DZIŚ JEST:   20   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Jana Kantego
Bł. Jakuba Kerna
 
 
 
 

Ja Ciebie rozgrzeszam. Chcesz?

Ja Ciebie rozgrzeszam. Chcesz?

Wielki Post to czas pokuty i pojednania z Bogiem. Wielkopostne nabożeństwa od wieków skłaniały najbardziej nawet zatwardziałych grzeszników do przystępowania do spowiedzi świętej. Wierni jednak, od zawsze potrzebowali pomocy w rozumieniu istoty tego sakramentu. Sługa Boży ksiądz Piotr Skarga wychodził naprzeciw tym oczekiwaniom i radził jak się dobrze spowiadać. Słowa tego Bożego kapłana przypomniała Polakom publikacja Agencji SGK.


„Jak się dobrze spowiadać” to część dzieła księdza Skargi zatytułowanego „Kazania o siedmiu sakramentach” opublikowanego po raz pierwszy w roku 1600, a potem wielokrotnie wznawianego. Niech czytelników nie zrazi fakt, iż proponowane im dzieło napisano językiem sprzed ponad czterystu lat! W wydaniu z 2014 r. tekst został przeredagowany tak, by każdy Polak żyjący w XXI wieku pojął z niego każde słowo.

 

Fakt, iż ksiądz Skarga spisał swoje rozważania o sakramentach ponad cztery wieki temu, nie umniejsza przydatności jego przemyśleń dla dzisiejszych dusz. Wznowienia takich dzieł jak to na nowo uświadamiają nam bowiem ponadczasowość Kościoła i uniwersalność katolickich prawd.

 

Szczególnie w trakcie Wielkiego Postu nie powinniśmy zapominać o świętej spowiedzi. Wczytując się w słowa Kaznodziei Narodu Polskiego pamiętamy wszak o tym, że „na ziemi nie możemy być pewni tego, że pozostajemy w łasce Bożej w takim samym stopniu jak jesteśmy pewni istnienia Boga”. W dobie dość powszechnej wśród wiernych herezji niespowiadania się (bo ja się spowiadam przed Bogiem! bo ja nie mam grzechów! bo Pan Bóg zna moje grzechy i nie muszę ich nikomu opowiadać!) warto przypomnieć sobie istotę sakramentu pokuty. „Słowa ja ciebie rozgrzeszam są mocne jak ogień, ale sakrament ten potrzebuje naszego wkładu, bo jesteśmy wolnymi i rozumnymi stworzeniami. Bez naszego starania, przyzwolenia i pracy Pan Bóg nas nie zbawi. Nie chce bowiem mieć bezwolnych sług” – przypomina ksiądz Skarga.

 

Sługa Boży Piotr Skarga zdawał sobie sprawę ze wszelkich ludzkich niedoskonałości – również i z powracania do grzechu już po spowiedzi. I na to przygotował dla nas radę, którą przeczytać można w najnowszej publikacji Agencji SGK. Radujmy się więc, że myśli księdza Skargi znów trafiają pod polskie strzechy, czytajmy go i bierzmy do serca jego mądre rady. Z nimi łatwiej będzie nam kroczyć ku świętości w czasach, w których ksiądz Skarga sam kroczy ku ołtarzom.

 

 

Krystian Kratiuk

 


DATA: 2015-02-21 15:54
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.