DZIŚ JEST:   21   PAŹDZIERNIKA   2019 r.

Św. Urszuli i Towarzyszek
Bł. Jakuba Strzemię
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 30  >   PRAWDA, DOBRO, PIĘKNO

Beata Górecka

Jagiellońska Europa


Dawno nie było w Polsce tej miary wydarzenia, jakim jest wystawa Europa Jagiellonica 1386–1572. Sztuka i kultura w Europie Środkowej za panowania Jagiellonów. Na Zamku Królewskim i w Muzeum Narodowym w Warszawie udało się zgromadzić prawie trzy setki znakomitych dzieł sztuki sakralnej i świeckiej: obrazów, rzeźb, grafik, bezcennych ksiąg iluminowanych i inkunabułów oraz różnorodnych wyrobów rzemiosła artystycznego. Wiele z nich powstało w znanych warsztatach Krakowa, Pragi, Budy, Wiednia oraz innych miast Europy Środkowej. Na co dzień przechowywane w muzeach i zbiorach kościelnych licznych krajów zostały zebrane razem, by dać świadectwo aspiracji kulturalnych rodu, który przez kilkadziesiąt lat władał terytorium o obszarze przeszło dwóch milionów kilometrów kwadratowych od Bałtyku po Adriatyk i Morze Czarne.

Wystawa została podzielona na dwie części.Ekspozycję na Zamku Królewskim poświęcono przede wszystkim samym Jagiellonom i twórczości bezpośrednio objętej ich mecenatem. W Muzeum Narodowym zaś przedstawiono dorobek cywilizacyjny tej części Europy, która znalazła się pod ich panowaniem. Zakres chronologiczny wystawy wyznaczają dwie daty: 1386 – rok koronacji Władysława Jagiełły i 1572 – rok śmierci króla Zygmunta Augusta, ostatniego męskiego przedstawiciela rodu Jagiellonów.

Z wizytą u monarchów
Zwiedzanie wystawy najlepiej rozpocząć od Zamku Królewskiego – pozwoli nam to przyjrzeć się bliżej głównym bohaterom ekspozycji, prześledzić ich politykę dynastyczną i upodobania estetyczne, „dotknąć” wzrokiem przedmiotów – często o wielkiej wartości artystycznej, którymi się na co dzień posługiwali. Zobaczymy ufundowane przez nich dzieła sztuki: obrazy, rzeźby, relikwiarze, krzyże, monstrancje, ornaty i inne paramenty liturgiczne, iluminowane księgi, a także powstałe w ich kancelariach listy i dokumenty...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

„Granica między człowiekiem i zwierzęciem jest postawiona w sztuczny sposób. Żyjemy w czasach, które te granice przesuwają (…) za 50 lat będziemy wstydzili się, że jedliśmy mięso” – mówiła na spotkaniu z fanami, pisarka Olga Tokarczuk. W wypowiedzi noblistki dostrzegamy niepokojące tendencje polegające na zrównaniu zwierząt z ludźmi. A jakie niebezpieczeństwa niosą tego typu idee, wyjaśniamy w najnowszym filmie pt. „Mięsożerca. Wróg numer jeden”.

 
 

Kampania Przeciw Homofobii, pomysłodawca „Tęczowego piątku”, poprzez dyskrecję chce ułatwić organizację wydarzenia w szkołach. W tym roku jego organizacji nie trzeba zgłaszać do KPH. W ten sposób organizacja nie będzie miała listy uczestników i nikt nie będzie wymagał od niej informacji o zasięgu akcji – informuje rp.pl.

 

 

„Taka impreza jak Tęczowy piątek łamie prawo, które funkcjonuje w Polsce i dlatego nie może ona mieć miejsca. Nie może być bowiem tak, że ktoś wchodzi z obcą ideologią do polskich szkół i psuje polskie dzieci. Wobec każdego nauczyciela i dyrektora, którzy nie zapewnią dzieciom bezpieczeństwa zostaną wyciągnięte konsekwencje”, mówi w rozmowie z PCh24 TV małopolska kurator oświaty Barbara Nowak.

 

„W kraju toczy się wojna” – tak sytuację w Chile określił prezydent Sebastian Pinera. W kraju tym w wyniku zamieszek zginęło już siedem osób. Przyczyną ich wybuchu miały być podwyżki cen za metro.

 

Według tygodnika „Le Point” Eric Zemmour odwoła się od wyroku francuskiego sądu, który skazał go za „nawoływanie do nienawiści religijnej”. Dziennikarz wniósł sprawę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.