DZIŚ JEST:   16   LIPCA   2020 r.

NMP Szkaplerznej z Góry Karmel
Św. Marii Magdaleny Postel
 
 
 
 

Izraelska gazeta i rosyjscy politycy oburzeni uroczystościami w Polsce. Sugerują... fałszowanie historii

Izraelska gazeta i rosyjscy politycy oburzeni uroczystościami w Polsce. Sugerują... fałszowanie historii
Fotograf: Mateusz Wlodarczyk / Archiwum: Forum

Na Polskę spadła fala krytyki ze strony izraelskich i rosyjskich mediów oraz polityków w związku z uroczystościami zorganizowanymi w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Dziennik „Haaretz” ubolewa nad „niemal całkowitym pominięciem” Żydów w trakcie uroczystości. Z kolei przewodniczący rosyjskiej Dumy Państwowej Wiaczesław Wołodin stwierdził, że „polskie władze nie rozumieją, że zwycięstwo w II wojnie światowej nie ma wymiaru politycznego”.

 

Według Ofera Adareta, autora komentarza opublikowanego na łamach izraelskiego dziennika „Haaretz”, Polakom udało się przekonać Niemców i Amerykanów do swojej historycznej narracji. „W długiej wojnie o kulturę pamięci – będącej celem, który postawił sobie polski rząd dochodząc do władzy w 2015 roku – 1 września 2019 roku został zdobyty ostatni bastion. Po tym, jak Izrael uznał polską narrację – która podkreśla cierpienia polskiego narodu i minimalizuje jego udział w spowodowaniu cierpień innego – teraz także Niemcy i Stany Zjednoczone zostały przekonane do polskich twierdzeń” – napisał w tekście zatytułowanym „Honorując polskie ofiary wojny zapomnieli o Żydach”.

 

Adaret ubolewa, że w słowach wygłoszonych w niedzielę przez prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera oraz w wystąpieniu wiceprezydenta USA Mike’a Pence’a za mało miejsca poświęcono żydowskim ofiarom II wojny światowej. „Żydzi – grupa, która zapłaciła najwyższą cenę w II wojnie światowej – była niemal całkowicie nieobecna w przemowach, zgromadzeniach, ceremoniach i marszach”.

 

W ocenie dziennikarza Żydzi „powinni być wściekli”, że cierpienia ich przodków, których „w czasie wojny zginęło sześć milionów, a połowa z nich była obywatelami Polski, nie wybrzmiały w czasie oficjalnych wydarzeń w Polsce, ale zostały połknięte, tak jakby się nigdy nie wydarzyły”.

 

„Jakikolwiek był powód, przeprowadzenie państwowych uroczystości z międzynarodowym udziałem dla wydarzenia związanego z II wojną światową bez nawiązania do żydowskich ofiar jest historycznym zniekształceniem” – podsumowuje dziennikarz „Haaretza”.

 

W podobnym tonie niedzielne uroczystości skomentowali przedstawiciele Rosji. – Polskie władze nie rozumieją, że zwycięstwo w II wojnie światowej nie ma wymiaru politycznego. Czy Rosja podoba się komuś czy nie, ale jej decydującą rolę w II wojnie światowej doceniają wszystkie narody świata, w tym państwa koalicji antyhitlerowskiej, m.in. Stany Zjednoczone i Wielka Brytania – oświadczył przewodniczący rosyjskiej Dumy Państwowej Wiaczesław Wołodin.

 

Polityk określił zachownie strony polskiej jako „umniejszenie roli ZSRR i Rosji w II wojnie światowej”. – Tym gestem polskie władze pokazują swoją niższość poprzez upolitycznienie wyników wojny i próbę wymazania pamięci historycznej. Jest to nie do przyjęcia – podkreślił Wołodin. Dodał, że „poświęcenie radzieckich żołnierzy pozostanie na zawsze w ludzkiej pamięci”, podczas gdy nazwiska polskich polityków, „którzy próbują i próbowali wymazać pamięć o tych, którzy oddali życie za pokój, zostaną zapomniane”.

 

To nie jedyna tak ostra ocena braku zaproszenia dla rosyjskiego przywódcy na uroczystości w Warszawie. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył, że żadna uroczystość dotycząca rocznicy wybuchu bądź zakończenia II wojny światowej bez udziału Rosji (na uroczystości nie zaproszono prezydenta Rosji – Władimira Putina) nie może być uznana za pełnowartościową.

 

Z kolei rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa napisała na Facebooku: „Warszawa już dawno nie stawiała siebie w tak głupiej sytuacji”.

