DZIŚ JEST:   26   MAJA   2019 r.

VI Niedziela Wielkanocy
Św. Filipa Neri
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 30  >   PRAWDA, DOBRO, PIĘKNO

Magdalena Żuraw

J.R.R. Tolkien - katolicki mistrz fantasy


Pod koniec grudnia na ekrany kin wszedł długo oczekiwany film Petera Jacksona Hobbit: niezwykła podróż. Film nakręcony został na podstawie pierwszej powieści J R R Tolkiena – słynnego angielskiego pisarza, mistrza literatury fantastycznej i – o czym mówi się znacznie mniej – gorliwego katolika.

H
obbit w założeniach twórców miał być pierwszą częścią trylogii, na którą w dalszej kolejności składałyby się dwa filmy nakręcone na podstawie Władcy Pierścieni. Pomysł upadł, kiedy pojawiła się możliwość nakręcenia Władcy w trzech częściach. Scenariusz Hobbita musiał więc poczekać na swoją kolej. Dziś za to możemy oglądać pierwszą z trzech części opowieści o przygodach Bilba Bagginsa.

Hobbicie Tolkien zawarł własne przygody ze Szwajcarii, która na dziewiętnastoletnim wówczas chłopaku wywarła silne wrażenie. Przyszły pisarz był jednym z dwunastu młodzieńców wyznaczonych w roku 1911 przez Szkołę Króla Edwarda do pomocy w obstawianiu trasy koronacyjnej Jerzego V. Przy tej okazji cała grupa wyruszyła na wyprawę, której wiele wątków zawarł później Tolkien w swojej książce. Podróż hobbita (Bilba) z Rivendell na drugą stronę Gór Mglistych, łącznie z ześlizgiem po usuwających się kamieniach do sosnowego lasu, jest oparta na moich przygodach – wspominał w jednym z listów...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

1521 - cesarz Karol V ogłosił edykt wormacki skazujący Lutra i jego zwolenników na banicję. Na jego podstawie spalono pisma Lutra i jego zwolenników oraz zakazano wydawania ich w całej Rzeszy.

 
 

Ulicami Gdańska przeszła manifestacja homoseksualistów i osób związanych z ruchem LGBT. W gronie uczestników znalazła się m.in. prezydent miasta Aleksandra Dulkiewicz. Wśród transparentów, które niesiono w marszu były także te wyśmiewające katolików oraz profanujące wizerunek Matki Bożej.

 

Co najmniej piętnaście tysięcy osób wzięło udział w Marszu dla Życia w Zagrzebiu. Uczestnicy manifestowali poparcie dla życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Wydarzenie zostało uświetnione występem jednej z gwiazd chorwackiej muzyki rockowej, Marko Perkovica „Thompsona”.

 

Abp Wacław Depo odprawił na Jasnej Górze Mszę św. ekspiacyjną za akty profanacji wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej, które obserwowaliśmy w ostatnich tygodniach. Podczas kazania podkreślono, że wierni muszą powiedzieć „non possumus” wobec tego co wyszydza katolickie wartości.

 

Do niebywałego skandalu doszło w jednej z warszawskich szkół publicznych znajdujących się na Ursynowie. Środowiska homoseksualne zorganizowały turniej siatkówki LGBT. Każda osoba odwiedzająca w tym czasie szkołę, miała dostęp do niemoralnych treści, które znajdowały się przy stoliku rejestracyjnym.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.