DZIŚ JEST:   23   LISTOPADA   2020 r.


Św. Kolumbana Młodszego
Św. Klemensa I, papieża
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 49  >   Cywilizacja

Marcin Jendrzejczak

Izolacja czy sposób na przetrwanie?


Część amerykańskich konserwatystów, utraciwszy nadzieję na polityczne zwycięstwo w cywilizacyjnej batalii, na wzór wczesnośredniowiecznych mnichów, w pewnym oderwaniu od chaotycznego świata przenosi całe swe zainteresowanie na sferę duchową i kulturową oraz pielęgnację ducha wspólnoty – oto tak zwana opcja benedyktyńska.


 

Opcja benedyktyńska nieprzypadkowo wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych – kraju wiodącego prym w procesie wdrażania bardzo niekorzystnych dla chrześcijan przemian kulturowych. Musimy zaakceptować fakt, że naprawdę żyjemy w kraju kulturowo postchrześcijańskim. Podstawowe zasady, na których chrześcijanie długo mogli polegać, już nie istnieją – stwierdził 26 czerwca 2015 roku na łamach „Time’a” czołowy amerykański propagator opcji benedyktyńskiej, pisarz i publicysta Rod Dreher.

 

Amerykańskie społeczeństwo jest w ogromnej mierze chrześcijańskie już tylko nominalnie. Aż 80 procent młodych Amerykanów, według danych Instytutu Gallupa, popiera homomałżeństwa. Wielu z nich to chrześcijanie. A w istocie raczej wyznawcy moralistyczno‑terapeutycznego deizmu – wedle określenia socjologa Christiana Smitha, które można rozwinąć następująco: Bóg istnieje i chce, abyśmy byli mili i szczęśliwi oraz odnosili sukcesy. Czyli religia ma stanowić wyłącznie pomoc w zaspokajaniu najwymyślniejszych pragnień.

 

Niewiele lepiej prezentują się w tej kwestii katoliccy studenci w USA. Większość z nich nie wie nic o wierze katolickiej, nawet jeśli są w trakcie katolickiej edukacji. Są tabula rasa – pisze na łamach „The American Conservative” Rod Dreher. Podobnie jest z chrześcijanami innych wyznań.

 

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
 

Naukowcy z amerykańskiej firmy Ouroboros Steaks opracowali metodę „zrób to sam” produkcji mięsa z ludzkich komórek. Póki co, wynalazek jest jedynie protypem, ale planuje się jego komercjalizację.  

 
 

W politycznie poprawnej debacie publicznej od lat gości kilka tematów, o których się nie rozmawia. Zwyczajne TABU. A jeśli już porusza się taki temat, to czyni się to tylko w jedynie słusznym kontekście. Tak oto nie wspomina się o niektórych życiorysach, nie można zbyt wiele też powiedzieć o narodzie żydowskim, zgodnie milczy się także o prześladowaniach chrześcijan. W Polsce, do grona tematów zakazanych trafiło pojęcie „POLEXIT”. Tak oto nie jest możliwa nawet merytoryczna debata o alternatywnym scenariuszu dla Polski. Równocześnie dopuszczalne jest straszenie „POLWYRZUTEM”, który to stał się w lewicowych rękach dość skuteczną pałką do bicia politycznej piany.

 

Premier Mateusz Morawiecki zabrał głos w sporze dotyczącym uzależniania środków unijnych od „praworządności”. Szef rządu określił też jaki jest plan Polski względem funkcjonowania w strukturach Unii Europejskiej.

 

Pracujemy nad tym, aby strumień odwiedzających najbliższych w święta Bożego Narodzenia był jak najmniejszy. Może pojawią się pewne zakazy – powiedział w poniedziałek na antenie TVP1 wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

 

20 listopada Joe Biden wygłosił oświadczenie z okazji „Dnia Pamięci o Osobach Transgenderowych”. Daje to przedsmak opętania polityczną poprawnością, jakie czeka Amerykę i świat po objęciu przez niego urzędu prezydenta Stanów Zjednoczonych.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.