DZIŚ JEST:   22   LIPCA   2019 r.

Św. Marii Magdaleny
Bł. Nicefora
 
 
 
 

Islamizacja Holandii! Chrześcijańskie obrazy Caravaggia i uczniów nie będą promować wystawy

Islamizacja Holandii! Chrześcijańskie obrazy Caravaggia i uczniów nie będą promować wystawy
Caravaggio, Złożenie do grobu [fragment]. Pinakoteka Watykańska.

16 grudnia w holenderskim Utrechcie zostanie otwarta wystawa dzieł wielkiego włoskiego malarza Caravaggia oraz jego uczniów, z których część pochodziła właśnie z tego miasta. Artysta znany jest między innymi z obrazów o tematyce chrześcijańskiej. Nie zostaną one jednak wykorzystane przy promowaniu wystawy, gdyż sprzeciw wyraziła miejscowa partia muzułmańska.

 

„O randze wystawy świadczy fakt, że Watykan zgodził się na nią wypożyczyć słynne dzieło włoskiego geniusza Złożenie do grobu, a muzeum w hiszpańskim Montserrat – niemal równie słynny obraz medytującego św. Hieronima. Oba dzieła będą prezentowane w Holandii po raz pierwszy w historii; i z pewnością wystawę odwiedzą dziesiątki, jeśli nie setki tysięcy ludzi, jak było w przypadku innych holenderskich czasowych wystaw najsłynniejszych światowych malarzy, takich jak Hieronim Bosch czy Rembrandt van Rijn” – czytamy w serwisie adoptkhol.blogspot.com (Adoptuj kościół w Holandii).

 

Wydarzenia promować miały umieszczone na kilku budynkach wielkie reprodukcje obrazów, które zostaną pokazane na wystawie „Utrecht, Caravaggio i Europa”. Pomysł nie spodobał się jednak lewicowej partii reprezentującej muzułmańskich imigrantów (DENK). Wszystkie dlatego, że – jak podkreśla formacja – „obrazy caravaggionistów są znane z tematyki chrześcijańskiej i biblijnej”.

 

DENK skierował pytania do władz o koszty oraz zasugerował postawienie na… reprodukcje dzieł współczesnych. To jednak nie wszystko. „Wątpliwości przedstawicieli DENK wzbudziła też kwestia, czy obrazy malarzy utrechckich faktycznie są ikonami Utrechtu dla wszystkich mieszkańców (jak twierdzili pomysłodawcy prezentacji), to znaczy czy naprawdę doświadczają tego wszyscy mieszkańcy i czy jest to poprawne etnicznie, kulturowo i w aspekcie historii sztuki” – informuje adoptkhol.blogspot.com. Z kolei przedstawiciel partii w radzie miasta pytał radę, czy stosownym jest finansowanie chrześcijańskich obrazów z funduszy publicznych.

 

W końcu rzecznik prasowy Utrecht Marketing Ronald Besemet stwierdził, że nie chodziło o urażenie kogokolwiek, a podnoszone argumenty zostaną uwzględnione, szczególnie że uczniowie Caravaggia malowali też dzieła o innej tematyce. Wystawa będzie promowana obrazami przedstawiającymi… muzyków.

 

Wycofanie się pod naporem muzułmańskiej presji nie spodobało się Partii Ludowej na rzecz Wolności i Demokracji oraz Partii Wolności. Politycy zwracali uwagę, że dzieła caravaggionistów stanowią dziedzictwo kulturowe, a zastosowana w Utrechcie autocenzura idzie za daleko.

 

Jak informuje adoptkhol.blogspot.com, Henk van Deún z PVV zauważył, że „islam zabrania wszelkich przedstawień w sztuce”. Czy więc następnym krokiem będzie walka o zamykanie muzeów? Pytanie jest o tyle zasadne, że polityczna poprawność wdziera się także do tej dziedziny ludzkiego życia.

 

„W British Museum i innych muzeach nie zobaczymy już przepięknych bizantyjskich miniatur rzeźbionych w kości słoniowej (w ramach walki z zabijaniem słoni). Muzea holenderskie zaczynają wycofywać z ekspozycji dzieła, które mogą kojarzyć się z kolonializmem, i pracują nad tym także muzea brytyjskie. Coraz głośniej mówi się o wycofywaniu dzieł przywiezionych przez archeologów i etnologów z dawnych krajów kolonialnych” – zauważa portal Adoptuj kościół w Holandii.

 

Źródło: adoptkhol.blogspot.com / ad.nl / centraalmuseum.nl / georgeknightlang.wordpress.com

MWł

 

  


DATA: 2018-12-03 09:04
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

nie ciekawa
7 miesięcy temu / konion
 
No ale pan Krasko zaczal promowac uchodzcow i jacy to oni biedni. Tak dopuki nie dostana praw a wtedy sie wlasnie zaczyna tak jak w Holandii.
7 miesięcy temu / Sebastian
 
:) ot i problem. Czy w Holandii są jakieś katakumby? To może się stać jedynym miejscem na takie wystawy, nie na długo, może na jakiś czas tylko . No, ale jakieś, znaczy się, schrony to mają z pewnością.
7 miesięcy temu / szpulas11
 
Doszliśmy do ściany.to absurdalne że islam tak łatwo zwycięża..
7 miesięcy temu / Marza
 
Mądrości Proroka Mahometa: "Diabel mieszka w nosie, kiedy muezin nawołuje do modlitwy, on puszczą baki, by nie słyszeć tej pięknej muzyki", "Na ból brzucha najlepsza uryna ciężarnej wielbladzicy". Można kupić w Arabii. "Czarny pies to wcielony Dia bel, którego boi się Dzibril" Według Mahometa Dzibril boi się też obrazu psa, a nawet spóźnił się na spotkanie z prorokiem, bo pod łóżkiem leżał szczeniaczek. Kiedy Ajsza przegonila pieska, Dzibril przyszedł. Czy dalej ktoś ma ochotę sprzegac się z Islamem? Dr David Wood, apologeta chrześcijański, ma więcej ciekawostek na swoim kanale. W Niemczech zostały zablokowane po zmianie prawa.
7 miesięcy temu / Sec
 
Mądre są słowa Syracha. Oczywiste dla przeciętnego Polaka, ale dla decydentów już nie tak bardzo.
7 miesięcy temu / Mądre słowa
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.