DZIŚ JEST:   20   STYCZNIA   2021 r.

Św. Sebastiana, męczennika
Św. Fabiana, papieża, męczennika
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 29  >   FELIETONY

Jerzy Wolak

Izrael polskością silny


Kiedy na początku lat dziewięćdziesiątych minionego stulecia wydawało się, że Polska, odzyskawszy niepodległość, podąży drogą, do której predestynuje ją już choćby sama powierzchnia i liczba ludności, rozmowy w gronie zainteresowanych wojskowością obracały się głównie wokół tematu transformacji Ludowego Wojska Polskiego w wojsko z prawdziwego zdarzenia, na miarę suwerennego państwa zajmującego kluczowe geopolitycznie miejsce w Europie.

Pamiętam, iż nie podobało mi się bezmyślne parcie do NATO, gdyż od początku jasno było widać, że to droga donikąd. Że polscy politycy i generałowie traktują akces do Paktu Północnoatlantyckiego w kategoriach gwarancji, iż Polska będzie mogła spać spokojnie, bo sojusznicy ją obronią. Co nas – ma się rozumieć – zwolni z wszelkiego starania o własne bezpieczeństwo. Tymczasem należało postawić na własny potencjał militarny (wtedy jeszcze niemały), na własną myśl techniczną, na znaną na całym świecie polską kreatywność, i na tej bazie zmieniać strukturę armii, modernizować sprzęt i sformułować poważną doktrynę wojenną odpowiadającą zmienionym czasom (a NATO wkrótce samo by się do nas zgłosiło z zaproszeniem do współpracy). Tylko że do tego potrzeba suwerennie myślącej klasy politycznej. Dwadzieścia lat temu w naiwności swojej sądziłem, że taką klasę mamy (byłem wszak wtedy młodym wykształconym mieszkańcem dużego miasta).

Pamiętam, że postulowałem, by sprawę zreformowania naszych sił zbrojnych powierzyć specjalistom z Izraela. Gdzież bowiem poważniej podchodzi się do zagadnień związanych z obronnością? Kto w drugiej połowie ubiegłego stulecia zanotował sukces zdolny przyćmić izraelskie dokonania w wojnie sześciodniowej? Nie trzeba być absolwentem Akademii Obrony Narodowej, by dostrzec, że pokonanie czterech agresorów na trzech frontach w ciągu niespełna tygodnia (żeby zdążyć przed szabasem) to niezaprzeczalne mistrzostwo świata...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

1951 – władze komunistyczne aresztowały biskupa kieleckiego Czesława Kaczmarka. Torturowany i szykanowany w areszcie śledczym Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego na warszawskim Mokotowie przyznał się do zarzucanych mu czynów. 22 września 1953 roku został skazany na 12 lat więzienia.

 
 

Według portalu należącego do Radio France, w Europie zarejestrowanych zostało już 71 zgonów osób, które przyjęły szczepionkę przeciwko COVID-19.

 

Doktor Włodzimierz Bodnar, który za pomocą amantadyny wyleczył już z Covid-19 ponad tysiąc osób, niebawem opublikuje za granicą pracę naukową na temat skuteczności tej terapii. W kraju napotyka na ciągłe utrudnienia ze strony gremiów, które teoretycznie powinny być żywotnie zainteresowane wdrożeniem skutecznego sposobu leczenia chorych.

 

Amerykańscy katolicy uczestniczyć będą pomiędzy 21 a 29 stycznia w nowennie w intencji obrony życia. Odbywać się ona będzie pod hasłem „9 dni dla życia”.

 

Social media i Big Tech zaczęły ograniczać swobodę ludzi w wyrażaniu swoich przekonań. Jeszcze bardziej podniosło to poziom społecznego napięcia. Po wybuchu protestów ruchu Black Lives Matter ludzie zauważyli stosowanie wobec nich podwójnych standardów. Jeszcze szybciej zaczęli tracić zaufanie do instytucji państwowych. Według ponad połowy Amerykanów prezydent Biden nie został legalnie wybrany – opowiadał o sytuacji w USA Gualberto Garcia Jones, publicysta katolickiego portalu z Kanady – Life Site News.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.