DZIŚ JEST:   21   KWIETNIA   2019 r.

Zmartwychwstanie Pańskie
Św. Anzelma, Doktora Kościoła
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 35  >   CYWILIZACJA

Monika Gabriela Bartoszewicz

Islam na katolickiej uczelni


Katolicki Uniwersytet w Leuven – najstarsza uczelnia belgijska, od ponad pięciu stuleci znaczący ośrodek myśli katolickiej w Europie – od roku 2014 zaproponuje swoim studentom studia z teologii islamskiej. Decyzja belgijskiego KUL nie jest bynajmniej odosobniona, albowiem także i inne uczelnie europejskie tak dostosowują swe oferty edukacyjne, by odzwierciedlić wzrastający wpływ islamu na kontynencie.

Monika Gabriela Bartoszewicz

Islam na uniwersytecie – jak ma to wyglądać w praktyce? Studia z teologii islamskiej będzie można podjąć na wydziale Religii Świata, Dialogu Międzyreligijnego i Studiów Religijnych. Kierunek dostępny jest jednak wyłącznie dla posiadaczy licencjatu w jakiejś dziedzinie, co już na wstępie eliminuje znakomitą większość belgijskich i europejskich imamów. Ponadto, wykłady będą prowadzone jedynie w języku niderlandzkim, która to bariera językowa dodatkowo podwyższa poprzeczkę. Aby ukończyć studia, przyszli imamowie będą musieli nie tylko uczęszczać na zajęcia, ale też odbyć staż jako doradca duchowy (na przykład w szpitalu lub w więzieniu) i napisać pracę magisterską. Uniwersytet nie ujawnił jeszcze personaliów kadry profesorskiej, nie wiemy zatem, kto będzie kształtował przyszłych imamów.

Zarówno politycy, jak i przedstawiciele uniwersytetów wszelkimi siłami starają się przekonać opinię publiczną, że decyzja Katolickiego Uniwersytetu w Leuven ma wyłącznie dobre strony. Podkreśla się, że z jednej strony posłuży ona tworzeniu ram akademickich „europejskiego islamu”, z drugiej zaś podejmie wyzwanie wprowadzenia religii Mahometa w europejski obieg intelektualny. Dodatkowo, dzięki wykształceniu otrzymanemu na uczelniach europejskich, imamowie i teologowie islamscy mają podchodzić do islamu z europejskiej perspektywy, a jednocześnie lepiej się integrować.

 

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Według lokalnych mediów, już na początku kwietnia służby Sri Lanki miały informację o możliwych zamach samobójczych w kościołach w tym kraju. Odpowiedzialnymi za ataki miało być m.in. radykalne muzułmańskie ugrupowanie NTJ.

 
 

 „Prawdopodobnie co najmniej dwie z sześciu eksplozji, do jakich doszło w wielkanocny poranek na Sri Lance były dziełem zamachowców samobójców”, poinformowała agencja AP.

 

„Co najmniej 160 sób zginęło, a prawie 400 zostało rannych w sześciu eksplozjach, do których doszło w niedzielę wielkanocną na Sri Lance”, informuje TVP INFO. Do wybuchów doszło w trzech kościołach i trzech hotelach.

 

W historii świata tylko przed jednym grobem zatoczono kamień oraz ustawiono przed nim na straży żołnierzy, aby zapobiec powstaniu złożonego w nim martwego człowieka: był to grób Chrystusa, wieczorem, w piątek zwany wielkim. Jakież widowisko mogłoby być bardziej absurdalne niż uzbrojeni żołnierze mający oko na zwłoki? Ale wartowników ustawiono na wypadek, gdyby Martwy zaczął chodzić, Milczący przemówił, a przebite Serce zaczęło bić gwałtownie w rytm życia. Mówili, że jest martwy; wiedzieli, że jest martwy; mówili, że nie powstanie ponownie, a jednak obserwowali! 

 

O godzinie 8.00 czasu lokalnego na Ukrainie otwarto lokale wyborcze i oficjalnie rozpoczęto II turę wyborów prezydenckich, w której o najwyższe stanowisko w państwie ubiegają się showman Wołodymyr Zełenski i urzędujący prezydent Petro Poroszenko.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.