 

 

Źródło: onet.pl / dorzeczy.pl

TK

 

 


DATA: 2019-09-02 11:31
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

#Wojtek76 Acha, niemcy Twoim dziadkom dali konserwy i są super. Oczywiście, totalna grabież, wywóz dzieł sztuki, codzienne łapanki i egzekucje, przymusowe roboty, zniszczenia miast totalnie zniszczenie Warszawy, rzeź Woli, setki spalonych razem z ludźmi wsi, głodowe racje żywnościowe, i tak można wymieniać dalej, to kto kto to zrobił? krasnoludki, marsjanie czy może jednak niemcy."Gdy oficer niemiecki zobaczyl co jedza oni i ich male dzieci kazal dziadko m dac konserwy i slonine" - patrzcie jaki dobry oficer,najpierw Niemcy dali im głodowe rację żywnościowe a potem dobry oficer niemiecki się zlitował. Czy wiesz że np za zabicie świni bez pozwolenia trafiało się do obozu - niemieckiego oczywiście. Polacy w GG byli notorycznie niedożywieni dzięki "dobrym niemcom" Oczywiście były przypadki ludzkich niemców ale to to był malutki ułamek procenta. To jest tak samo jak niemcy żydom pomagali dzięki propagandowemu filmowi "lista szindlere" spilberga
10 miesięcy temu / Antares
 
Ad Andreas.Odnosnie ukraincow i nacji z nad Morza Martwego to się w 100 procentach z panem zgadzam i w tym temacie polskiego rzadu nie popieram.
10 miesięcy temu / Wojtek76
 
Ad.Anteras.W czasie okupacji niemieckiej w domu u moich dziadkow niemcy urzadzili sobie sztab.Gdy oficer niemiecki zobaczyl co jedza oni i ich male dzieci kazal dziadko m dac konserwy i slonine.Gdy na lubelszczyzne weszli rosjanie ,też u dziadka urzdzili sztab.Cały inwentarz jaki posiadali wyrzneli i zjedli rosjanie.Wszystkie zapasy ze spichlerza zapakowali na wozy i wywiezli.Gdy babcia powiedziala ruskiemu oficerowi że dzieci nie maja co jesc ,to ja wysmial i powiedzial że niech się cieszy że jeszcze żyją.Tacy to są nasi bracia rosjanie.Niemcy się przyznali i przeprosili za zlo które wyrzadzili.Rosjanie twierdza ze sami jestesmy s o bie winni.Po upadku komunizm ich polityka się nie zmienia dalej chca panowac nad innymi.Dlateg ich nie zaproszono ma obchody i dlatego nie powinnno byc pomnikow armmmi czerwonej w Polsce.
10 miesięcy temu / Wojtek76
 
#Wojtek76 1. Sowieci - powtarzam Sowieci a nie Rosjanie, zostali w austrii aż do 1955 r., 2. W Armii Czerwonej służyło mnóstwo różnych narodowości. między innymi:Rosjanie, Białorusini, Ukraińcy chociaż trudno nazwać ich narodem oraz mnóstwo azjatów. 3. Zbrodni dopuszczała się głownie NKWD, której członkowie z Berią na czele byli głównie żydami, między innymi Katyń i wywózki na sybir to ich dzieło, 4. To dziwne: jakoś niemcom za ich masowe i okrutne zbrodnie potrafiliśmy wybaczyć ile takich katyni nam zrobili?, potrafiliśmy też wybaczyć jeszcze bardziej okrutnym ukraińcom za to co robili na Wołyniu ale Rosjanom już nie, chociaż oni najmniej z tymi zbrodniami mieli do czynienia. Niemcy i ukraińćy zrobili nam mnóstwo talich katyni i dzis są naszymi "przyjaciółmi" a Rosjanie wrogami bo taka jest oficjalna polityka po 1989 r. a po to żeby nas skłucić, polityka wiadomej nacji z nad Morza Martwego.
10 miesięcy temu / Antares
 
Ad Anteras.Czy w Wiedniu została armia czerwona po wojnie.czy w Wiedniu była Oblawa Augustowska ,czy w Wiedniu były takie mordy na cywilach i gwałty -Nie.Poczytaj troche chistorii,wspomnień świadków to się dowiesz czym była armia czerwona.Co robili z mlodymi dziewczetami w obozach zenskich ,to nie tylko płakać,ale wyć się chce.Piszesz o tych poleglych-ilu z nich zamordowalo w P o lsce cywila,albo zgwalcilo kobiete-p powiem Ci-bardzo duzo.Armmia czeerwona tobyli oprawcy i okupanci tak samo jak armia niemjecka
10 miesięcy temu / Wojtek 76
 
Przecież Hitler napadł na Polskę, a nie na Izrael. Następni czepiają się Polski.
10 miesięcy temu / Syk
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.