DZIŚ JEST:   17   CZERWCA   2019 r.

Św. Alberta Chmielowskiego
Bł. Teresy Portugalskiej
 
 
 
 

Islamscy prześladowcy filipińskich chrześcijan – kim są? [ANALIZA]

Islamscy prześladowcy filipińskich chrześcijan – kim są? [ANALIZA]
Handout via REUTERS

Bliskowschodnie zbrodnie dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego przebiły się do opinii publicznej na całym świecie. Wszelako wciąż mało znane pozostają równie bezwzględne działania komórek samozwańczego kalifatu, które są rozsiane po całym świecie. Wraz z klęską militarną ISIS w Iraku i Syrii to właśnie „ariergarda” przejmuje ciężar krwawego dżihadu.

 

Pierwszy bomba wybuchła podczas mszy świętej w katolickiej katedrze w filipińskiej miejscowości Jolo. Terroryści spodziewali się, że na miejsce przyjedzie wojsko i policja by interweniować po zamachu, więc na parkingu przed kościołem zdetonowali kolejny ładunek. Łącznie zginęło 21 osób a ponad 70 zostało rannych. Za zamachem mają stać dżihadyści z organizacji Abu Sajaf, powiązanej z tzw. Państwem Islamskim. To kolejny z ich ataków.

 

Bliskowschodnie zbrodnie dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego przebiły się do opinii publicznej na całym świecie. Wszelako wciąż mało znane pozostają równie bezwzględne działania komórek samozwańczego kalifatu, które są rozsiane po całym świecie. Wraz z klęską militarną ISIS w Iraku i Syrii to właśnie „ariergarda” przejmuje ciężar krwawego dżihadu. Islamscy terroryści kolejny raz uderzyli na Filipinach. Grupa Abu Sajaf, która w 2014 roku oficjalnie zadeklarowała wierność tzw. Państwu Islamskiego a jej lider złożył przysięgę lojalności (bay’ah), cały czas jest aktywna a zamach w Jolo to dowód na to, że wciąż pozostają niebezpieczni. Wydawało się, że filipińscy dżihadyści nie podniosą się już po przegranej bitwie o miasto Marawi na południu kraju.

 

Od maja do października 2017 roku dżihadyści z różnych islamistycznych grup działających na Filipinach (Grupa Maute, ale także terroryści Abu Sajaf) okupowali to miasto wykorzystując ludność cywilną jako żywe tarcze i prześladując chrześcijan (porwali uczestników mszy świętej, podpalili kościół). Filipińska armia rozpoczęła operację antyterrorystyczną, która finalnie zamieniła się w wielomiesięczne oblężenie, walkę o każdy budynek a Marawi legło w gruzach. Wyzwolenie resztek miasta miało być symbolicznym finalnym ciosem zadanym dżihadystom aktywnym zwłaszcza na południowej wyspie Mindanao. Zamach na katedrę w Jolo, który miał miejsce kilka tygodni temu, pokazuje że bitwa o Marawi nie zakończyła islamskiego terroryzmu w tym regionie.

 

Filipiny to chrześcijański kraj – aż 80 proc. społeczeństwa to katolicy. W populacji liczącej 105 mln osób tylko 5 proc. stanowią muzułmanie. Na Filipinach istnieje enklawa - Region Autonomiczny na Muzułmańskim Mindanao. To właśnie muzułmańskie Mindanao stało się głównym teatrem działań islamistów. Domeną dżihadystów z grupy Abu Sajaf są porwania dziennikarzy, księży, ekspatów przebywających na Filipinach. Zajmują się także procederem piractwa na filipińskich i malezyjskich wodach. To właśnie ta grupa stoi za największym w historii morskim atakiem terrorystycznym – gdy w 2004 roku zatopili prom SuperFerry 14 zabijając 116 osób w tym dzieci. Atak na katedrę nie był pierwszym takim działaniem z użyciem zestawu dwóch ładunków wybuchowych. W takich zamachach wyspecjalizowała się frakcja Abu Sajaf znana jako Ajang-Ajang. Podobny atak przy użyciu dwóch bomb miał miejsce w grudniu 2018 roku, gdzie również sprawstwo przypisywano właśnie tej frakcji. Ponadto w mediach pojawiły się relacje, że nie tylko bandyckie metody zostały przyjęte przez grupę – także sposób bycia. Dżihadyści Abu Sajaf „relaksują się” zażywając amfetaminę. Operacja antyterrorystyczna armii filipińskiej przeciwko tej grupie trwa od 1991 roku.

 

Mike Bruszewski


DATA: 2019-02-15 17:43
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Najgorsze jest to, że duchowieństwo Filipin często jest zarażene jest modernizmem. Przypomina się herezja arianska i podzialy w Afryce Polnocnej. Kościół bez jasnego nauczania skazany jest na zagładę w wielu częściach świata. Jedynie jedność doktryny, jedna Msza św., brak fałszywego dialogu zwanego ekumenuzmem że wszystkimi są elementem zatrzymania rozpadu Kościoła. Śmieszą mnie zachowania wielu duchownych np. kardynała Kaspera, którego brak rozeznania sytuacji bije na odległość.
3 miesiące temu / Krakusik
 
Muzułmanie dosyć dobrze radzą sobie tam gdzie są mniejszoscia. Co innego chrzescijanie tam gdzie są mniejszoscia. Gdyby byli większością to zamachów byłoby mniej oczywiście. To chyba działania oparte na prawie do obrony które są obecne w obydwoch religiach.
3 miesiące temu / Andrzej
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "66181"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.