DZIŚ JEST:   23   LUTY   2019 r.

Św. Polikarpa, biskupa
Bł. Wincentego Frelichowskiego
Bł. Izabeli, królewny
 
 
 
 

Izraelski rząd uruchomił program tropiący „antysemitów” w sieci na całym świecie

Izraelski rząd uruchomił program tropiący „antysemitów” w sieci na całym świecie
Fot. sqback / commons.wikimedia.org, licencja cc

Izraelski rząd kilka dni temu uruchomił program szpiegowania użytkowników sieci społecznościowych na całym świecie. Wyszukuje on wszelkie „posty antysemickie” – za które też są uważane nieprzychylne uwagi pod adresem państwa Izrael – zestawiane w specjalnych raportach przez ekspertów ministerstwa ds. diaspory. Pozyskane informacje mają być pretekstem do domagania się od rządów w danych krajach zdecydowanej reakcji wobec „antysemitów”. Posty wyszukiwane są na Facebooku i Twitterze w języku angielskim, arabskim, francuskim i niemieckim.

 

Z czasem do inicjatywy mają dołączyć inne media społecznościowe. System uruchomiony w zeszłym tygodniu był przygotowywany w ciągu ostatniego roku przez ministerstwo obrony Izraela i ministerstwo ds. diaspory.

 

Minister ds. diaspory Naftali Bennett podkreślił, że platforma znana jako System Monitorowania Antysemityzmu w Sieci (Anti-Semitism Cyber Monitoring System - ACMS), nie ma na celu monitorowania krytyki Izraela, chociaż jak sam przyznał, obejmuje także wyszukiwanie „anty Izraelitów".

 

Tel Awiw nie obawia się oskarżeń o inwigilację obywateli innych państw. „Światło słoneczne jest najlepszym środkiem dezynfekującym", powiedział Bennett na konferencji prasowej w Tel Awiwie, inicjując projekt. - Od dzisiaj każdy antysemita w sieci powinien wiedzieć, że może być obserwowany i za nienawiść, którą będzie rozprzestrzeniał, poniesie odpowiedzialność. Czas postawić lustro przed naszymi wrogami i odsłaniać brzydką twarz współczesnych antysemitów, którzy tweetują swastyki, zamiast obnosić się z nimi na ulicy. Teraz dowiemy się, kim są główni antysemici i się nimi zajmiemy – dodawał groźnie.

 

- Antysemityzm nie zniknął, zmienił formę i przeniósł się z ulicy do sieci – kontynuował minister. Bennett dodał: - Szczególnie w tygodniu, w którym obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holokauście, musimy zwrócić uwagę na miejsca, z których wywodzi się i rozprzestrzenia antysemityzm.

W ministerstwie Bennetta znajduje się centrum dowodzenia, skupiające ekspertów, mających przeglądać sieć i zestawiać wyniki monitoringu.  

 

„Antysemickie” komentarze pod informacjami w mediach społecznościowych będą zgłaszane władzom w krajach, w których są tworzone. Izrael oczekuje, że rządy natychmiast podejmą odpowiednie działania.

 

- To bardzo ekscytujący dzień – mówił Bennett. - Po raz pierwszy uruchamiamy globalny system online walczący z antysemityzmem, który obejmuje cały świat. Można ten projekt nazwać takim supertankowcem, który walczy z antysemityzmem w internecie – konkludował.

 

Dostęp do platformy nie będzie otwarty. Niezależne strony mogą jednak składać wnioski o informację.

 

- Rozróżniamy uzasadnioną krytykę Izraela od antysemityzmu – zapewnił minister w odpowiedzi na pytanie zadane mu podczas konferencji. - Ten system nie zajmuje się krytyką Izraela. Mówimy o antysemityzmie, który jednak czasami ukrywa się pod płaszczem antyizraelskim – tłumaczył, dając do zrozumienia, że także uwagi nieprzychylne pod adresem Izraela, czy też krytyka polityki tego państwa uznana zostanie za formę antysemityzmu.

