DZIŚ JEST:   13   GRUDNIA   2019 r.

Św. Otylia z Hohenburga
Św. Łucji, męczennicy
 
 
 
 

Izrael: szkoły chrześcijańskie domagają się lepszego traktowania

Izrael: szkoły chrześcijańskie domagają się lepszego traktowania
Źródło: pixabay.com

Szkoły chrześcijańskie w Izraelu ponowiły swoje żądanie utrzymania praw zapewnianych im przez państwo. Obecnie 47 takich placówek otrzymuje jedynie około połowy przysługujących im dotacji rządowych – powiedział 16 stycznia w Hajfie generalny dyrektor szkół chrześcijańskich w Izraelu, franciszkanin Abdel-Masih Fahim podczas spotkania z międzynarodową pielgrzymką biskupów z różnych krajów do Ziemi Świętej. Jednocześnie zaznaczył, że rozmowy z izraelskim ministerstwem oświaty „są na dobrej drodze”.

 

Szkoły chrześcijańskie mają w Izraelu status uznanych przez państwo szkół niepublicznych. Według o. Fahima, w całym kraju uczy się w nich ok. 30 tys. dzieci i młodzieży, wśród których chrześcijanie stanowią ok. 60 proc. Niedofinansowanie tych placówek i – co za tym idzie – konieczność wnoszenia wysokie opłaty przez rodziców powodują poważne zakłócenia finansowe, zwrócił uwagę dyrektor generalny szkół. Dodał, że szkoły prowadzone przez żydowskie ośrodki religijne otrzymują znacznie wyższe dotacje. Bolesnym skutkiem takiej sytuacji jest odchodzenie dobrych nauczycieli ze szkół chrześcijańskich.

 

W tym kontekście franciszkanin przypomniał sięgającą XVI wieku tradycję tych szkół oraz ich wysoki poziom w porównaniu z tamtejszymi szkołami arabskimi i żydowskimi. Wśród 52 szkół w Izraelu, które w ubiegłym roku miały 100-procentowe wyniki w klasach maturalnych, znalazło się sześć szkół chrześcijańskich. Także w nauczaniu takich przedmiotów, jak matematyka czy angielski, stanowiących dla ministerstwa oświaty kryterium oceny poziomu danej szkoły, placówki chrześcijańskie wypadają znacznie lepiej niż wiele innych.

 

Naszym wyraźnym celem jest wychowywanie dzieci tak, aby stanowiły dobrą część społeczeństwa i Kościoła – podkreślił o. Fahim. Wykluczył przy tym zarówno możliwość zamykania szkół ze względów finansowych, jak i włączenie ich do systemu izraelskiego szkolnictwa państwowego. – Rozmawiamy z ministerstwem, nie wycofujemy się z naszych żądań – zapewnił o. dyrektor. Zwrócił uwagę, że współpraca z władzami poprawiła się od czasu strajku na początku roku szkolnego 2016/17. Wówczas to m.in. minister Hossam Diab ustanowił chrześcijańskiego inspektora ds. szkół, z którym utrzymywane są dobre stosunki.

 

KAI

TK


DATA: 2019-01-18 18:23
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.