DZIŚ JEST:   26   MARCA   2019 r.

Św. Dyzmasa (Dobrego Łotra)
Św. Małgorzaty Clitherow
 
 
 
 

Izrael i USA w ogniu krytyki! Powodem działania armii wobec Palestyńczyków w Strefie Gazy

Izrael i USA w ogniu krytyki! Powodem działania armii wobec Palestyńczyków w Strefie Gazy
Fot. Reuters/Forum

Użycie przez Izrael siły przeciw protestującym Palestyńczykom i obrona tych działań przez Stany Zjednoczone spotkała się z ostrą międzynarodową krytyką. Rzecznik ONZ do spraw praw człowieka Rupert Colville powiedział w Genewie, że śmiercionośnej broni wolno używać tylko jako środka ostatecznego i w przypadku bezpośredniego zagrożenia dla życia lub zdrowia. Dodał, że w tym przypadku taka konieczność nie zaistniała.


Z kolei Nikki Haley, amerykański ambasador przy ONZ, broniła działań Izraela. Podczas spotkania z Radą Bezpieczeństwa ONZ powiedziała, że Izrael działał w umiarkowany sposób. Podczas nadzwyczajnego posiedzenia Rady zaprzeczyła, jakoby przemoc w Strefie Gazy wiązała się z przenosinami amerykańskiej ambasady. Stwierdziła ponadto, że Hamas wspierany przez Iran próbował sforsować przeszkodę oddzielającą Izrael od strefy Gazy.


Zaniepokojenie wydarzeniami w Strefie Gazy wyraziło też polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. „Jesteśmy głęboko zaniepokojeni doniesieniami o ostatnich protestach w Strefie Gazy, w wyniku których dziesiątki ludzi zostało zabitych lub rannych. Apelujemy do Izraela o poszanowanie prawa Palestyńczyków do pokojowych protestów. Jednocześnie pragniemy zaznaczyć, że nie może być ono wykorzystywane jako pretekst do nakłaniania do przemocy. Izrael ma prawo do obrony i zabezpieczania swoich granic. Należy jednak przestrzegać zasady proporcjonalnego użycia siły. Wyrażamy nadzieję na deeskalację sytuacji na granicy Izraela ze Strefą Gazy, która oddala perspektywę reaktywacji procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie” – czytamy na stronie MSZ.


Odpowiedzialna za politykę zagraniczną Unii Europejskiej Federica Mogherini wezwała Izrael do najwyższej ostrożności w celu „uniknięcia dalszej utraty życia”. Wraz z francuską minister spraw zagranicznych Jean-Yves Le Drian skrytykowała też przenosiny ambasady USA z Tel Awiwu do Jerozolimy.


Sprzeciw wobec przemocy w Strefie Gazy i przenosin amerykańskiej ambasady wyraziła także Arabia Saudyjska oraz inni amerykańscy sojusznicy na Bliskim Wschodzie. Rząd Turcji nakazał izraelskiemu ambasadorowi w Ankarze opuszczenie kraju. Wezwał także ambasadorów Izraela i USA na konsultacje.


Wskutek ostrzału protestujących w Strefie Gazy Palestyńczyków przez izraelską armię liczba ofiar wzrosła do co najmniej 60. Armia Izraela otworzyła ogień do Palestyńczyków zebranych na granicy w poniedziałek. Wówczas trwało oficjalne przeniesienie ambasady USA z Tel Awiwu do Jerozolimy. Świętowano także 70. rocznicę proklamowania Deklaracji Niepodległości Izraela.

 


Źródła: washingtonpost.com / msz.gov.pl / pch24.pl

mjend

 

  


DATA: 2018-05-16 12:07
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Dlaczego w naszym społeczeństwie ciągle są podziały rusofile amerykanowfile według mnie powinni być tylko POLONOFILE i wtedy wszystko się wyjasńi a wyjaśni się to że możemy liczyć tylko na siebie i jeśli ktoś będzie mówił że ten czy tamten nas uratuje to kłamie bo każdy dba o własny interes i gra na jak najsłabsza Polskę bo wtedy zyskują kazdy bez wyjątku. Szkoda że PAD nic nie powiedział o Palestynie w sensie - prawdy że tam moruja Palestyńczyków
10 miesięcy temu / KRÓL jest jeden
 
Cały świat przeciw żydom? To "antysemityzm"! No to zaczną się zamachy pod żydowskim kierownictwem wywołanym przez Trumpa.
10 miesięcy temu / aj
 
Patrząc w kontekście całej Polski, być może masz rację. Na szczęście nie ma wielu rusofilów w Polsce. Ale z perspektywy tego forum jest inaczej. Tutaj rusofile są w nieproporcjonalnej większości wobec amerykanofilów, gdyż ilość osób gloryfikujących działania Rosji wyraźnie przeważa nad ilością osób gloryfikujących działania USA. Aguirre, Anna, Skanderbeg, Burak, Gość Janek, mysle - czy oni kiedykolwiek napisali coś krytycznego o Rosji, np. potępili Putina za to że nic nie robi by zmniejszyć ilość mordowanych nienarodzonych dzieci, albo za to że gloryfikuje czasy ZSRR?
10 miesięcy temu / do zgred
 
Izrael wzoruje się na swoich oprawcach - niemieckich i ukraińskich nazistach.
10 miesięcy temu / Robert
 
@do Aguirre Rusofilią, ze względu na nasze doświadczenia historyczne, w Polsce niewielu jest zarażonych, jeżeli już to panuje podejrzliwość co do motywów naszego sąsiada. Za to większość jest właśnie ślepa na to "zło amerykańśkie". Obyśmy nie musieli przekonywać się na własnej skórze, że dla Amerykanów jesteśmy tylko materiałem do zużycia (zepchnięcie nas do roli nowych Palestyńczyków we własnym kraju przez wymuszenie na nas realizacji żydowskich urojonych roszczeń czy wciągnięcie nas w kolejną wojnę - tym razem z Iranem).
10 miesięcy temu / zgred
 
Tylko że przeskok z rusofobii w rusofilię nadal jest objawem wypaczonej zdolności realistycznego myślenia. Co za różnica czy ktoś nienawidzi zła sowieckiego kochając zło amerykańskie, czy kocha zło sowieckie nienawidząc zła amerykańskiego?
10 miesięcy temu / do Aguirre
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.