DZIŚ JEST:   20   LUTY   2019 r.

Św. Franciszka i Hiacynty Marto
Św. Zenobiusza
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 30  >   PRAWDA, DOBRO, PIĘKNO

Beata Górecka

Jagiellońska Europa


Dawno nie było w Polsce tej miary wydarzenia, jakim jest wystawa Europa Jagiellonica 1386–1572. Sztuka i kultura w Europie Środkowej za panowania Jagiellonów. Na Zamku Królewskim i w Muzeum Narodowym w Warszawie udało się zgromadzić prawie trzy setki znakomitych dzieł sztuki sakralnej i świeckiej: obrazów, rzeźb, grafik, bezcennych ksiąg iluminowanych i inkunabułów oraz różnorodnych wyrobów rzemiosła artystycznego. Wiele z nich powstało w znanych warsztatach Krakowa, Pragi, Budy, Wiednia oraz innych miast Europy Środkowej. Na co dzień przechowywane w muzeach i zbiorach kościelnych licznych krajów zostały zebrane razem, by dać świadectwo aspiracji kulturalnych rodu, który przez kilkadziesiąt lat władał terytorium o obszarze przeszło dwóch milionów kilometrów kwadratowych od Bałtyku po Adriatyk i Morze Czarne.

Wystawa została podzielona na dwie części.Ekspozycję na Zamku Królewskim poświęcono przede wszystkim samym Jagiellonom i twórczości bezpośrednio objętej ich mecenatem. W Muzeum Narodowym zaś przedstawiono dorobek cywilizacyjny tej części Europy, która znalazła się pod ich panowaniem. Zakres chronologiczny wystawy wyznaczają dwie daty: 1386 – rok koronacji Władysława Jagiełły i 1572 – rok śmierci króla Zygmunta Augusta, ostatniego męskiego przedstawiciela rodu Jagiellonów.

Z wizytą u monarchów
Zwiedzanie wystawy najlepiej rozpocząć od Zamku Królewskiego – pozwoli nam to przyjrzeć się bliżej głównym bohaterom ekspozycji, prześledzić ich politykę dynastyczną i upodobania estetyczne, „dotknąć” wzrokiem przedmiotów – często o wielkiej wartości artystycznej, którymi się na co dzień posługiwali. Zobaczymy ufundowane przez nich dzieła sztuki: obrazy, rzeźby, relikwiarze, krzyże, monstrancje, ornaty i inne paramenty liturgiczne, iluminowane księgi, a także powstałe w ich kancelariach listy i dokumenty...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

W Rzymie doszło do poruszającego protestu. Dziesiątki katolików zebrały się na jednym z placów by w milczeniu, trwając modlitwie, a także przy lekturze tekstów wielkich świętych Kościoła, dać wyraz swojemu sprzeciwowi wobec skandalowi nadużyć w Kościele. Uczestnicy wydarzenia podkreślali – co niezwykle rzadkie – że ogromny kryzys wśród duchowieństwa wiąże się wprost z niepodejmowaniem walki z homoseksualizmem.

 
 

„Uzdrowienie sytuacji w Kościele w związku z nadużyciami seksualnymi kapłanów – wymaga czegoś więcej niż skruchy” – pisze ks. Jerry Pokorsky. Kapłan z Arlington, księgowy z wykształcenia i zarazem teolog moralny, założyciel dwóch organizacji - CREDO i Adormeus, przekonuje że właśnie teraz biskupi mogą przywrócić „normalność” w Kościele, odrzucając wszelkie błędy liturgiczne, formacyjne i katechetyczne, które wdarły się po Soborze Watykańskim II.

 

Straszenie nas Polexitem przez liberalnych komentatorów nie ma większego sensu. Przecież Europa zmienia się dynamicznie na naszych oczach krocząc najprawdopodobniej w kierunku upadku. Czy wyjdziemy z niej, czy ona wyjdzie z nas i czy pomożemy jej w tym z nowym partnerem, tym razem już nie brytyjskim, a włoskim?

 

Kwestia kwot migrantów we Francji obecnie stała się jedną z najważniejszych wskutek „debaty narodowej”, zainicjowanej przez prezydenta Emmanuela Macrona gwałtownie tracącego poparcie społeczne.

 

- Kosowo jest częścią Albanii, granica serbsko – kosowska powinna być przedyskutowana – stwierdził premier Albanii Edi Rama. Otwarte mówienie o konieczności zmian granic i przebudowie mapy politycznej na Bałkanach niesie niebezpieczeństwo zgłoszenia przez kolejne państwa swoich pomysłów na nowy porządek międzynarodowy, który szybko może zburzyć i tak już kruchy pokój w południowo – wschodniej Europie.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.