DZIŚ JEST:   14   GRUDNIA   2019 r.

Św. Jana od Krzyża, Doktora Kościoła
Św. Wenancjusza Fortunata
 
 
 
 

Izraelski MSZ oskarża Polaków o współudział w Holokauście. Dowodem - historyczny paszkwil

Izraelski MSZ oskarża Polaków o współudział w Holokauście. Dowodem - historyczny paszkwil
Fot. Jarek Praszkiewicz / Forum

200 tys. Żydów zostało w czasie II wojny światowej bezpośrednio lub pośrednio zabitych przez Polaków (…) dowody są przytłaczające – wskazuje Izraelski MSZ, jednocześnie opierając swoje dane na… książce zawierającej bardzo wątpliwe badania.

 

- Dowody, że wielu Polaków pomagało nazistom i dokonywało własnych straszliwych zbrodni przeciwko Żydom podczas II wojny światowej, są przytłaczające – pisze na swoim facebooku Izraelski MSZ. W swoim wpisie przekonuje, że bezpośrednimi ofiarami Polaków miałoby być nawet 200 tys. Żydów. Swoje informacje opiera na artykule z czasopisma „Haaretz”, który nosi tytuł „Orgia mordu: Polacy, którzy polowali na Żydów i wydawali ich nazistom". Artykuł jest opisem książki Jana Grabowskiego „Judenjagd. Polowanie na Żydów 1942-1945”.

 

Jan Grabowski jest historykiem polskiego pochodzenia, synem ocalałego z holokaustu Żyda. Wykłada i publikuje na Wydziale Historii Uniwersytetu w Ottawie. Mimo tytułu doktora habilitowanego, jego dzieła budzą wiele wątpliwości co do rzetelności przeprowadzanych badań. Wobec książki „Judenjagd. Polowanie na Żydów 1942-1945” badacze są krytyczni nie tylko co do przedstawionej liczby ofiar ale także hipotezy badawczej, która zakłada że nie było biernych obserwatorów w holokauście.

 

Swoje zastrzeżenia co do działalności badacza przedstawiała jakiś czas temu polska Reduta Dobrego Imienia, walcząca ze zniesławianiem Polaków na świecie pisząc: W swoich licznych publikacjach i wypowiedziach publicznych Grabowski (przyp.red.) fałszuje historię Polski, głosząc tezy sugerujące, że Polacy są współwinni zagłady Żydów.

 

Autor w swoich badaniach stosuje metodę opisaną niedawno przez prof. Marka Chodakiewicza jako „modernistyczną”, w której nie liczą się rzetelne badania ale pisanie pod z góry założoną tezę. Dla przykładu – opisywana książka prezentuje „badania” dotyczące losów Żydów, którzy uciekli z obozu koncentracyjnego w Bełżcu do Dąbrowy Tarnowskiej. Z 500 osób które uciekły, ocalało tylko 38 oczywiście – według autora - na skutek „polowań” dokonywanych przez Polaków. Grabowski roztacza przed czytelnikiem wizję państwa, w którym sieć informatorów, nieprzychylnych sąsiadów, policjantów i kolaborantów jest tak gęsta, że niemożliwym jest uciec. Dodatkowo wskazuje, że często Polacy nie ratowali Żydów z czystego altruizmu, ale przede wszystkim z chęci zysku.

 

Najpoważniejszym zarzutem jest jednak przedstawienie skali problemu w ogólnopolskim charakterze. Na podstawie danych z jednego miasteczka, szacuje liczbę ofiar „polowań” na 200 tys. w całej Polsce. Taka metoda jest nie tylko nienaukowa, ale przede wszystkim nieuczciwa. Stosuje ją także w swoich publikacjach Jan Tomasz Gross.

 

Źródło: interia.pl, haaretz.com

PR


DATA: 2018-02-19 11:27
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Przed wojną mieszkało w Polsce 3,9 mln Żydów. Jak ustalił Instytut śp.Szymona Wiesenthala 6 milionów z nich wymordowali Niemcy. Jak ustalił p.prof. Jan Tomasz Gross i Jan Grabowski resztę wymordowali Polacy.
ponad 1 rok temu / demotywator
 
"Dowody, że wielu Polaków pomagało nazistom i dokonywało własnych straszliwych zbrodni przeciwko Żydom podczas II wojny światowej, są przytłaczające". Jakby się kto pytał, to dowodów na to, że wielu żydów pomagało nazistom i dokonywało własnych straszliwych zbrodni przeciwko Żydom podczas II wojny światowej jest o wiele więcej.
ponad 1 rok temu / ano
 
IPN powinien wysłać do Grabowskiego prokuratora w celu złożenia zeznań, które pozwoliłyby na ustalenie sprawców zamordowania 200 tysięcy osób. Właściwie nie wiadomo , dlaczego IPN dotąd tego nie uczynił . Zdaje się ,że takie działania wynikają z ustawy o IPN-ie . Generalnie IPN powinien w ten sam sposób potraktować wszystkich wygłaszajacych stwierdzenia o zbrodniach dokonanych przez Polaków na Żydach . Dotyczy to dziennikarza Bergmana z Nowego Jorku , dziennikarki Elizy Michalik z Superstacji , a także tych wszystkich aktorek , które teraz przyznają sie do takiej wiedzy.
ponad 1 rok temu / Mirek
 
Tak zwany Grabowski (to nie jest prawdziwe nazwisko tego osobnika) nie jest "polskiego pochodzenie". Jest Żydem (obecnie w USA). Nie jest też historykiem - jest żydowskim geszefciarzem, zawodowym oszustem. Żydzi nie znają pojęcia historii (w sensie opisu faktów, opisu tego, co się wydarzyło) - Żydzi mają haggadę (opowiadanie o przeszłości, rodzaj legendy).
ponad 1 rok temu / wwm
 
żyd, żydzi, żydostwo - uzurpują sobie wyłączne prawo do holokaustu i kreowania historii pod własne potrzeby. Jadą na tym holokauście cały czas i zawłaszczają sobie wszelkie jego dobre strony dla siebie, a wszelkie złe jego strony przypisują w szczególności Polakom.
ponad 1 rok temu / odszkodowania
 
To taka niewinna ""działalność "naukowa" lub "artystyczna"", bez dowodów historycznych. Brawo POPiS.
ponad 1 rok temu / ico
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.