DZIŚ JEST:   20   LUTY   2019 r.

Św. Franciszka i Hiacynty Marto
Św. Zenobiusza
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 35  >   CYWILIZACJA

Monika Gabriela Bartoszewicz

Islam na katolickiej uczelni


Katolicki Uniwersytet w Leuven – najstarsza uczelnia belgijska, od ponad pięciu stuleci znaczący ośrodek myśli katolickiej w Europie – od roku 2014 zaproponuje swoim studentom studia z teologii islamskiej. Decyzja belgijskiego KUL nie jest bynajmniej odosobniona, albowiem także i inne uczelnie europejskie tak dostosowują swe oferty edukacyjne, by odzwierciedlić wzrastający wpływ islamu na kontynencie.

Monika Gabriela Bartoszewicz

Islam na uniwersytecie – jak ma to wyglądać w praktyce? Studia z teologii islamskiej będzie można podjąć na wydziale Religii Świata, Dialogu Międzyreligijnego i Studiów Religijnych. Kierunek dostępny jest jednak wyłącznie dla posiadaczy licencjatu w jakiejś dziedzinie, co już na wstępie eliminuje znakomitą większość belgijskich i europejskich imamów. Ponadto, wykłady będą prowadzone jedynie w języku niderlandzkim, która to bariera językowa dodatkowo podwyższa poprzeczkę. Aby ukończyć studia, przyszli imamowie będą musieli nie tylko uczęszczać na zajęcia, ale też odbyć staż jako doradca duchowy (na przykład w szpitalu lub w więzieniu) i napisać pracę magisterską. Uniwersytet nie ujawnił jeszcze personaliów kadry profesorskiej, nie wiemy zatem, kto będzie kształtował przyszłych imamów.

Zarówno politycy, jak i przedstawiciele uniwersytetów wszelkimi siłami starają się przekonać opinię publiczną, że decyzja Katolickiego Uniwersytetu w Leuven ma wyłącznie dobre strony. Podkreśla się, że z jednej strony posłuży ona tworzeniu ram akademickich „europejskiego islamu”, z drugiej zaś podejmie wyzwanie wprowadzenia religii Mahometa w europejski obieg intelektualny. Dodatkowo, dzięki wykształceniu otrzymanemu na uczelniach europejskich, imamowie i teologowie islamscy mają podchodzić do islamu z europejskiej perspektywy, a jednocześnie lepiej się integrować.

 

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Akademia Francuska (Académie Française) zdecydowała o feminizacji nazw  niektórych zawodów. Dość często używane przez zwolenników lewicy formy żeńskie niektórych funkcji, często brutalnie raniące uszy, stosowane są także w języku polskim. We Francji nad formami językowymi czuwa jednak jedna z najstarszych instytucji tego kraju – Akademia. Teraz i ona ugina się pod naporem politycznej poprawności.

 
 

W obliczu dominacji konserwatystów w składzie Sądu Najwyższego przez Stany Zjednoczone przechodzi proaborcyjny kontratak Demokratów. Jego przejawem są libertyńskie przepisy uchwalone w Nowym Jorku. Obawy budzą też radykalnie proaborcyjne poglądy kandydatów do dominacji prezydenckiej z Partii Demokratycznej. Jednym z nich jest Bernie Sanders.

 

 

Granica politycznej poprawności w Niemczech została ponownie przekroczona. Lewicowi politycy z partii „Zielonych” dokonali osobliwej interpretacji imigranckiego paktu z Marrakeszu i chcą przyjmować jako uchodźców tylko osoby niewykształcone. Tak podpowiada im poczucie globalnej sprawiedliwości.

 

Modlitwa i milczenie. W taki sposób katolicy zebrani na placu św. Sylwestra w Rzymie protestowali przeciwko skandalowi nadużyć seksualnych w Kościele. Swoim działaniem chcieli podkreślić, że ogromny kryzys wśród duchowieństwa wiąże się wprost z niepodejmowaniem walki z homoseksualizmem. Czy ich głos zostanie dostrzeżony?

 

„Pan ambasador usłyszał, jacy ludzie ponieśli śmierć w wyniku wyroku wydanego przez Stefana Michnika. Miałem poczucie, że ambasador był poruszony sekwencją zbrodni Michnika, którą przedstawiłem” – powiedział wiceszef polskiego MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.