DZIŚ JEST:   11   GRUDNIA   2019 r.

Św. Damazego I, papieża
Św. Daniela, pustelnika
 
 
 
 

Izrael „epicentrum” współczesnej geopolityki? Tak twierdzi dziennikarz znany z ujawnienia Watergate

Izrael „epicentrum” współczesnej geopolityki? Tak twierdzi dziennikarz znany z ujawnienia Watergate
Zdjęcie ilustracyjne. FOT.Omer Messinger/ZUMA Wire/FORUM

Laureat nagrody Pulitzera, wieloletni redaktor i dziennikarz śledczy gazety „The Washington Post” oraz współpracownik stacji ABC Carl Bernstein w przemówieniu wygłoszonym w Jerozolimie podczas konferencji o wolności prasy, stwierdził, że każdy poważny dziennikarz, który chce zrozumieć świat, musi najpierw zrozumieć Izrael.

 

Bernstein, który w 1972 roku wraz z Bobem Woodwardem ujawnił tzw. aferę Watergate, doprowadzając do dymisji prezydenta Richarda Nixona oświadczył, że Izrael jest „epicentrum” świata i dlatego, żeby zrozumieć to, co się obecnie dzieje na arenie międzynarodowej, w sferze geopolityki trzeba przyjechać do Izraela i zrozumieć ten kraj.

 

Zdaniem Bernsteina – głównego gościa międzynarodowej konferencji w Jerozolimie – żaden poważny reporter, dziennikarz telewizyjny czy radiowy, niezależnie od tego skąd pochodzi – z USA, Wielkiej Brytanii czy innego miejsca – nie może zignorować Izraela. Powinien tam przyjechać i spędzić trochę czasu, by pojąć, co się tam dzieje, jeśli w ogóle chce zrozumieć świat.

 

Bernstein był głównym mówcą podczas dwudniowej konferencji, która odbyła się w centrum kulturalno-konferencyjnym w Mishkenot Sha’ananim w Jerozolimie, gdzie zgromadziło się dziesiątki lokalnych i międzynarodowych dziennikarzy oraz naukowców.

 

Amerykański dziennikarz śledczy wielokrotnie mówił o „wielkiej porażce reporterskiej” amerykańskich mediów telewizyjnych, które w nierzetelny sposób relacjonowały przebieg ostatniej kampanii wyborczej w USA. Ubolewał, że nie przygotowano porządnego dokumentu o Donaldzie Trumpie czy Hillary Clinton. Krytykował reporterów, że biegali za sensacją i zniekształcali przekazy. Nie wykonywali rzetelnie swojej roboty – mówił.

 

Zastępca redaktora naczelnego „The Washington Post” zapytany o to, dlaczego media amerykańskie nie wyeliminowały Donalda Trumpa z wyścigu o fotel prezydencki odpowiedział, że to nie jest zadanie mediów. To sami wyborcy mają podjąć decyzję na podstawie rzetelnie przekazywanych informacji o kandydatach. Przypomniał także, że osobiście krytykował zarówno Trumpa, jak i Clinton. Potępił obecnego prezydenta – którego notabene zna od wielu lat – za niepotrzebne stygmatyzowanie prasy za rzekome tworzenie fałszywych informacji.

 

Nazwał też Trumpa kłamcą na niewyobrażalną skalę. Przekonywał, że nie jest on w ogóle przygotowany do pełnienia funkcji prezydenta. Odniósł się także do konfliktu interesów rodziny Trumpa. Chodzi o namawianie chińskich władz i finansistów do inwestowania w aktywa rodziny zięcia i doradcy prezydenta Trumpa, Jareda Kushnera. Bernstein przekonywał, że gdyby o podobne działania posądzono Clintonów, to z pewnością powołano by komisję śledczą w kongresie itp.

 

Bernstein podkreślał, że „prasa istnieje dla dobra publicznego, a jej zadaniem jest dać czytelnikom i widzom najlepszą możliwą do uzyskania wersję prawdy”. W tym kontekście niespodziewanie oświadczył, że jakikolwiek szanujący się dziennikarz, który chce zrozumieć dzisiejszy świat, musi przybyć do Izraela i „internalizować” to, co dzieje się tutaj.

