DZIŚ JEST:   25   MARCA   2019 r.

Zwiastowanie Pańskie
Św. Prokopa
 
 
 
 

Islam pod specjalną ochroną? Kontrowersyjny projekt popiera pupil salonu kanadyjski premier Trudeau

Islam pod specjalną ochroną? Kontrowersyjny projekt popiera pupil salonu kanadyjski premier Trudeau
FOT.REUTERS/Mark Blinch/FORUM

Kanada chce zwalczać rasizm i mowę nienawiści – ale wyłącznie skierowane przeciw muzułmanom. Projekt przedłożony przez islamską polityk Iqry Khalid wzbudza wielkie kontrowersje wśród konserwatywnej opozycji. Popiera go jednak liberalny rząd premiera Justina Trudeau.


Iqra Khalid to muzułmańska deputowana do kanadyjskiego parlamentu z ramienia rządzącej Partii Liberalnej. Jest autorką wniosku M-103, obecnie dyskutowanego przez niższą izbę parlamentu, który wprowadza specjalną ochronę islamu. W imię walki z rasizmem i dyskryminacją religijną islam miałby cieszyć się przywilejami niedostępnymi dla innych wyznań.

Kahlid została wybrana do kanadyjskiego parlamentu w 2015 roku. Urodziła się w Pakistanie, skąd wyjechała z rodziną najpierw do Wielkiej Brytanii, a później do Kanady.

 

Wniosek M-103 został wniesiony do parlamentu w grudniu ubiegłego roku. Konserwatywni krytycy pomysłu mówią wprost o prowokacji, bo projekt zwraca się wyłącznie przeciwko dyskryminacji islamu i rasizmowi wobec muzułmanów. Wszystko pod płaszczykiem walki z „islamofobią”, co większość Partii Liberalnej oczywiście wspiera. Konserwatyści nie protestują przeciwko walczeniu z tym rzekomym zjawiskiem, ale chcą, by ustawa objęła ochroną nie tylko przedstawicieli religii islamskiej, ale także chrześcijan, żydów, sikhów czy hinduistów.

 

Dyskusja nad projektem rozgorzała w szczególności po styczniowym ataku na meczet w Quebecu, w którym zginęło sześć osób. Ze względu na te krwawe wydarzenia krytyka projektu jednak znacząco osłabła; zamach zdaje się wskazywać wielu Kanadyjczykom idącym za postulatami poprawności politycznej, że „islamofobia” jest faktem i wymaga specjalnego przeciwdziałania. Gdyby wniosek M-103 został zaakceptowany przez parlament, wiara mahometańska otrzymałaby w Kanadzie w praktyce specjalny status. Rząd zostałby wezwany do zdecydowanego zwalczania wszystkich przejawów „islamofobii” oraz tak zwanego „klimatu nienawiści wokół islamu”.

 

Khalid mimo krytyki ze strony konserwatywnej opozycji deklaruje, że nie usunie słowa „islamofobia” ze swojego projektu. Termin ten polityk definiuje jako „irracjonalną nienawiść wobec muzułmanów prowadzącą do dyskryminacji”. Uzasadniając swoją wytrwałość nawiązała w jednym z niedawnych wywiadów do Holocaustu, przekonując, że jego przyczyną był antysemityzm i stąd także dziś w kwestii muzułmańskiej należy „nazywać rzeczy po imieniu”.

 

Konserwatyści obawiają się, że niejasna w istocie definicja „islamofobii” oraz szczególne wyróżnienie religii islamskiej sprawią, że w Kanadzie ograniczona zostanie wolność słowa.

 

- Mowa o pojemnym terminie, który oznacza wszystko albo nic, który nie jest jasno zdefiniowany [...]. Nie ma też wielkiej wartości, gdy idzie o rolę islamu w Kanadzie - powiedział konserwatywny polityk David Anderson, domagający się objęcia ochroną prawną przedstawicieli wszystkich religii, a nie wyłącznie muzułmanów.

 

Jednak kanadyjska minister dziedzictwa Melanie Joly zadeklarowała w połowie lutego, że rząd federalny w sposób zdecydowany i wyraźny popiera propozycję Khalid.

 

 

 

Źródła: Katholisches.info, cbc.ca

Pach
DATA: 2017-03-01 09:10
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

To pierwszy krok do wprowadzenia prawa szariatu, jako prawa nadrzędnego w Kanadzie
ponad 2 lata temu / Mynick
 
Bo tzw. "prawa człowieka" to "prawa lewaków". Nowomowa.
ponad 2 lata temu / gienek
 
Lewactwo zniszczy kolejny kraj
ponad 2 lata temu / Rico
 
A co z chrystianofobią w rodzinnym kraju tej polityk? Tam nie ma mowy nienawiści, tam są rzeczywiste prześladowania i morderstwa chrześcijan.
ponad 2 lata temu / ???
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.