DZIŚ JEST:   13   LISTOPADA   2019 r.

Świętych Braci Męczenników - Benedykta, Jana, Izaaka
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 30  >   PRAWDA, DOBRO, PIĘKNO

Beata Górecka

Jagiellońska Europa


Dawno nie było w Polsce tej miary wydarzenia, jakim jest wystawa Europa Jagiellonica 1386–1572. Sztuka i kultura w Europie Środkowej za panowania Jagiellonów. Na Zamku Królewskim i w Muzeum Narodowym w Warszawie udało się zgromadzić prawie trzy setki znakomitych dzieł sztuki sakralnej i świeckiej: obrazów, rzeźb, grafik, bezcennych ksiąg iluminowanych i inkunabułów oraz różnorodnych wyrobów rzemiosła artystycznego. Wiele z nich powstało w znanych warsztatach Krakowa, Pragi, Budy, Wiednia oraz innych miast Europy Środkowej. Na co dzień przechowywane w muzeach i zbiorach kościelnych licznych krajów zostały zebrane razem, by dać świadectwo aspiracji kulturalnych rodu, który przez kilkadziesiąt lat władał terytorium o obszarze przeszło dwóch milionów kilometrów kwadratowych od Bałtyku po Adriatyk i Morze Czarne.

Wystawa została podzielona na dwie części.Ekspozycję na Zamku Królewskim poświęcono przede wszystkim samym Jagiellonom i twórczości bezpośrednio objętej ich mecenatem. W Muzeum Narodowym zaś przedstawiono dorobek cywilizacyjny tej części Europy, która znalazła się pod ich panowaniem. Zakres chronologiczny wystawy wyznaczają dwie daty: 1386 – rok koronacji Władysława Jagiełły i 1572 – rok śmierci króla Zygmunta Augusta, ostatniego męskiego przedstawiciela rodu Jagiellonów.

Z wizytą u monarchów
Zwiedzanie wystawy najlepiej rozpocząć od Zamku Królewskiego – pozwoli nam to przyjrzeć się bliżej głównym bohaterom ekspozycji, prześledzić ich politykę dynastyczną i upodobania estetyczne, „dotknąć” wzrokiem przedmiotów – często o wielkiej wartości artystycznej, którymi się na co dzień posługiwali. Zobaczymy ufundowane przez nich dzieła sztuki: obrazy, rzeźby, relikwiarze, krzyże, monstrancje, ornaty i inne paramenty liturgiczne, iluminowane księgi, a także powstałe w ich kancelariach listy i dokumenty...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Stolica Apostolska potwierdza swe zaufanie do australijskiego wymiaru sprawiedliwości, uznając decyzję Są Najwyższego Australii, który przyjął prośbę kard. George'a Pella; jest świadoma tego, że kardynał zawsze utrzymywał, że jest niewinny. Ogłoszone 13 listopada oświadczenie watykańskiego Biura Prasowego zapewnia jednocześnie ponownie o „bliskości z tymi, którzy ucierpieli wskutek seksualnego wykorzystywania ich przez duchowieństwo”.

 
 

Wartość życia nie powinna podlegać żadnym rozgrywkom politycznym. Na temat wartości życia takie gremium jak Trybunał Konstytucyjny powinno się wypowiadać bez zająknięcia – powiedział ksiądz Tomasz Kancelarczyk. Skomentował on brak orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie niezgodności z Konstytucją RP tak zwanej przesłanki eugenicznej, co oznacza, że poselski wniosek ten przepadł.

 

Senator Jeanine Anez opozycyjnej partii Jedność Demokratyczna została powołana na tymczasową prezydent Boliwii na miejsce dotychczasowego szefa państwa, Evo Moralesa, który 10 listopada ustąpił z urzędu. Miejscowi biskupi wezwali mieszkańców do „spoglądania w przyszłość z nadzieją”. Podkreślili przy tym, że w kraju nie było zamachu stanu.

 

Gwinejski kardynał mocno skrytykował ideologię LGBT, która dzisiaj przejmuje kontrolę nad rządami państw i ośrodkami edukacyjnymi, jednak jej początków upatruje w szeroko podzielanej i przyjętej przez Zachód mentalności antykoncepcyjnej.

 

„Brak decyzji Trybunału Konstytucyjnego sprawia, że w kolejnych latach zabijane będą setki dzieci, tylko dlatego, że są bezbronne i poszkodowane przez los” – podkreśla abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w wydanym we wtorek komunikacie.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.