 

Nie rozumiem, jak ktoś, kto relacjonuje zdarzenia z Białego Domu lub chce być liczącym się reporterem może relacjonować informacje bez przybycia tutaj i zrozumienia tego, co się tutaj dzieje w promieniu 100 mil – podkreślił.

 

Sam przyznał się, że ostatni raz w Izraelu był w 1982 roku w związku z wojną w Libanie. Przypomniał, że był liderem regionalnym organizacji młodzieżowej B’nai B’rith i zawsze obserwował na bieżąco, co się działo w Izraelu, chociaż było to niewystarczające.

 

By zrozumieć to, co wydarzyło się w ostatnich latach w świecie muzułmańskim, by zrozumieć współczesny świat, każdy reporter musi przyjechać do Izraela – zauważył. Bernstein mówił także o tym, że znaczące są przemiany demograficzne i społeczne Izraela. – To jest epicentrum. Punkt zerowy dzisiejszy geopolityki – konstatował.

 

Konflikt izraelsko-palestyński, konflikt Izraela z ekstremizmem islamskim, stosunki wewnętrzne z mniejszością arabską, wewnętrzne tarcia religijne – wszystko to – przekonywał reporter – a także zmiany w tym kraju, które nie są zauważane poza jego granicami, trzeba poznać tu na miejscu, by zrozumieć obecny stan stosunków międzynarodowych.

 

Carl Bernstein – to wielokrotnie nagradzany amerykański dziennikarz, który wraz z Bobem Woodwardem pisał dla gazety „The Washington Post” artykuły na temat afery Watergate. W jej następstwie prezydent USA Richard Nixon podał się do dymisji. W 1976 roku opuścił „The Washington Post” i pracował jako korespondent stacji ABC. Powrócił do waszyngtońskiego dziennika na stanowisko zastępcy redaktora naczelnego w 1982 roku. Wykładał na Uniwersytecie Nowojorskim. Pracował dla „Time’a”, „Vanity Fair” i „Newsweeka”. Często występuje jako komentator lewicowych mediów. To także autor biografii Hillary Clinton, książek „Wszyscy ludzie prezydenta”, czy „Jego Świątobliwość Jan Paweł II i historia naszych czasów”. Domagał się śledztwa w sprawie prezydentury George’a Busha. W 2012 roku podczas marszu opozycyjnej organizacji People’s Mujahedin of Iran w Nowym Jorku wygłosił mowę, biorąc w obronę organizację, która była na liście grup terrorystycznych, ale została z niej usunięta za Sekretarz Stanu Hillary Clinton. Za mowę mu zapłacono.

 

 

Źródło: timesofisrael.com

AS
 


DATA: 2017-05-10 08:30
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ciekawe, bo gdy stwierdzi się głośno, że diaspora żydowska kręci polityką USA w interesie Izraela (bezwarunkowe polityczne wsparcie, miliardy przekazywane co roku, wojny na Bliskim Wschodzie), to te same liberalne media, których reprezentantem jest ten dzeinnikarz zaraz przylepiaja łatkę antysemity.
ponad 2 lata temu / llll
 
A gdy Grzegorz Braun mówi o znaczeniu Izraela, to ho ho - jaki świr, mówią wszelakie "mainstreamowe" media :).
ponad 2 lata temu / Jakub Majewski
 
Kolejna zasłona dymna.Uważny obserwator widzi, że Trump jest wybitnie pro izraelskim politykiem. Nie spodziewajmy się szybkiego zakończenia konfliktu w Syrii i Iraku gdyż ten leży w interesie Izraela.
ponad 2 lata temu / mf
 
Notka biograficzna na końcu artykułu tłumaczy wszystko , niwątpliwie przynależność do B?nai B?rith nie pozostaje obojętna na rozwój kariery . Co do Izraela to ma racje ale nie w perspektywie która operuje .
ponad 2 lata temu / [email protected]
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.