DZIŚ JEST:   23   LUTY   2019 r.

Św. Polikarpa, biskupa
Bł. Wincentego Frelichowskiego
Bł. Izabeli, królewny
 
 
 
 

Izraelski "Haaretz": Donald Trump dał przyzwolenie na „polski nacjonalizm”

Izraelski "Haaretz": Donald Trump dał przyzwolenie na „polski nacjonalizm”
Donald Trump. FOT.REUTERS/Kevin Lamarque/FORUM

Zdaniem Alexandra Griffina, publicysty izraelskiego dziennika „Haaretz”, prezydent USA Donald Trump dał przyzwolenie na „polski nacjonalizm”. Autor tekstu podkreśla, że konsekwencją tego jest nowelizacja ustawy o IPN, która wywołała dyplomatyczny spór pomiędzy Polską a Izraelem.

 

„Prezydent USA Donald Trump podczas swej wizyty w Warszawie w ubiegłym roku dał przyzwolenie na polski nacjonalizm. Efektem tego jest nowelizacja ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej” – pisze Alexander Griffin na łamach izraelskiego dziennika „Haaretz”. Autor tekstu zwraca uwagę, że Prawo i Sprawiedliwość jeszcze przed objęciem władzy, dążyło do wprowadzenia regulacji pozwalających na karanie za używanie zwrotu „polskie obozy śmierci”.

 

Zdaniem Alexandra Griffina, uchwalenie nowelizacji ustawy o IPN było możliwe dzięki poparciu jednego z przywódców „wolnego świata”. Autor precyzuje, że chodzi o prezydenta USA Donalda Trumpa, który podczas zeszłorocznej wizyty w Warszawie, miał poprzeć „prawicową narrację polskiego rządu, według której Polacy byli ofiarami nazistów i nie odgrywali czynnej roli w mordowaniu Żydów”.

 

Autor tekstu przywołuje słowa Donalda Trumpa, które zostały przez niego wypowiedziane na Placu Krasińskich w Warszawie. „Prezydent USA przemawiał w mrocznych i fatalnych tonacjach, które wypowiedział w swoim przemówieniu inaugurującym (...) twierdząc, że „fundamentalną kwestią naszych czasów jest to, czy Zachód ma wolę przetrwania”. Pochwalił Polaków za ich kulturę i siłę i zapytał: „Czy mamy wystarczająco dużo szacunku dla naszych obywateli, aby chronić nasze granice? Czy mamy pragnienie i odwagę, by chronić naszą cywilizację przed tymi, którzy ją zniszczą i zniszczą?” – czytamy w tekście Griffina.

 

Na zakończenie, publicysta „Haaretz” przypomina również, że Donald Trump podczas wizyty w Warszawie nie złożył kwiatów pod pomnikiem Bohaterów Getta. Autor tekstu dodaje, że Trump był pierwszym prezydentem USA w ostatnich kilkudziesięciu latach, który będąc w Warszawie nie odwiedził tego miejsca. Griffin zwraca również uwagę na stanowisko Departamentu Stanu, które zostało opublikowane w związku z nowelizacją ustawy o IPN. Jego zdaniem, w związku z zeszłorocznymi wypowiedziami Trumpa i jego relacją z Polską, rząd PiS „raczej się nie zastosuje” do zaleceń zawartych w dokumencie.

 

 

Źródło: dorzeczy.pl, haaretz.com

WMa

 

 

 


DATA: 2018-02-02 23:01
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Trump jest bardziej niebezpieczny niż na to wygląda. Świadomie wywołał antysemityzm na świecie, ale nie w Polsce. Polacy jedynie chcą prawdy historycznej, bronią siebie samych przed oszczerstwami, bronią także Żydów przed nimi samymi. Większość Żydów jednak o tym nie wie, prawdopodobnie zostali oszukani.
ponad 1 rok temu / pułapka
 
Poniżej proroczy fragment Encykliki Papieża Benedykta XIV z 14 czerwca 1751 "A quo primum, do Prymasa, Arcybiskupów i Biskupów Polski dotycząca tego, co jest zabronione żydom mieszkającym w tych samych miastach i okręgach, co i chrześcijanie". 1"Papież Innocenty III wspominając o tym, że żydzi bywają dopuszczani przez chrześcijan do ich miast, ostrzegał chrześcijan o tym, że sposób i warunki tego dopuszczenia żydów powinny być takie, by uniemożliwić żydom odpłacanie się złem za dobroć. 'Gdy oni są dopuszczeni z litości do poufałego współżycia z chrześcijanami, oni odpłacają się gospodarzom, zgodnie z przysłowiem, jak szczur ukryty w worku lub jak wąż w piersiach lub jak płonąca głownia w fartuchu'. Polecam przeczytać całą encyklikę, warto, to tylko 3-4 strony/w zależności jaka trzcionka/. Wiele się rozjaśni. Jezu ty się zatroszcz o Polskę! Maryjo Królowo Polski, módl się za nami.
ponad 1 rok temu / Janush z Podkarpacia
 
@sp To bynajmniej nie jest pierwszy przypadek, gdy Żydzi z Izraela "pouczają" prezydenta USA (gdyby go tylko werbalnie "pouczali" to jeszcze nic...). Ogon wywija psem.
ponad 1 rok temu / wwm
 
Spokojnie amerykanie tak łatwo nas nie opuszczą. Możemy się postawić tym groźbom.
ponad 1 rok temu / marcin
 
Żydowskie podskoki i połajanki to pijar. Skutecznie im się udało wmówić światu, że są ofiarami największego w dziejach ludobójstwa (czy na pewno największego? A aborcja?) i jedyny nacjonalizm, jaki w ogóle może istnieć na świecie - to nacjonalizm żydowaski. Wszyscy inni są winni albo współwinni Holokaustu. No, może poza Chińczykami, ale z półtora miliardem ludźmi nie poradzi sobie kilkanaście milionów - nawet sumiennie i rytualnie obrzezanych. Ktoś im musi wreszcie powiedzieć "sprawdzam". Bo inaczej ten bluff będzie trwał jeszcze przez kilka pokoleń. Już założyli w Ameryce "stowarzyszenie dzieci ofiar Holokaustu" a lada dzień założą stowarzyszenie wnuków, pociotków i kuzynów stryjecznych ze strony babki ciotecznej... To jest przemysł i biznes a nie żadne upamiętnianie.Tak, jak nasi prosdkowie postawili się pierwsi Hitlerowi, tak my musimy wreszcie uspokoić ten ogon, co macha psem. Z litości dla Amerykanów. Bo nie byli jeszcze tacy najgorsi, jako sojusznicy...
ponad 1 rok temu / Pokręć
 
Źydzi "pouczają" już nie tylko Polaków, ale i Prezydenta Stanów Zjednoczonych... ciekawe.
ponad 1 rok temu / sp
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.