DZIŚ JEST:   19   PAŹDZIERNIKA   2019 r.

Św. Jana de Brébeufa
Św. Pawła od Krzyża
Bł. Jerzego Popiełuszki
 
 
 
 

Izrael: wpływowy żydowski duchowny chce zakazać rozgrywania piłkarskich meczów w soboty

Izrael: wpływowy żydowski duchowny chce zakazać rozgrywania piłkarskich meczów w soboty
Zdjęcie ilustracyjne. Rdikeman at the English language Wikipedia [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)], via Wikimedia Commons

Atmosferę polityczno-religijnych dyskusji podgrzał w ostatnich dniach w Izraelu rabin Yehuda Deri, który stwierdził, że rozgrywanie meczów piłki nożnej w soboty jest jawnym łamaniem szabatu ponieważ to forma wykonywania pracy. Nad problemem obradować będzie 18 września Sąd Najwyższy Izraela z siedzibą w Jerozolimie.

 

Według Yehudy Deriego Sąd Najwyższy zajmie się rozważeniem rozumienia pracy w odniesieniu do rozgrywek piłkarskich na wniosek setek ludzi, którzy uważają mecze piłkarskie za zwykłą pracę zawodową, a taka w czasie szabatu nie powinna być wykonywana.

 

„Gołos Islama” powołuje się także na opinię rabina Deriego o innej stronie tego samego problemu. Według duchownego sobotnie mecze przyciągają miliony fanów sportu, którzy oglądają i słuchają relacje z boisk piłkarskich, przez co również nie przestrzegają szabatu.

Szabat to według obecnego kalendarza żydowskiego okres zaczynający się od zachodu słońca w piątek i trwający do zachodu słońca w sobotę. Tak uważają obok żydów jeszcze np. adwentyści.

 

Fakt podniesienia sprzeczności między świętowaniem szabatu a organizacją rozgrywek piłki nożnej właśnie przez rabina Yehudę Deriego nie jest dla Izraelczyków zaskoczeniem. Deri nie jest zwykłym rabinem. Pełni funkcję głównego rabina miasta Beer Szewa w Dystrykcie Południowym Izraela, na pustyni Negew. Beer Szewa liczy ponad 200 tys. mieszkańców i jest siódmym co do wielkości miastem Izraela. Wśród rabinów Izraela pozycja Yehudy Deriego też jest dość mocna ponieważ jest on członkiem Rady Rabinicznej Izraela a jego brat Arie od lat jest ważnym politykiem państwa żydowskiego.

 

Zarówno Yehuda Deri, jak i jego brat Arie Makhlouf Deri mają poglądy ortodoksyjne. Arie Makhlouf Deri od 1988 roku pełnił ważne funkcje w partii Szas oraz w rządach Izraela. Miał też wymuszoną przerwę w życiu politycznym, gdy w 2000 roku został skazany na trzy lata więzienia za przyjęcie łapówek w wysokości 155 tys. dolarów. Za dobre sprawowanie został wypuszczony po 22 miesiącach na wolność i niebawem wrócił do polityki oraz do swojej partii Szas, kwalifikowanej jako ultraortodoksyjna.

 

Arie Makhlouf Deri od 2015 roku znów pełni funkcje ministerialne a jego brat rabin Yehuda Deri w 2013 roku był kandydatem na głównego rabina Izraela, co świadczy o jego pozycji wśród rabinów tego państwa. Dlatego też z jego wypowiedzią liczą się politycy i opinia publiczna Izraela.

 

Minister kultury i sportu Miriam Regew z prawicowo-nacjonalistycznej partii Likud już wyraziła swój sprzeciw wobec organizacji meczów piłki nożnej w soboty. Według ukraińskiego portalu „Narodna Prawda” Regew przypomniała, że sobota jest dniem wolnym od pracy i taki stan musi być zachowany. W spotkaniu poświęconym wydawaniu pozwoleń na pracę w soboty wziął udział m.in. premier Benjamin Netanjahu, także z partii Likud.


Dyskusja wokół przestrzegania szabatu i jego łamania przez rozgrywki piłki nożnej wróciła do przestrzeni politycznej Izraela, mimo że dwa lata temu temat ten także był podejmowany. To wówczas lider partii „Nasz Dom Izrael” (Jisra’el Betenu) Awigdor Lieberman powiedział, że zakaz rozgrywania meczów w soboty jest poważnym naruszeniem porządku ustanowionego podczas powstawania państwa, opartego na poszanowaniu różnych zwyczajów w społeczeństwie tworzonym po uzyskaniu niepodległości w 1948 roku przez przybyszów z całego świata. Sam Liberman pochodzi z dawnego Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich. W 1958 roku urodził się w Kiszyniowie (Mołdawia) i dopiero w 1978 roku wyjechał do Izraela.

 


JB
 


DATA: 2017-09-07 08:58
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

A świat niby chrześcijański nie widzi nic zdrożnego i w Piątki urządza huczne imprezy nie wspominając o meczach. A co najgorsze, że w Polsce w tych balangach potrafią uczestniczyć katoliccy księża. I niby wszystko jest w porzadku?
ponad 2 lata temu / katopol
 
Wśród talmudystów nie ma duchownych. Wszyscy talmudyści są świeccy. Duchowni są wyłącznie w Kościele katolickim.
ponad 2 lata temu / Salus
 
Brawo jeśli wyznają prawo ST to powinni się powstrzymać od pracy w sobotę ja nie widzę w tym nic dziwnego a mecz dla żydowskich piłkarzy w sobotę to nic innego niż praca
ponad 2 lata temu / Dana
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.