DZIŚ JEST:   21   LISTOPADA   2019 r.

Ofiarowanie NMP
Św. Gelazego I, papieża
Św. Alberta, biskupa
 
 
 
 

IV Marsz Żołnierzy Wyklętych przejdzie ulicami Hajnówki. Sąd uchylił zakaz burmistrza

IV Marsz Żołnierzy Wyklętych przejdzie ulicami Hajnówki. Sąd uchylił zakaz burmistrza
źródło: twitter.com

Sąd Apelacyjny w Białymstoku oddalił zażalenie burmistrza Hajnówki i tym samym uchylił ostatecznie wydany przez niego zakaz przeprowadzenia IV Marszu Żołnierzy Wyklętych. Impreza odbędzie się 23 lutego.

 

Głównym powodem sporu o Marsz Wyklętych w Hajnówce są wydarzenia historyczne, które miały tu miejsce na przełomie stycznia i lutego 1946 roku. Chodzi o pacyfikację kilku wsi położonych w południowej części dawnego województwa białostockiego, przeprowadzoną przez 3 Brygadę Wileńską Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Dowodził nią kpt. Romuald Rais ps. „Bury”. Powodem pacyfikacji wsi była współpraca znacznej części ich mieszkańców (wyznania prawosławnego) z NKWD oraz UB przy zwalczaniu podziemia niepodległościowego. IPN, który prowadził śledztwo dotyczące tych pacyfikacji ustalił, że podczas nich zginęło 79 osób.

 

Burmistrz Hajnówki wydał zakaz przeprowadzenia Marszu, używając jako głównego argumentu, iż organizacja przemarszu będzie gloryfikacją  kpt. Romualda Raisa. Impreza jest jednak poświęcona wszystkim żołnierzom podziemia niepodległościowego, m.in. pochodzącej z tych ziem Danucie Siedzikównie „Ince”. Decyzja ta została uchylona przez Sąd Apelacyjny w Białymstoku.

 

Wybór Hajnówki na miejsce Marszu Żołnierzy Wyklętych, jak twierdzą jego organizatorzy wywodzący się ze środowisk narodowych, jest wyrazem wsparcia dla polskich patriotów, którzy mają tam problemy z manifestowaniem swojej polskości i świętowaniem rocznic związanych z Polskim Podziemiem Niepodległościowym.

 

70 proc. mieszkańców Hajnówki to osoby wyznania prawosławnego, część z nich deklaruje swoją narodowość jako białoruską. Niestety spora część tej społeczności do dziś nazywa żołnierzy AK lub NZW „bandytami”, jak robili to komuniści.

 

Adam Białous


DATA: 2019-02-21 13:42
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
9
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Gloryfikacja Jaruzelskiego jakoś lewactwu nie przeszkadza-honory na pogrzebie to pogarda dla ofiar tegp agenta sowieckiego
8 miesięcy temu / widać i czuć
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.