DZIŚ JEST:   21   MAJA   2019 r.

Św. Krzysztofa Magallanesa
Św. Jana Nepomucena
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 29  >   FELIETONY

Jerzy Wolak

Izrael polskością silny


Kiedy na początku lat dziewięćdziesiątych minionego stulecia wydawało się, że Polska, odzyskawszy niepodległość, podąży drogą, do której predestynuje ją już choćby sama powierzchnia i liczba ludności, rozmowy w gronie zainteresowanych wojskowością obracały się głównie wokół tematu transformacji Ludowego Wojska Polskiego w wojsko z prawdziwego zdarzenia, na miarę suwerennego państwa zajmującego kluczowe geopolitycznie miejsce w Europie.

Pamiętam, iż nie podobało mi się bezmyślne parcie do NATO, gdyż od początku jasno było widać, że to droga donikąd. Że polscy politycy i generałowie traktują akces do Paktu Północnoatlantyckiego w kategoriach gwarancji, iż Polska będzie mogła spać spokojnie, bo sojusznicy ją obronią. Co nas – ma się rozumieć – zwolni z wszelkiego starania o własne bezpieczeństwo. Tymczasem należało postawić na własny potencjał militarny (wtedy jeszcze niemały), na własną myśl techniczną, na znaną na całym świecie polską kreatywność, i na tej bazie zmieniać strukturę armii, modernizować sprzęt i sformułować poważną doktrynę wojenną odpowiadającą zmienionym czasom (a NATO wkrótce samo by się do nas zgłosiło z zaproszeniem do współpracy). Tylko że do tego potrzeba suwerennie myślącej klasy politycznej. Dwadzieścia lat temu w naiwności swojej sądziłem, że taką klasę mamy (byłem wszak wtedy młodym wykształconym mieszkańcem dużego miasta).

Pamiętam, że postulowałem, by sprawę zreformowania naszych sił zbrojnych powierzyć specjalistom z Izraela. Gdzież bowiem poważniej podchodzi się do zagadnień związanych z obronnością? Kto w drugiej połowie ubiegłego stulecia zanotował sukces zdolny przyćmić izraelskie dokonania w wojnie sześciodniowej? Nie trzeba być absolwentem Akademii Obrony Narodowej, by dostrzec, że pokonanie czterech agresorów na trzech frontach w ciągu niespełna tygodnia (żeby zdążyć przed szabasem) to niezaprzeczalne mistrzostwo świata...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

„Faszyści, wszędzie faszyści” – tak mniej więcej lewacki Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych widzi i opisuje Marsz dla Życia i Rodziny, który odbył się w minioną niedzielę w Białymstoku. W relacji zamieszczonej na społecznościowym profilu tej organizacji „faszyzm nacjonalizmem rasizm pogania”, jednak nie sposób doczytać się ani dopatrzeć, które konkretnie hasła uczestników tak oburzyły obrońców „politycznej poprawności”.

 
 

Nad Sekwaną narasta liczba profanacji katolickich miejsc kultu. W samej archidiecezji Poitiers doszło w ostatnich trzech miesiącach do kilkunastu włamań do kościołów. Za każdym razem celem włamania było tabernakulum i profanacja Najświętszego Sakramentu.

 

Wobec coraz większych napięć między Stanami  Zjednoczonymi i Iranem iracki kardynał Louis Raphaël Sako zaapelował do Waszyngtonu i Teheranu o dialog i ostrzegł przed skutkami „dalszej katastrofalnej wojny” na Bliskim Wschodzie. W liście przekazanym ambasadom obu krajów w Bagdadzie chaldejsko-katolicki patriarcha prosi ich przywódców politycznych o „wykazanie się mądrością” i poszukiwanie pokoju, poinformowała 21 maja rzymska agencja prasowa AsiaNews.

 

Sąd Okręgowy w Warszawie uniewinnił Marka Sz., wolontariusza Fundacji Pro – Prawo do Życia. Mężczyzna był oskarżony o rzekomą kradzież telefonu komórkowego jednej z feministek w trakcie ujęcia jej na gorącym uczynku usuwania banerów antyaborcyjnych. Tym samym sąd przyznał rację prawnikom Instytutu Ordo Iuris, którzy bronili pomówionego mężczyzny.

 

W niedzielnym wywiadzie udzielonym Fox News Channel prezydent Donald Trump powiedział, że to, iż demokratyczny kandydat na prezydenta Pete Buttigieg jest „zamężnym gejem” oraz że pojawia się publicznie ze swoim „mężem”, jest „absolutnie w porządku”. Dodał: „Myślę, że to świetnie” i „myślę, że to dobrze”.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.