DZIŚ JEST:   19   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Jana de Brébeufa
Św. Pawła od Krzyża
Bł. Jerzego Popiełuszki
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 29  >   FELIETONY

Jerzy Wolak

Izrael polskością silny


Kiedy na początku lat dziewięćdziesiątych minionego stulecia wydawało się, że Polska, odzyskawszy niepodległość, podąży drogą, do której predestynuje ją już choćby sama powierzchnia i liczba ludności, rozmowy w gronie zainteresowanych wojskowością obracały się głównie wokół tematu transformacji Ludowego Wojska Polskiego w wojsko z prawdziwego zdarzenia, na miarę suwerennego państwa zajmującego kluczowe geopolitycznie miejsce w Europie.

Pamiętam, iż nie podobało mi się bezmyślne parcie do NATO, gdyż od początku jasno było widać, że to droga donikąd. Że polscy politycy i generałowie traktują akces do Paktu Północnoatlantyckiego w kategoriach gwarancji, iż Polska będzie mogła spać spokojnie, bo sojusznicy ją obronią. Co nas – ma się rozumieć – zwolni z wszelkiego starania o własne bezpieczeństwo. Tymczasem należało postawić na własny potencjał militarny (wtedy jeszcze niemały), na własną myśl techniczną, na znaną na całym świecie polską kreatywność, i na tej bazie zmieniać strukturę armii, modernizować sprzęt i sformułować poważną doktrynę wojenną odpowiadającą zmienionym czasom (a NATO wkrótce samo by się do nas zgłosiło z zaproszeniem do współpracy). Tylko że do tego potrzeba suwerennie myślącej klasy politycznej. Dwadzieścia lat temu w naiwności swojej sądziłem, że taką klasę mamy (byłem wszak wtedy młodym wykształconym mieszkańcem dużego miasta).

Pamiętam, że postulowałem, by sprawę zreformowania naszych sił zbrojnych powierzyć specjalistom z Izraela. Gdzież bowiem poważniej podchodzi się do zagadnień związanych z obronnością? Kto w drugiej połowie ubiegłego stulecia zanotował sukces zdolny przyćmić izraelskie dokonania w wojnie sześciodniowej? Nie trzeba być absolwentem Akademii Obrony Narodowej, by dostrzec, że pokonanie czterech agresorów na trzech frontach w ciągu niespełna tygodnia (żeby zdążyć przed szabasem) to niezaprzeczalne mistrzostwo świata...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Na skutek spadku liczby zakażeń koronawirusem premier Australii Daniel Andrews zmniejsza restrykcje dotyczących wspólnych zgromadzeń. Restauracje, biblioteki i puby mogą wznowić swoją działalność w znacznie szerszym zakresie niż kościoły.

 
 

Inicjatywa „Stop Komunii Świętej na rękę!” Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotra Skargi jest szeroko komentowana nie tylko w Polsce. O akcji informują także zagraniczne media, a konserwatywni internauci wyrażają aprobatę - i nierzadko zazdrość, że w Polsce skarb Eucharystii jest wciąż w tak wielkiej cenie, inaczej niż bywa to często w krajach zachodnich.

 

 

W jednym z kościołów Bawarii dwaj mężczyźni w asyście księdza symulowali ślub. Inny niemiecki kapłan zadeklarował, że jest gotów błogosławić homozwiązki i nie obawia się żadnej sankcji. Nic dziwnego, bo jego biskup miejsca zadeklarował niedawno, że popiera taki krok.

 

 

„Przestańcie chodzić do Kościoła” – taki tytuł można przeczytać na pierwszej stronie poniedziałkowego wydania „Super Expressu”. Gazeta sugeruje, że wzywają do tego… polscy biskupi.

 

Kilkudziesięciu polskich lekarzy zaapelowało do Konferencji Episkopatu Polski o odejścia od Komunii na rękę. Ta promowana dziś praktyka, która ma rzekomo chronić wiernych przed zakażeniem Covid-19, jest w ich ocenie - z medycznego punktu widzenia - bardzo niebezpieczna. Gdy idzie o zdrowie, najlepiej jest przyjmować Komunię świętą do ust – i to na kolanach – przekonują medycy.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.