Nasz kanał RSS
DZIŚ JEST:   20   STYCZNIA   2021 r.

Św. Sebastiana, męczennika
Św. Fabiana, papieża, męczennika
 
 
 
 

Jacek Bartyzel: Sobór Watykański II i progresiści konspiracji nadreńskiej


Odtwórz w YouTube
 

Z prof. Jackiem Bartyzelem rozmawia Paweł Chmielewski.

 

***

Istnieje w przestrzeni publicznej coś takiego, jak poprawność polityczna, której ulega coraz więcej ludzi nazywających samych siebie „prawicowcami”. W pisaniu o polskiej historii – choćby w ocenie narodowych powstań – również po „naszej” stronie istnieje pewna swoista „patriotyczna poprawność”. Podobne zjawisko – choć węższe i zapewne z tego powodu rzadziej dostrzegane – zachodzi również wśród naszych rodzimych publicystów katolickich.

 

To swoista poprawność kościelna. Wśród tematów, o których mało kto ośmiela się mówić sceptycznie jest również ocena zmian, które zaszły w Kościele przez ponad pół wieku po Soborze Watykańskim II.

 

A efekty tych zmian są, przynajmniej w tak zwanym świecie Zachodnim, jasne – opustoszałe kościoły, upadek moralności publicznej, radykalna przemiana praktyk religijnych, synkretyzm międzywyznaniowy, auto-degradacja pozycji Stolicy Apostolskiej w świecie (w tym w świecie polityki międzynarodowej), przenikanie ducha świata do Kościoła itp. To oczywiście nie jedyne efekty prac Soboru – ale to jedne z tych efektów, o których niemal nikt nie chce w Polsce mówić.

 

Kościół nad Wisłą o skutkach Soboru, albo raczej „ducha Soboru” czy – jak chcą inni w tym papież Benedykt XVI – „Soboru medialnego” nie dyskutuje.

 

W końcu minęło już tak wiele lat…

 

Tymczasem poza naszymi granicami dyskusja trwa w najlepsze – kilka tygodni temu po raz kolejny ożywili ją biskup Athanasius Schneider oraz, posługując się bardzo mocnymi słowami, arcybiskup Carlo Maria Vigano. Na portalu PCh24.pl opublikowaliśmy oba te teksty, które na Zachodzie wywołały niemały ferment i interesującą debatę.

 

Poprosiliśmy też o zabranie głosu kilku odważnych polskich publicystów zabierających głos na temat życia Kościoła. W najbliższych dniach o wspomnianych tekstach – szczególnie o tezach arcybiskupa Vigano – mówić i pisać będą na naszych łamach Paweł Lisicki, Grzegorz Górny i Paweł Milcarek oraz profesorowie Grzegorz Kucharczyk, Jacek Bartyzel i Marek Kornat.

 

Zachęcam Państwa do zapoznania się z tymi niezwykle interesującymi materiałami, jednocześnie podkreślając, że PCh24.pl to jedyne miejsce w polskim internecie, w którym znaleźć można tego typu treści. Nasz portal istnieje wyłącznie dzięki Państwa wsparciu – również finansowemu – i treści tych zwyczajnie nie moglibyśmy publikować, gdyby nie nasi darczyńcy. Jeśli nie należą Państwo do tego grona – gorąco do niego zapraszam.

 

 

Krystian Kratiuk

Redaktor Naczelny PCh24.pl

Czytaj także:
DATA: 2020-08-05 11:26:00
AUTOR: DEBATA PCH24.PL
 
Przekaż znajomemu:
 
 
 
drukuj
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać
 

Komentarze

W kontekście tej wypowiedzi postać abpa Lefebvre'a jawi się w zupełnie innym świetle. Moim zdaniem abp Lefebvre powinien zostać zrehabilitowany.
5 miesięcy temu / E
 
Niewątpliwie, trzeba całość dokumentów raz jeszcze przestudiować, i odrzucić to, co jest sprzeczne z Tradycją Kościoła. Modernizm przesiąkł dokumenty soborowe, i jak rdza niszczy metal, tak błędy modernistów, niszczą naukę Kościoła. Zgłaszam się ze stanowiskiem prof. Bartyzelem
5 miesięcy temu / Carolus
 
Trzeba być ślepcem, żeby nie widzieć sprzeczności między nauczaniem papieży XIX wieku i początku XXw. a soborem watykańskim II. Dignitas humanae wprost aprobuje tezy POTĘPIONE przez Quanta cura chociażby
5 miesięcy temu / @raf
 
Wg niektórych konserwatystów Kościół skończył się wraz z SVII, wg progresistów zaczął się po SVII. Oba poglądy wydają się błędne. Tym słabym, poturbowanym Kościołem po SVII nadal posługuje się Bóg, żeby uświęcać i zbawiać wiernych. Innego Kościoła nie mamy. Swoją drogą dr Paweł Milcarek, jak twierdzi dogłębnie przestudiował dokumenty soborowe wraz z okolicznościami ich powstawania. Nie ma powodu mu nie wierzyć, tym bardziej posądzać go o jakikolwiek modernizm. Redaktora Christianitas uważam za wybitnego historyka Kościoła, znawcę liturgii i człowieka wiary.
5 miesięcy temu / raf
 
Każdy może samodzielnie ocenić myślenie Katolickie a modernistyczne. Dr. Milcarek a prof.Bartyzel-dwa światy . . .
5 miesięcy temu / AndrzejBR
 
Wg Pawała Milcarka jest nieco inaczej, całe zamieszanie wokół interpretacji SVII wynika ze złej woli posiadających władzę i z wymiaru politycznego, a nie z litery Soboru i intencji ojców soborowych. Oto główny spór konserwatystów nt. SVII.
5 miesięcy temu / raf
 

 
NOWOŚCI
 
 
 
 
 
 
12345... 129 
WYBRANE DLA CIEBIE
 
 

 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.