DZIŚ JEST:   22   LUTY   2020 r.

Katedry św. Piotra Apostoła
Św. Małgorzaty z Kortony
 
 
 
 

Izrael: szkoły chrześcijańskie protestują przeciw dyskryminacji

Izrael: szkoły chrześcijańskie protestują przeciw dyskryminacji
fot. REUTERS/Ronen Zvulun /FORUM

Przed izraelskim Ministerstwem Oświaty w Jerozolimie odbyła się 27 maja bezprecedensowa demonstracja prawie 700 uczniów, ich rodziców, nauczycieli i duchownych szkół chrześcijańskich.

 

„Chcemy być traktowani jak inni, zarówno finansowo, jak pod względem wolności nauczania" – powiedział ks. Abdel Masih Fahim, dyrektor Biura Szkół Chrześcijańskich. Do placówek tych uczęszcza w Izraelu 30 tys. uczniów, z czego tylko połowa to chrześcijanie. Od lat władze Izraela ograniczają ich finansowanie: w ciągu ostatniej dekady zmniejszyło się ono o 45 proc.

 

Większość tych szkół działała jeszcze przed powstaniem w maju 1948 państwa Izrael. Są one znane z wysokiego poziomu nauczania. Swą codzienną pracą placówki te ożywiają w swych wychowankach wrażliwość otwartą na współżycie z innymi i wrogą wszelkim podziałom.

 

Szkoły chrześcijańskie są zaliczane do kategorii szkół "uznanych, ale niepublicznych" i otrzymują od Ministerstwa częściowe dofinansowanie. Pozostałą część kosztów, związanych z ich utrzymaniem, pokrywają rodzice. Odczuwają to zwłaszcza rodziny Arabów izraelskich, których dochody są na ogół poniżej średniej krajowej.

 

Przez osiem miesięcy trwały rozmowy z Ministerstwem Oświaty w celu traktowania tych placówek na równi z innymi szkołami. Władze jednak dążyły do nadania im statusu szkół publicznych. Oznaczałoby to jednak - jak twierdzą właściciele: kościoły, klasztory itp. - koniec tych szkół jako instytucji wychowawczych, opartych na wartościach chrześcijańskich i będących poważnym wsparciem dla mniejszości chrześcijańskiej w Ziemi Świętej.

 

W tej sytuacji rozmowy wstrzymano, gdyż - jak oświadczył ks. Fahim - "usiłuje się narzucić również chrześcijańskim szkołom podstawowym standardowy system nauczania, obowiązujący już w państwowych szkołach żydowskich i arabskich". Według kapłana oznaczałoby to utratę przez szkoły chrześcijańskie własnej tożsamości i specyfiki edukacyjnej.

 

W manifestacji wzięli udział także biskupi różnych wspólnot chrześcijańskich, w tym dwaj hierarchowie katoliccy z Łacińskiego Patriarchatu Jerozolimy: William Shomali i Giacinto Boulos Marcuzzo.


 

Źródło: KAI

luk


 


DATA: 2015-05-28 07:44
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

"Oznaczałoby to jednak - jak twierdzą właściciele: kościoły, klasztory itp. - koniec tych szkół jako instytucji wychowawczych" - jak powiedział Jezus, nie można służyć Bogu i mamonie. Albo wartości chrześcijańskie, albo kasa od Żydów.
ponad 4 lata temu / Rozczarowany
 
Państwo daje to wymaga.Najlepiej finansować się samemu.
ponad 4 lata temu / cynik
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.