DZIŚ JEST:   23   SIERPNIA   2019 r.

Św. Róży z Limy
Bł. Władysława Findysza
 
 
 
 

Italią rządzą klany prawnicze. Dziesiątki włoskich profesorów aresztowanych z powodu korupcji

Italią rządzą klany prawnicze. Dziesiątki włoskich profesorów aresztowanych z powodu korupcji
źródło: twitter.com / Prawnicy i Prawo

Włoska policja w akcji zakrojonej na wielką skalę prowadzi śledztwo w sprawie korupcji i licznych nadużyć 59 prawników, specjalistów w  zakresie prawa podatkowego. W sprawę korupcji, fałszowania wyników egzaminów na studia, wywierania presji na innych naukowców i uprzywilejowania mniej zdolnych członków rodzin prawniczych, zaangażowanych jest m.in. dwóch ministrów.

 

Dochodzenie zostało rozpoczęte wskutek zeznań złożonych przez angielsko-włoskiego naukowca, który współpracował z policją finansową w celu ujawnienia korupcji i został uznany przez włoskie media za bohatera.

 

Jego zeznania rzuciły światło na powszechny nepotyzm wśród szefów włoskich wydziałów uniwersyteckich, zwanych „baronami”, którzy umożliwiali awans zawodowy i tytuły naukowe – nie w oparciu o posiadaną wiedzę i kwalifikacje -  lecz za dobra materialne, faworyzując krewnych obecnych prawników.

 

Wśród 59 osób objętych dochodzeniem, siedem osób zostało aresztowanych za korupcję, a kolejne 22 zostało pozbawionych stanowisk naukowych na okres 12 miesięcy – poinformowała włoska policja finansowa w poniedziałek. Śledztwo jest rozwojowe.

 

W sumie zespół ponad 500 policjantów przeszukał ponad 150 lokali, począwszy od prywatnych domów poprzez biura i kończąc na siedzibach firm prawniczych.

„Dochodzenia pozwoliły nam odkryć systematyczny, skorumpowany system porozumień wśród wielu profesorów prawa podatkowego, z których część stanowią urzędnicy państwowi, zasiadający w różnych komisjach krajowych”, podała policja.

 

Korupcja została po raz pierwszy ujawniona po tym, jak jeden z naukowców z Uniwersytetu we Florencji - we włoskich mediach znany jako Philip LaromaJezzi – był zmuszany do wycofania swojej kandydatury jako profesora prawa podatkowego.

 

Jezzi twierdzi, że został poproszony o odstąpienie od umowy, aby kandydat o gorszych kwalifikacjach - ale mający „lepsze umocowanie” – miał większe szanse na objęcie pewnego stanowiska. Mężczyźnie proponowano łapówkę.

 

Profesor nie zaakceptował oferty i o sprawie poinformował policję. Zdarzenie miało miejsce w trakcie roku akademickiego 2012-13. Jezzi przez kolejne lata w porozumieniu z policją potajemnie rejestrował rozmowy z starszymi naukowcami, którzy opowiadali o łapówkarstwie, jakie dobra uzyskali w zamian za sfałszowanie wyników egzaminów na studia, zaoferowanie komuś stanowiska. Mówiono o powszechnie stosowanym plagiacie itp.

 

Rektor Uniwersytetu Florenckiego, Luigi Dei wydał oświadczenie w związku z aresztowaniami, stwierdzając, że „wiadomości takie jak te ostatnie szkodzą wspólnocie uniwersyteckiej i rzucają cień na pracę oraz zaangażowanie wielu badaczy i pracowników naukowych,ogólnie na wszystkie włoskie uniwersytety”.

 

Minister edukacji Valeria Fedeli ogłosiła, że rząd współpracuje z władzami antykorupcyjnymi w celu stworzenia „kodeksu postępowania”, mającego na celu walkę z nepotyzmem i korupcją w szkolnictwie wyższym. Dokument jest obecnie na etapie konsultacji i powinien zostać uruchomiony w październiku.

 

Aresztowani naukowcy pracowali na uniwersytetach w Rzymie, Neapolu, Bolonii, Sienie, Cassino, Foggii i Varese. Dochodzenie jest prowadzone m. in. wobec byłego ministra Augusto Fantozzi, który zasiadał w rządzie w latach 1995-1998.

 

W mediach społecznościowych trwa ożywiona debata. Internauci ogłosili profesora, który ujawnił aferę, bohaterem. Domagają się także oczyszczenia uczelni z „przeciętniaków” i zarzucenia promocji miernych naukowców, a także  walki z „bylejakością” i plagiatem, do którego wprost nawołują niektórzy uczeni.

 


Źródło: thelocal.it

AS

DATA: 2017-09-28 06:36
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

czekam na cos podobnego w Polsce, cymes....
ponad 1 rok temu / mniam , mniam
 
Przecież PO brało wzorce z Włoch i wypracowanych historycznie sieci powiązań (jak w mafii). Nawet w TV pokazywali. Na salonach nie używa się słowa "korupcja". Ciekawe czy umiejętność dogadywania się z ludźmi na stanowiskach też można określić jako TALENT ? A przekazane "pieniądze" w kopercie jako "jałmużna" ? No i mamy dylemat sumienia. Jest grzech czy nie ma ? Ale kto dziś w Kościele mówi o grzechu ? Św. Iwo wspieraj reformę Wymiaru Sprawiedliwości w Polsce.
ponad 1 rok temu / Iskierka
 
dziwne,ze nikt z wloskiej opozycji nie doniosl do UE Ciekawe czy poska targowica w parlamencie UE zabierze glos na temat korupcji w Italii i to potepi.Szczegolnie Roza Tum i ten budek kundelek zadziala.
ponad 1 rok temu / hanka
 
to jeżeli takie rzeczy dzieją się we Włoszech to pytanie jaka korupcja dzieje się w UE.
ponad 1 rok temu / obserwator
 
A gdzie jest Timmermans i Komisja Wenecka?
ponad 1 rok temu / Stefan Jr
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.