 

Ministerstwo już przetestowało system i zanalizowało 409 tys. „antysemickich” postów oraz tweetów napisanych przez 30 tys. osób.

 

Gdy prezydent Donald Trump 6 grudnia ogłosił, że Stany Zjednoczone uznają Jerozolimę za stolicę Izraela, system odnotował wzrost liczby „antysemickich” wpisów o 900 proc. - podał „The Jerusalem Post”.

 

Władze Izraela wskazały pięć dużych miast, w których najbardziej znaczące są „stanowiska antysemickie”. Są to: Santiago w Chile, Dniepr na Ukrainie, Bukareszt w Rumunii, Paryż i Londyn.

Każdego dnia skanowanych jest około 200 tys. „podejrzanych postów i tweetów” przez system. Codziennie „odkrywa się” około 10 tys. „antysemickich wpisów i tweetów".

 

ACMS został opracowany w ministerstwie obrony i udostępnia interaktywne mapy w czasie rzeczywistym, pokazujące „aktywność antysemicką.” Może analizować i wyświetlać informacje w oparciu o wiele czynników, w tym położenie geograficzne, język, datę i wiele innych.

 

W oparciu o samouczącą się sztuczną inteligencję program rozpoznaje kluczowe słowa i wzorce, analizując kontekst tekstu. ACMS wykorzystuje roboczą definicję antysemityzmu przyjętą przez IHRA (International Holocaust Remembrance Alliance).

 

Oprócz oprogramowania, ministerstwo utworzyło centrum dowodzenia, obsadzone przez ekspertów, którzy otrzymują dane z systemu i przedstawiają je ministerstwu ds. diaspory.

 

Platforma zapewni również dane dla izraelskich urzędników odbywających spotkania dyplomatyczne z zagranicznymi dygnitarzami. Ma to być także narzędzie dla dziennikarzy i naukowców poszukujących informacji na ten temat.

 

W czerwcu Parlament Europejski przyjął rezolucję, wzywającą państwa członkowskie oraz instytucje i agencje Unii Europejskiej do przyjęcia i stosowania roboczej definicji antysemityzmu, którą posługuje się Międzynarodowy Sojusz na rzecz Pamięci o Holokauście (IHRA), „w celu wsparcia organów wymiaru sprawiedliwości i organów ścigania w prowadzonych przez nie działaniach mających na celu skuteczniejsze i bardziej efektywne rozpoznawanie ataków antysemickich i ściganie ich sprawców”.

 

Robocza definicja dotyczy negacjonizmu i zniekształcania prawdy historycznej o Holokauście. Prawnie niewiążąca, robocza definicja mianem „negacjonizmu” określa „propagandowy dyskurs, który neguje rzeczywistość historyczną oraz zakres Holokaustu (Szoa), czyli eksterminacji Żydów przez nazistów i ich współpracowników podczas II wojny światowej”.

 

„Negacjonizm odnosi się w szczególności do wszelkich prób twierdzenia, że Holokaust (Szoa) w ogóle się nie wydarzył. Negacjonizm może obejmować publiczne negowanie lub poddawanie w wątpliwość stosowania podstawowych metod zagłady (np. komór gazowych, masowych rozstrzelań, głodzenia i torturowania) lub zamiaru dokonania ludobójstwa na narodzie żydowskim”.

 

„Negacjonizm w swych różnych formach jest przejawem antysemityzmu. Usiłowanie zaprzeczania ludobójstwu Żydów jest próbą oczyszczenia narodowego socjalizmu i antysemityzmu z winy i odpowiedzialności za ludobójstwo na narodzie żydowskim. Formy negacjonizmu mogą również obejmować obwinianie Żydów za wyolbrzymianie lub wymyślenie Zagłady dla celów politycznych lub finansowych, jak gdyby była ona wynikiem żydowskiego spisku. W tym przypadku, celem negacjonizmu jest przerzucenie odpowiedzialności na Żydów i ponowna legitymizacja antysemityzmu. Celem negacjonizmu często bywa rehabilitacja otwartego antysemityzmu oraz promowanie ideologii politycznych i tworzenie warunków, które sprzyjają zaistnieniu takiego samego zdarzenia, jakiemu negacjonizm zaprzecza”.

