za przeproszeniem żigolaki, casanovy, lalusie, czy dorosłe dzieci w krótkich porteczkach z syndromem Piotrusia Pana. Dla równowagi oczywiście dodam, że archetyp pana w białym podkoszulku umazanym musztardą i plamą z tłuszczu również męski nie jest.
11 miesięcy temu / incuss
 
O kurcze, czyli jako niewierzący nie jestem mężczyzną.
11 miesięcy temu / MTMT
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.