DZIŚ JEST:   23   LUTY   2019 r.

Św. Polikarpa, biskupa
Bł. Wincentego Frelichowskiego
Bł. Izabeli, królewny
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 29  >   FELIETONY

Jerzy Wolak

Izrael polskością silny


Kiedy na początku lat dziewięćdziesiątych minionego stulecia wydawało się, że Polska, odzyskawszy niepodległość, podąży drogą, do której predestynuje ją już choćby sama powierzchnia i liczba ludności, rozmowy w gronie zainteresowanych wojskowością obracały się głównie wokół tematu transformacji Ludowego Wojska Polskiego w wojsko z prawdziwego zdarzenia, na miarę suwerennego państwa zajmującego kluczowe geopolitycznie miejsce w Europie.

Pamiętam, iż nie podobało mi się bezmyślne parcie do NATO, gdyż od początku jasno było widać, że to droga donikąd. Że polscy politycy i generałowie traktują akces do Paktu Północnoatlantyckiego w kategoriach gwarancji, iż Polska będzie mogła spać spokojnie, bo sojusznicy ją obronią. Co nas – ma się rozumieć – zwolni z wszelkiego starania o własne bezpieczeństwo. Tymczasem należało postawić na własny potencjał militarny (wtedy jeszcze niemały), na własną myśl techniczną, na znaną na całym świecie polską kreatywność, i na tej bazie zmieniać strukturę armii, modernizować sprzęt i sformułować poważną doktrynę wojenną odpowiadającą zmienionym czasom (a NATO wkrótce samo by się do nas zgłosiło z zaproszeniem do współpracy). Tylko że do tego potrzeba suwerennie myślącej klasy politycznej. Dwadzieścia lat temu w naiwności swojej sądziłem, że taką klasę mamy (byłem wszak wtedy młodym wykształconym mieszkańcem dużego miasta).

Pamiętam, że postulowałem, by sprawę zreformowania naszych sił zbrojnych powierzyć specjalistom z Izraela. Gdzież bowiem poważniej podchodzi się do zagadnień związanych z obronnością? Kto w drugiej połowie ubiegłego stulecia zanotował sukces zdolny przyćmić izraelskie dokonania w wojnie sześciodniowej? Nie trzeba być absolwentem Akademii Obrony Narodowej, by dostrzec, że pokonanie czterech agresorów na trzech frontach w ciągu niespełna tygodnia (żeby zdążyć przed szabasem) to niezaprzeczalne mistrzostwo świata...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Niemiecki Bundestag przyjął zmianę prawa dotyczącego informowania o możliwości dokonania aborcji. Lewica chciała pełnej swobody w informowaniu o „usłudze” mordowania dzieci nienarodzonych. Chadecja zablokowała tę regulację, ale zgodziła się na częściowe zwiększenie zakresu informowania o możliwości abortowania dzieci. Bundestag zagwarantował również młodym kobietom dłuższy okres dostępu do darmowej antykoncepcji.

 
 

Podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości zaprezentowano program i cele rządu na 2019 roku. Prezes Jarosław Kaczyński zapowiedział realizację nowych projektów socjalnych, prorodzinnych i infrastrukturalnych. Jednym z nich jest poszerzenie programu „Rodzina 500 plus”. Świadczenia będą wypłacane także od pierwszego dziecka.

 

Trybunał Sprawiedliwości UE zakwestionował austriacki przepis mówiący o tym, że Wielki Piątek jest dniem wolnym od pracy dla chrześcijan. Teraz władze kraju szukają rozwiązania, które umożliwi świętowanie pamiątki Męki Jezusa Chrystusa i przynajmniej częściowo ograniczy długość pracy tego dnia.

 

Polska windsurferka i medalistka Igrzysk Olimpijskich w Londynie zaprotestowała przeciwko polityce Rafała Trzaskowskiego, który wspiera homoseksualną agendę. „Mówię kategoryczne NIE dla promocji środowisk LGBT i będę bronić tradycyjnej Polski” - napisała.

 

Rada parafii katedralnej w Utrechcie (Holandia) wystawiła na sprzedaż budynek katedry, którego utrzymanie ma być zbyt kosztowne wobec małej liczby wiernych. Przeciwko sprzedaży świątyni protestują katolicy z całej diecezji.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.