DZIŚ JEST:   04   CZERWCA   2020 r.

Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana
Św. Franciszka Caracciolo
Św. Optata z Mileve
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 30  >   PRAWDA, DOBRO, PIĘKNO

Magdalena Żuraw

J.R.R. Tolkien - katolicki mistrz fantasy


Pod koniec grudnia na ekrany kin wszedł długo oczekiwany film Petera Jacksona Hobbit: niezwykła podróż. Film nakręcony został na podstawie pierwszej powieści J R R Tolkiena – słynnego angielskiego pisarza, mistrza literatury fantastycznej i – o czym mówi się znacznie mniej – gorliwego katolika.

H
obbit w założeniach twórców miał być pierwszą częścią trylogii, na którą w dalszej kolejności składałyby się dwa filmy nakręcone na podstawie Władcy Pierścieni. Pomysł upadł, kiedy pojawiła się możliwość nakręcenia Władcy w trzech częściach. Scenariusz Hobbita musiał więc poczekać na swoją kolej. Dziś za to możemy oglądać pierwszą z trzech części opowieści o przygodach Bilba Bagginsa.

Hobbicie Tolkien zawarł własne przygody ze Szwajcarii, która na dziewiętnastoletnim wówczas chłopaku wywarła silne wrażenie. Przyszły pisarz był jednym z dwunastu młodzieńców wyznaczonych w roku 1911 przez Szkołę Króla Edwarda do pomocy w obstawianiu trasy koronacyjnej Jerzego V. Przy tej okazji cała grupa wyruszyła na wyprawę, której wiele wątków zawarł później Tolkien w swojej książce. Podróż hobbita (Bilba) z Rivendell na drugą stronę Gór Mglistych, łącznie z ześlizgiem po usuwających się kamieniach do sosnowego lasu, jest oparta na moich przygodach – wspominał w jednym z listów...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

1872 – zmarł Stanisław Moniuszko, wybitny polski kompozytor, twórca opery narodowej (ur. 1819). Po studiach w Niemczech pracował jako organista w Wilnie. W 1858 roku przeniósł się do Warszawy, gdzie objął stanowisko dyrygenta opery. Od 1864 wykładał w warszawskim Instytucie Muzycznym.

 
 

Nie toczą się żadne prace nad wypowiedzeniem konwencji stambulskiej – zapewniała w środę przedstawicieli lewicowo-liberalnej opozycji wiceminister rodziny Iwona Michałek.

 

Temat regulacji dostępu do broni palnej zawsze wzbudza dużo emocji. Dlaczego? Jak to się stało, że Polska jest jednym z najbardziej rozbrojonych krajów Europy i w jakim kierunku zmierzamy? A nade wszystko - po co nam broń. Gościem PCh24TV jest red. Łukasz Warzecha. Rozmawia Marcin Austyn.

 

Skrajnie lewicowa Partia Razem nie ceni chyba zbytnio historycznej wiedzy swych zwolenników, gdyż publikując grafikę w obronie demolujących amerykańskie miasta terrorystów z Antify posłużyła się między innymi wizerunkami… rotmistrza Witolda Pileckiego i Ireny Sendlerowej.

 

Tylko szczepionka jest jedynym skutecznym rozwiązaniem, które może realnie nas zabezpieczyć i ostatecznie pokonać pandemię. Jeżeli ona się pojawi, będzie bezpieczna i potwierdzona będzie jej skuteczność, to zaczniemy szczepienia – powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dopytywany dodał, że będzie rekomendował nieobligatoryjne szczepienia.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.