DZIŚ JEST:   19   KWIETNIA   2019 r.

Wielki Piątek
Św. Leona IX, papieża
Św. Ekspedyta, męczennika
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 30  >   PRAWDA, DOBRO, PIĘKNO

Beata Górecka

Jagiellońska Europa


Dawno nie było w Polsce tej miary wydarzenia, jakim jest wystawa Europa Jagiellonica 1386–1572. Sztuka i kultura w Europie Środkowej za panowania Jagiellonów. Na Zamku Królewskim i w Muzeum Narodowym w Warszawie udało się zgromadzić prawie trzy setki znakomitych dzieł sztuki sakralnej i świeckiej: obrazów, rzeźb, grafik, bezcennych ksiąg iluminowanych i inkunabułów oraz różnorodnych wyrobów rzemiosła artystycznego. Wiele z nich powstało w znanych warsztatach Krakowa, Pragi, Budy, Wiednia oraz innych miast Europy Środkowej. Na co dzień przechowywane w muzeach i zbiorach kościelnych licznych krajów zostały zebrane razem, by dać świadectwo aspiracji kulturalnych rodu, który przez kilkadziesiąt lat władał terytorium o obszarze przeszło dwóch milionów kilometrów kwadratowych od Bałtyku po Adriatyk i Morze Czarne.

Wystawa została podzielona na dwie części.Ekspozycję na Zamku Królewskim poświęcono przede wszystkim samym Jagiellonom i twórczości bezpośrednio objętej ich mecenatem. W Muzeum Narodowym zaś przedstawiono dorobek cywilizacyjny tej części Europy, która znalazła się pod ich panowaniem. Zakres chronologiczny wystawy wyznaczają dwie daty: 1386 – rok koronacji Władysława Jagiełły i 1572 – rok śmierci króla Zygmunta Augusta, ostatniego męskiego przedstawiciela rodu Jagiellonów.

Z wizytą u monarchów
Zwiedzanie wystawy najlepiej rozpocząć od Zamku Królewskiego – pozwoli nam to przyjrzeć się bliżej głównym bohaterom ekspozycji, prześledzić ich politykę dynastyczną i upodobania estetyczne, „dotknąć” wzrokiem przedmiotów – często o wielkiej wartości artystycznej, którymi się na co dzień posługiwali. Zobaczymy ufundowane przez nich dzieła sztuki: obrazy, rzeźby, relikwiarze, krzyże, monstrancje, ornaty i inne paramenty liturgiczne, iluminowane księgi, a także powstałe w ich kancelariach listy i dokumenty...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Wielki Piątek to główny dzień tradycyjnych obchodów Wielkiego Tygodnia w wielu krajach świata. Najbardziej znane misteria organizowane są w Hiszpania i krajach Ameryki Łacińskiej. W brazylijskich misteriach Męki Pańskiej biorą udział gwiazdy ekranu, a na Filipinach wierni dla okazania swojej wiary dają się krzyżować.

 
 

Całun Turyński jest żywym świadectwem Męki i Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Nadal jednak – mimo niezbitych dowodów – znajdują się ludzie podważający jego autentyczność. O tym co wiemy o Całunie, a także dlaczego informacje o fałszerstwie należy włożyć między bajki wyjaśnia w rozmowie z portalem PCh24.pl Krzysztof Sadło z Polskiego Centrum Syndologicznego.

 

W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły, co w praktyce oznacza, że ograniczamy się do spożycia trzech posiłków, w tym tylko jednego do syta (od 18 do 60 roku życia). Oprócz tego, tak jak w każdy piątek, wierni są zobowiązani do wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych (od 14 roku życia).

 

Jesteśmy Bożymi dziećmi. To nie metafora, to fakt. Pan Bóg stworzył każdego z nas, a my, ludzie, stanowimy koronę wszelkiego stworzenia. A czy Autor podpisał swoje dzieło?

 

Siłę krzyża jako znaku zwycięstwa dobitnie potwierdziły w trakcie tegorocznego Wielkiego Tygodnia wydarzenia z Paryża. Oto bowiem, gdy po opanowaniu pożaru katedry Notre-Dame strażacy weszli do środka, ich oczom ukazał się błyszczący i nietknięty przez żywioł znak Męki Pana Jezusa.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.