DZIŚ JEST:   16   STYCZNIA   2021 r.

Św. Marcelego I, papieża
Św. Honorata, biskupa
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 35  >   CYWILIZACJA

Monika Gabriela Bartoszewicz

Islam na katolickiej uczelni


Katolicki Uniwersytet w Leuven – najstarsza uczelnia belgijska, od ponad pięciu stuleci znaczący ośrodek myśli katolickiej w Europie – od roku 2014 zaproponuje swoim studentom studia z teologii islamskiej. Decyzja belgijskiego KUL nie jest bynajmniej odosobniona, albowiem także i inne uczelnie europejskie tak dostosowują swe oferty edukacyjne, by odzwierciedlić wzrastający wpływ islamu na kontynencie.

Monika Gabriela Bartoszewicz

Islam na uniwersytecie – jak ma to wyglądać w praktyce? Studia z teologii islamskiej będzie można podjąć na wydziale Religii Świata, Dialogu Międzyreligijnego i Studiów Religijnych. Kierunek dostępny jest jednak wyłącznie dla posiadaczy licencjatu w jakiejś dziedzinie, co już na wstępie eliminuje znakomitą większość belgijskich i europejskich imamów. Ponadto, wykłady będą prowadzone jedynie w języku niderlandzkim, która to bariera językowa dodatkowo podwyższa poprzeczkę. Aby ukończyć studia, przyszli imamowie będą musieli nie tylko uczęszczać na zajęcia, ale też odbyć staż jako doradca duchowy (na przykład w szpitalu lub w więzieniu) i napisać pracę magisterską. Uniwersytet nie ujawnił jeszcze personaliów kadry profesorskiej, nie wiemy zatem, kto będzie kształtował przyszłych imamów.

Zarówno politycy, jak i przedstawiciele uniwersytetów wszelkimi siłami starają się przekonać opinię publiczną, że decyzja Katolickiego Uniwersytetu w Leuven ma wyłącznie dobre strony. Podkreśla się, że z jednej strony posłuży ona tworzeniu ram akademickich „europejskiego islamu”, z drugiej zaś podejmie wyzwanie wprowadzenia religii Mahometa w europejski obieg intelektualny. Dodatkowo, dzięki wykształceniu otrzymanemu na uczelniach europejskich, imamowie i teologowie islamscy mają podchodzić do islamu z europejskiej perspektywy, a jednocześnie lepiej się integrować.

 

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Źle wychowują rodzice, obiecując kapryśnemu dziecku, cukierek, lalkę, niedźwiadka, zabawkę… i nie wiem co jeszcze, byle tylko było posłuszne. Nie, to nie jest posłuszeństwo, to - handel! Posłuszeństwo polega na spełnieniu rozkazu, dlatego, że w rozkazującym widzi się samego Boga: dziecko w rodzicach, uczeń w nauczycielu, lub w osobie majstra, obywatel we władzy państwowej. Tak, albo od Boga pochodzi wszelka władza, więc i rodzicielska, albo w ogóle nie istnieje!

 
 

1919 - Ignacy Jan Paderewski objął stanowisko premiera i ministra spraw zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej. Sławny kompozytor, związany politycznie z Komitetem Narodowym Polskim w Paryżu, zastąpił na tym stanowisku socjalistę Jędrzeja Moraczewskiego.

 

Portal PCh24.pl spytał urzędy reprezentujące najwyższe polskie władze o to, czy i w jaki sposób próbują pomóc panu Robertowi, naszemu rodakowi skazanemu na śmierć głodową przez dyrekcję szpitala w Plymouth, brytyjski Sąd Opiekuńczy oraz Europejski Trybunał Praw Człowieka. Niestety, na razie otrzymaliśmy jedynie ogólnikowe i niewiele mówiące odpowiedzi.

 

 

 

Kard. Dolan podziękował Joe Bidenowi za stanowczy sprzeciw wobec ataku na Kapitol i zaapelował do prezydenta-elekta o konsekwentne stanowisko w walce z przemocą. „Joe Biden mówi z godną podziwu wrażliwością o ochronie praw osób najbardziej zagrożonych i jednocześnie opowiada się za «karą śmierci dla najsłabszych». Liczymy na to, że sanktuarium, jakim jest łono matki, będzie przez niego bronione przed atakami z równą stanowczością jak nasz Kongres” – powiedział arcybiskup Nowego Jorku.

 

 

Sposób, w jaki „zniknięto” niemiecką gwiazdę muzyki pop z anteny telewizyjnej, budzi rozbawienie i zażenowanie. Podobna toporna cenzura spotkała także czytelniczkę wydawanego w Polsce lewicowo-liberalnego dziennika, która napisała list do redakcji. Czy czeka nas era niewysublimowanego „poprawiania” medialnej rzeczywistości”? Piotr Relich i Michał Wałach zapraszają na program „Bez żadnego trybu”.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.