18 marca 2019

Islamski renesans na Kaukazie. W Czeczenii powstanie największy meczet w Europie.

(fot. André Widmer [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)])

Największy w Europie meczet otwarty zostanie za dwa miesiące w Czeczenii. W niewielkiej i biednej republice autonomicznej Rosji, liczącej ok. 1,4 mln mieszkańców, w ubiegłym roku zbudowano 36 nowych meczetów i wyremontowano ponad 200 już istniejących.

 

Przywódca autonomicznej Republiki Czeczeńskiej Ramzan Achmatowicz Kadyrow zapowiedział, że w maju tego roku zostanie otwarty nowy, największy w Europie meczet. Ogromna świątynia islamska jest budowana w 40-tysięcznym mieście Szali. Kadyrow datę oddania nowego meczetu ujawnił przy okazji wizyty placu budowy i podał, że obiekt jest zaplanowany na przyjęcie 20 tys. osób, czyli jednorazowo pomieścić może prawie połowę ludności miasta.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Według planów lidera Czeczenii, ma on być m.in. atrakcją turystyczną republiki. Monumentalny budynek meczetu będzie miał cztery minarety, każdy o wysokości 63 metrów, a centralną część obiektu będzie wieńczyła kopuła o wysokości 43 metrów. Przepych meczetu będzie podkreślało 12 fontann. Wielki obiekt będzie stanowił część zespołu wysokich budynków, powstających obecnie jako nowe centrum Szali City.

 

Meczet w Szali zdetronizuje nie tylko europejskie, ale także obecnego lidera Czeczenii – „Serce Czeczenii”, meczet stojący w stolicy autonomicznej republiki – Groznym, gdzie jednocześnie może pomieścić się „tylko” 10 tys. wiernych. Meczet w Szali będzie znacznie większy także innego kolosa – świątyni muzułmańskiej w Dagestanie, w Machaczkale, w której przebywać może w jednym czasie ok. 15 tys. osób.

 

Monumentalne budownictwo muzułmańskie na Północnym Kaukazie ma podkreślać islamski charakter tych terenów, na nowe obiekty i remonty starych pieniądze trafiają z różnych źródeł. Według danych czeczeńskich, w 2018 roku wzniesiono 36 nowych meczetów i wyremontowano ponad 200 już istniejących. Fundusze na te prace trafiają z fundacji im. Achmata Kadyrowa, pierwszego prezydenta Republiki Czeczeńskiej. Mniej wiadomo o strumieniach pieniędzy, które zasilają tę fundację. W niewielkiej republice, nie mogącej uporać się z odbudową zniszczeń po dwóch wojnach z Rosją, na budowie obiektów religijnych jednak nie oszczędza się.

 

Obecnie w kraju liczącym ok. 1,4 mln mieszkańców działa 1101 meczetów, 14 medres (szkół teologicznych) i 599 cmentarzy muzułmańskich. Szacuje się, że w stanowiącej część Federacji Rosyjskiej republice, zamieszkałej głównie przez Czeczenów (ok. 68 proc.) i Inguszów (ok. 17 proc.), Rosjanie stanowią dopiero trzecią grupę narodową (14,5 proc.). Wśród Czeczenów dominuje islam sunnicki – ponad 90 proc. społeczności czeczeńskiej deklaruje sią jako wyznawcy tego nurtu islamskiego. Tworzenie olbrzymiego zaplecza materialnego dla muzułmanów ma silniej związać ludność Czeczenii z islamem, choć wiadomo, że tego regionu duża część mieszkańców trafiała w szeregi m.in. Państwa Islamskiego.

 

Źródła: Rossijskaja Gazieta / Islam Today / Kawkazkij Uzeł 

PK

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 132 803 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram