DZIŚ JEST:   11   GRUDNIA   2019 r.

Św. Damazego I, papieża
Św. Daniela, pustelnika
 
 
 
 

Izrael uderzy w lewicowe organizacje pozarządowe. Przyjęto stosowne ustawy

Izrael uderzy w lewicowe organizacje pozarządowe. Przyjęto stosowne ustawy
Fot.Krystian Maj/FORUM

Rząd w Tel Awiwie w poniedziałek wieczorem przyjął ustawę, która uderza w lewicowe organizacje non-profit, finansowane przez rządy zagraniczne. NGO, które otrzymują więcej niż 50 proc. swoich funduszy od agencji państwowych lub zagranicznych rządów i instytucji, muszą ujawnić ten fakt w swoich sprawozdaniach dla urzędów, w materiałach promocyjnych, w tym także na stronach internetowych. Przedstawiciele organizacji NGO w Knesecie muszą nosić specjalne identyfikatory, informujące o źródłach finansowania ich działalności.

 

Według analizy Ministerstwa Sprawiedliwości, prawie wszystkie istniejące lewicowe organizacje pozarządowe są w przeważającej mierze finansowane są przez podmioty zagraniczne. Nowe przepisy uderzają w grupy wspierające Autonomię Palestyńską i Arabów.

 

Przeciwko ustawie protestuje min. nowojorska fundacja: New Israel Fund. „Przepisy te uderzają w grupy broniące praw człowieka i demokrację, jednocześnie umożliwiając organizacjom ultra nacjonalistycznym ukrywanie swoich źródeł dochodu, pomimo twierdzenia, że stosują transparentne metody raportowania” – napisała w specjalnym oświadczeniu NIF.

 

Ustawa została skrytykowana przez partie opozycyjne, a także rządy w Waszyngtonie i Berlinie. Kanclerz Angela Merkel porównała ją do przepisów rosyjskich, ograniczających funkcjonowanie instytucji pozarządowych.

 

Ustawa nie wymaga ujawnienia danych darczyńców prywatnych, a z takiego wsparcia najczęściej korzystają organizacje prawicowe: żydowskie i katolickie. Szef New Israel Fund przekonuje, że jedynym celem nowej ustawy jest zastraszenie i uciszenie obywateli, opowiadających się za zakończeniem okupacji żydowskiej na terenach palestyńskich i pragnących realizacji demokracji liberalnej.

 

- To jest głęboko antydemokratyczny ruch, a Izraelczycy ze wszystkich sektorów społeczeństwa obywatelskiego już odczuwają efekt swoistego studzenia ich zapału. Ci z nas, którzy angażują się w realizację wizji Izraela jako demokracji, która zapewnia pełną równość dla wszystkich swoich obywateli, jak przewidziano to w Deklaracji Niepodległości, muszą podwoić swoje wysiłki. Nie chodzi jedynie o wolność słowa, ale przede wszystkim o demokrację liberalną. Stawka jest wysoka – przekonuje szef nowojorskiej fundacji Daniel Sokatch.

 

Zwolennicy nowych przepisów, w tym jedna z autorek, minister sprawiedliwości Ayelet Shaked powiedziała w poniedziałek, że ustawa ma uświadomić obywatelom, na jak dużą skalę rządy obcych państw ingerują w politykę wewnętrzną Izraela. Autorzy podkreślili też, że wiele organizacji pozarządowych po prostu bezwzględnie realizuje interesy państw obcych.

 

Na 25 organizacji pozarządowych, których dotkną nowe przepisy, 23 stanowią instytucje lewicowe. Na liście znalazły się organizacje rzekomo broniące praw człowieka takie jak: B'Tselem Breaking the Silence, IR Amim, Yesh DIN, oraz Komitet Przeciwko Torturom. W wykazie nie ma żadnej organizacji prawicowej.

 


Źródło: timesofisrael.com

AS
    


DATA: 2016-07-12 14:04
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

brawo Izrael!
ponad 3 lata temu / nb
 
A u nas ? Soros ze swymi watahami nadal grasują.
ponad 3 lata temu / rozżalony
 
u nas też tak powinni zrobić...
ponad 3 lata temu / miś
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.