DZIŚ JEST:   25   STYCZNIA   2021 r.

Nawrócenie św. Pawła Apostoła
Bł. Henryka Suzo
 
 
 
 

Izrael i Zjednoczone Emiraty Arabskie pod okiem Amerykanów prowadzą rozmowy na temat Iranu

Izrael i Zjednoczone Emiraty Arabskie pod okiem Amerykanów prowadzą rozmowy na temat Iranu
fot. Krystian Maj / Forum

Amerykański „Wall Street Journal” donosi, że Izrael i Zjednoczone Emiraty Arabskie prowadzą tajne rozmowy – które miały zorganizować USA - w celu wymiany informacji i koordynacji wysiłków przeciwko Iranowi. Co ciekawe, ZEA podjęły także współpracę z Iranem, podpisując 30 lipca i 1 sierpnia ważne umowy.

 

Cytując urzędników amerykańskich, zaznajomionych z rzekomymi tajnymi negocjacjami, „WSJ” stwierdza, że spotkania zostały zorganizowane przez specjalnego przedstawiciela USA ds. Iranu, Briana Hooka. Pierwsze spotkanie odbyło się tej wiosny, a drugie – „niedawno”.

 

„Dyskusje między przedstawicielami USA, Izraela i ZEA, choć wciąż są na wstępnym etapie, wydają się wskazywać, że kontakty te wykroczyły poza symboliczne i eksploracyjne działania w kierunku sondowania koordynacji w konkretnych kwestiach” – pisze „WSJ”.

 

Według raportu, tajne rozmowy „mają na celu zacieśnienie współpracy dyplomatycznej, wojskowej i wywiadowczej w zakresie kontaktów z Iranem”.

 

Raport cytuje osoby zaznajomione z rozmowami, mówiąc, że Hook pracował nad zjednoczeniem „elementów antyirańskich”, odbywając tajne negocjacje.

 

Hook chce pomocy Izraela i Emiratów w skłonieniu innych krajów w Europie i na Bliskim Wschodzie do zajęcia twardego stanowiska wobec Teheranu – powiedział były urzędnik USA.

 

Raport stwierdza, że „nie można było ustalić dokładnych dat i lokalizacji niepublicznych spotkań”. Dlatego nie jest jasne, czy tajne rozmowy odbyły się przed czy po ostatnich wysiłkach ZEA w celu zbliżenia się do Iranu i podpisania umów z Islamską Republikę w sprawie bezpieczeństwa w Zatoce Perskiej.

 

Delegacja ZEA odwiedziła Iran 30 lipca i podpisała umowę z irańskimi urzędnikami w zakresie wzmocnienia dwustronnej współpracy w celu zapewnienia bezpieczeństwa morskiego. To pierwsza taka umowa od czasu rozmów w 2013 r.

 

Było to szóste wspólne spotkanie poświęcone współpracy między krajami w zakresie bezpieczeństwa przybrzeżnego. Protokół z 1 sierpnia wskazuje na podpisy dowódcy irańskiej policji granicznej, generała brygady Qassem Rezaie oraz dowódcy straży przybrzeżnej ZEA, generała brygady Mohammad Ali Mosleha al-Ahbabiego.

 

Spotkanie nastąpiło po serii eksplozji na wodach regionu. W maju wybuchy uderzyły w cztery statki handlowe z ZEA i Arabii Saudyjskiej w porcie Fudżajra w Zatoce Perskiej.

 

Stany Zjednoczone wkrótce próbowały wplątać Iran w te incydenty, sugerując, że Republika Islamska próbuje zemścić się na Stanach Zjednoczonych i sojusznikach Ameryki za zakłócenie sprzedaży ropy przez Islamską Republikę. Jednak 15 czerwca minister spraw zagranicznych ZEA szejk Abdullah bin Zayed Al Nahyan powiedział, że jego kraj nie ma wystarczających dowodów, aby obwiniać jakikolwiek kraj za ataki morskie.

 

Tel Awiw i ZEA nie mają żadnych powiązań dyplomatycznych. Arabski kraj nie uznaje Izraela, ale obie strony w ostatnich latach zwiększyły współpracę.

 

30 czerwca izraelski minister spraw zagranicznych Yzrael Katz odwiedził Zjednoczone Emiraty Arabskie, gdzie spotkał się i prowadził rozmowy z wyższymi władzami.

 

W ubiegłym roku izraelski minister kultury i sportu Miri Regev udał się do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, aby towarzyszyć izraelskiemu zespołowi judo podczas zawodów w Abu Zabi 2018.

 

Jego wizyta w Zjednoczonych Emiratach Arabskich była pierwszą tego rodzaju wizytą izraelskiego ministra w państwie Zatoki Perskiej.

 

Z kolei lutowy szczyt w Warszawie w sprawie Iranu i bezpieczeństwa bliskowschodniego miał być m.in. demonstracją poparcia krajów arabskich dla Izraela, który próbuje budować relacje w wybranymi państwami wrogo nastawionymi do  Iranu.

 

Źródło: presstv.com

AS


DATA: 2019-08-17 15:20
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Kiedy będą mówić pokój i bezpieczeństwo, tak nagle przyjdzie na nich zagłąda jak bóle na brzemienną i nie ujdą...
ponad 1 rok temu / Henoh
 
Rząd Zjednoczonych Emiratów Arabskich prowadzą wielowektorową politykę zagraniczną dla dobra swojego kraju i swojego narodu.Chce zachować swoją suwerenność i jednocześnie nie dać się wepchnąć przez USA i Izrael w wojnę . Rząd Stanów Zjednoczonych ujawnił tajne rozmowy , zeby ZEA pozbawić możliwość manewru w polityce zagranicznej , czyli np uniemożliwić porozumienie z Iranem. W Polsce ten manewr rząd Stanów Zjednoczonych powtarza do znudzenia.Ujawnia wszelkie , rzekomo tajne rozmowy przeprowadzane z polskimi kacykami, nawet w całkiem marginalnych kwestiach . U nas oprócz pozbawienia naszego kraju alternatywy politycznej w polityce zagranicznej rząd Stanów Zjednoczonych stara się wykopać przepaść między Polakami a lokalnymi kacykami , żeby w krytycznym momencie , gdyby wpadli na pomysł oporu, nie mogli sie odwołać do polskiego społeczeństwa
ponad 1 rok temu / Mirek
 
Gdziekolwiek konflikty tam w tle żydzi?
ponad 1 rok temu / Why
 
Mam nadzieję, że Bóg nie dopuści do nowej wojny w tym rejonie świata. Tym bardziej, że udział w niej Polski, pod rządami PiS-u, wydaje się przesądzony.
ponad 1 rok temu / Karol
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.