 

„Zniekształcanie prawdy historycznej o Holokauście odnosi się m.in. do: a) zamierzonych działań podejmowanych w celu usprawiedliwienia Holokaustu lub minimalizowania jego znaczenia lub istotnych jego elementów, w tym [roli] kolaborantów i sojuszników nazistowskich Niemiec; b ) rażącego zaniżania liczby ofiar Holokaustu wbrew temu, co podają wiarygodne źródła; c ) prób obwiniania Żydów za spowodowanie ludobójstwa swojego narodu; d ) twierdzeń, które przedstawiają Holokaust jako pozytywne wydarzenie historyczne. Twierdzenia te nie są przykładem negacjonizmu, lecz są z nim ściśle związane jako radykalna forma antysemityzmu. Mogą one sugerować, że Holokaust nie okazał się wystarczająco skuteczny w realizacji swego celu, jakim było "ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej"; e) prób rozmycia odpowiedzialności za utworzenie obozów koncentracyjnych i obozów śmierci, zakładanych i prowadzonych przez nazistowskie Niemcy, poprzez obarczanie winą innych narodów lub grup etnicznych”.

 

Temu ostatniemu punktowi roboczej definicji – którą notabene przyjął rząd Izraela jeszcze przed „awanturą” z Polską -  wydają się obecnie przeczyć władze Tel Awiwu, kwestionując zakaz stosowania określenia „polskie obozy śmierci".

 

Nie o prawdę więc chodzi, ale o pewną narrację.

 

Źródło: bignewsnetwork.com., veteranstoday.com., israelnationalnews.com., msz.gov.pl., europarl.europa.eu

AS

 

 


DATA: 2018-01-29 14:11
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Dziś prawdziwych Żydów już nie ma. Prawie wszyscy teraźniejsi żydzi pochodzą z trzynastego plemienia. Holocaust - całopalenie - tylko kto był kapłanem? Jaki antysemityzm chyba antychazaryzm.
ponad 1 rok temu / prosiaq
 
i co te żydki wymyśliły? , chcą inwigilować świat, mają już doświadczenie w polsce ludowej. byli ongiś sporą grupą w polskiej służbie bezpieczeństwa. Donosili bili torturowali inwigilowali. Z holokaustu zrobili maszynkę do zarabiania i wyłudzania pieniędzy. A teraz holokaust wchodzi na wyższy poziom.
ponad 1 rok temu / napad na wolnosc słowa
 
Wolny Internet!!!
ponad 1 rok temu / niewazne to internet
 
HOLOKAUST? A co to takiego? Ja nie neguję, ja tylko nie wiem co to jest i mnie interesuje. Czy to jest antysemityzm?
ponad 1 rok temu / mamas
 
I bardzo dobrze! Dzięki temu nie trzeba demaskować metod działania światowego totalitaryzmu. Globalny totalitaryzm sam się ujawnia, samooskarżając o podglądactwo. Rezultaty tego coming out-u mogą być przeciwne od zamierzonych!!! I będą!!! Kto chce i lubi być podglądany? Tylko dewiacyjni ekshibicjoniści! Zdrowego, normalnego człowieka to oburza, napawa odrazą, obrzydzeniem i prowokuje do złości, domagania się ukarania podglądacza. Być może poirytowane ofiary podglądactwa wezmą sprawy w swoje ręce.
ponad 1 rok temu / Chrześcijanin
 
Polski rz?d nie zgadza się zIzraelską ustawę bo jest chaniebna i nie ma prawa działać na polskiej ziemi.
ponad 1 rok temu / Polak.
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.