DZIŚ JEST:   02   KWIETNIA   2020 r.

Św. Franciszka z Pauli
Św. Marii Egipcjanki
 
 
 
 

Iskrzy na osi Paryż-Berlin

Iskrzy na osi Paryż-Berlin
fot.REUTERS/Laurent Dubrule

Będąca u władzy francuska Partia Socjalistyczna krytykuje  Angelę Merkel, za jej „nieprzejednaność, surowość i rygor”, wychodząc tym samym naprzeciw głosom płynącym z ust niemieckich polityków lewicowych.


Członkowie Partii Socjalistycznej utrzymują, że François Hollande od początku wyboru na prezydenta Francji zaangażował się „w walkę na rzecz zmiany orientacji w Europie”. "Nasza wizja odrodzenia ekonomiczno-socjalnego Europy idzie przez powrót koniunktury i końca rygoru" – podkreślają autorzy specjalnego tekstu przedstawionego na konwencji partii.


"Wspólnotowy projekt jest dzisiaj posiniaczony przez okolicznościowy sojusz między akcentami thatcheryzmu obecnego premiera brytyjskiego, który postrzega Europę jako instytucję na zamówienie, dla swoich korzyści a  egoistycznym nieprzejednaniem kanclerz Angeli Merkel" – czytamy w dokumencie.


Twórcy dokumentu zadają pytanie: „do jakiego poziomu zadłużenia trzeba będzie dojść, by konserwatywna kanclerz zaakceptowała możliwość rozważenia możliwości uwspólnotowienia części długów państw członkowskich i wprowadzenia w życie funduszu wykupu prewencyjnego, odstraszającego ataki spekulacyjne?”.


Socjaliści twierdzą, że „demokratyczne stawienie czoła prawicy europejskiej, to konfrontacja z prawicą niemiecką, a jednocześnie zadanie dla Socjalistycznej Partii Europejskiej (PSE), która przygotowuje Manifest na przyszłoroczne wybory do Parlamentu Europejskiego”.


Politykę rygoru ekonomicznego skrytykował też Claude Bartolone, socjalistyczny przewodniczący Zgromadzenia Narodowego. W wywiadzie dla dziennika „Le Monde”, zaapelował do François Hollanda o „konfrontację” z Angelą Merkel, mówiąc o istnieniu obecnie „przyjacielskiego napięcia” między Paryżem i Berlinem.


Francuska opozycja postanowiła udzielić twardej riposty rządzącym. Za pogorszenie stosunków francusko-niemieckich obwinia ona prezydenta. W specjalnym komunikacie przewodniczący Unii na Rzecz Ruchu Ludowego (UMP), Jean-François Copé i były premier, François Fillon oświadczyli, że „François Hollande jest osobiście odpowiedzialny za stałą i postępującą degradację relacji francusko-niemieckich”. Krytykują oni „klimat germanofobii”, który opanował socjalistów i ich sojusznika - skrajną lewicę.


"Od początku swoich rządów, na szczycie w Brukseli 29 czerwca 2012 r., nowy prezydent francuski starał się izolować niemiecką kanclerz. To niegodne zachowanie (…) nadało odtąd ton jego stosunku z Niemcami. Rezultat jest katastrofalny" - alarmuje komunikat.


Zdaniem opozycyjnych polityków, „Francja jest izolowana w Europie a jej głos jest niesłyszalny, co pokazuje układ z 8 lutego 2013 r. w sprawie budżetu unijnego, który przewiduje jego zmniejszenie, wbrew celom i opinii François Hollanda, ale za to zgodnie z zamierzaniami sojuszu niemiecko-brytyjskiego”.


"Preferencje polityczne, pogardliwe zachowanie prezydenta francuskiego są obrazą tych wszystkich, którzy od czasu generała de Gaulla i Konrada Adenauera, umieli poświęcać całą swoją energię i używać talentu w służbie relacji, które stały się wyjątkowe, stanowiąc wzór modelu dla całego świata" -napisano w komunikacie.


Politycy opozycji zapewniają, że „nie pozwolą na zniszczenie stosunków francusko-niemieckich przez kierujących państwem”.


Przewodniczący UMP stanie na czele delegacji jego partii na seminarium francuskiej prawicy i niemieckiej CDU, które to odbędzie się 31 maja w Kolonii. Jego zdaniem „będzie to okazja do omówienia wszystkich kwestii w sposób przejrzysty i położenie fundamentów niezmąconej przyszłości”.


Członkowie francuskiego rządu zapewniają jednak, że między Francją a Niemcami utrzymują się dobre relacje. Premier Jean-Marc Ayrault w wywiadzie opublikowanym w dzienniku „La Depêche du Midi”, stwierdził, że „przyjaźń francusko-niemiecka jest bogata, ożywcza i, jak każda przyjaźń, nie wyklucza debaty idei”.


Przeciwko tezom zawartym w dokumencie Partii Socjalistycznej, wypowiedział się francuski minister gospodarki, Pierre Moscovici. Uważa on, że „mówienie o konfrontacji z Niemcami jest szkodliwe”.


Jego zdaniem, Paryż i Berlin nie we wszystkim się zgadzają, często dyplomaci często dyskutują ze sobą, ale jest to dyskusja bardzo bezpośrednia, która umożliwiła postęp, jaki nastąpił, od czasu przejęcia władzy przez socjalistów.


O konieczności dobrych relacji niemiecko-francuskich wypowiedział się także rzecznik prasowy Angeli Merkel, Steffen Seibert. Zapewniał, że współpraca z Paryżem jest dla Berlina bardzo cenna. – Można mieć różne opinie. Nie jest to czymś nowym. Francja i Niemcy mają inne tradycje, ale to nie przeszkodzi w posiadaniu w przyszłości uczciwej i przyjacielskiej kooperacji, co jest dobre dla Niemiec, Francji i Europy – stwierdził Seibert.Franciszek L. Ćwik


DATA: 2013-04-30 11:41
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Socjaliści są jak dzieci... oni się obrażają, że nie pozwala się im bez ograniczeń kraść... to jest paradne.
ponad 6 lat temu / Wolny Katolik
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.