DZIŚ JEST:   14   GRUDNIA   2019 r.

Św. Jana od Krzyża, Doktora Kościoła
Św. Wenancjusza Fortunata
 
 
 
 

Izrael: krnąbrni mężowie, którzy nie zgodzą się na rozwód mają trafiać do więzienia

Izrael: krnąbrni mężowie, którzy nie zgodzą się na rozwód mają trafiać do więzienia
REUTERS/Denis Balibouse/Forum
#IZRAEL    #PRAWO    #RABIN    #ROZWÓD    #DEKRET    #WIEZIENIE

Mężowie, którzy nie udzielą rozwodu religijnego swoim żonom w Izraelu mają być nękani i ścigani przez prokuraturę. Grozić im będzie nawet kara więzienia. Ministerstwo Sprawiedliwości właśnie wydało rozporządzenie, które nie tylko upoważnia, ale nawet zobowiązuje prokuratorów do surowego karania niepokornych mężów.

 

Prokurator Shai Nitzan wydał dyrektywę, pozwalającą sądom cywilnym ścigać i karać krnąbrnych mężów – donosi „Times of Israel”. Stare prawo żydowskie stanowi, że tylko mąż formalnie może zadecydować o rozwodzie.

 

W Izraelu, gdzie wszystkie rozwody są przedmiotem prawa religijnego, tysiące kobiet, które chciały się rozwieść – jak tłumaczyła – jest zawieszonych w próżni prawnej ze względu na mężów, którzy odmawiają udzielenia rozwodu.

 

Dekret ma tę sytuację zmienić. Mężowie, którzy odmówią udzielenia zgody na rozwód nawet po tym, jak taką decyzję podejmie sąd rabiniczny, będą ścigani przez prokuratorów sądów cywilnych

 

Obecnie w Izraelu w sytuacji „zawieszenia w próżni prawnej” znajduje się 131 kobiet – podał ostatnio dyrektor sądów rabinicznych, Shimon Yaakobi. Według szacunków rządu, kobiet takich jest tysiące. Liczba 131 odnosi się jedynie do żon, które już uzyskały zgodę na rozwód sędziów rabinicznych. Aliza Gellis, szef centrum Isha Yad L', które świadczy usługi prawne związane z rozwodami twierdzi, że co roku przyjmuje 6 tys. wniosków od kobiet, chcących „odejść” od mężów.

 

- W przypadkach, w których sądy rabiniczne wydadzą nakaz, wymagający od męża wydania zgody na rozwód, a ten nie udzieli rozwodu, możemy teraz rozważyć wszczęcie dochodzenia przeciwko niemu i postawić go przed sądem cywilnym za ignorowanie porządku prawnego, zgodnie z artykułem 287 kodeksu karnego – tłumaczył Nitzan. Dodała, że prokurator będzie mógł domagać się od sądu dotkliwej kary pozbawienia wolności na pewien czas.

 

Nitzan uznał, że „krnąbrni mężowie” odmawiający udzielenia rozwodu religijnego „łamią prawa podstawowe kobiet, w tym prawo do ponownego zawarcia małżeństwa i prawo do posiadania dziecka bez napiętnowania go jako mamzer”. Mamzer w judaizmie oznacza dziecko narodzone z cudzołożnego lub kazirodczego związku.

 

Sądy rabiniczne, by zmusić mężów do rozwodu odbierają prawo jazdy, wydają zakaz podróży zagranicę lub blokują konta bankowe. Kobieta, która chce się rozwieść, ale mąż nie zgadza się na rozwód, może stracić władzę rodzicielską i może zostać zobowiązana do płacenia alimentów na rzecz męża.


Źródło: timesofisrael.com

AS


DATA: 2016-11-15 14:24
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.