DZIŚ JEST:   25   MARCA   2019 r.

Zwiastowanie Pańskie
Św. Prokopa
 
 
 
 

Iskrzy między Kolumbią a Izraelem. Poszło o uznanie Palestyny za niezależne państwo

Iskrzy między Kolumbią a Izraelem. Poszło o uznanie Palestyny za niezależne państwo
By U.S. Navy photo by Mass Communication Specialist 2nd Class Joshua Karsten [Public domain], via Wikimedia Commons

Rząd kierowany przez odchodzącego z urzędu prezydenta Kolumbii Juana Manuela Santosa Calderón podjął decyzję o uznaniu Palestyny jako niezależnego państwa. Izrael żąda wyjaśnień, których będzie udzielał już jego następca Iván Duque Márquez. Informację o uznaniu Palestyny jako wolnego, niepodległego i suwerennego państwa podała misja dyplomatyczna Palestyny w Bogocie, pisząc o tym na swojej stronie internetowej.

 

Po wygranych przez Ivána Duque Márqueza wyborach prezydenckich, które odbyły się 17 lipca, jasne było, że dni rządu Juana Manuela Santosa są policzone. W okresie swojej prezydentury Santos (z Społecznej Partii Jedności Narodowej) starał się ograniczać biedę w kraju oraz dążył do zakończenia wojny domowej, prowadzonej przez lewicowe Rewolucyjne Siły Zbrojne Kolumbii (FARC) w latach 1964 - 2016. 7 października 2016 za porozumienie pokojowe z FARC Juan Manuel Santos otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla a informacja o zawarciu pokoju z FARC obiegła cały świat, który zdążył już zobojętnieć na doniesienia o tragedii dziejącej się w tym południowoamerykańskim kraju. Ostatni akord jego rządów w Kolumbii również będzie miał szeroki oddźwięk w świecie.

 

Uznanie niepodległości Palestyny zostało odebrane przez Izrael jako policzek wymierzony przez sojusznika, państwo bliskie Izraelowi i kierowane przez prezydenta bliskiego przywódcy Izraela. Tel Awiw już poprosił o zrewidowanie tej decyzji, podjętej przez ustępujący rząd w Bogocie. Na razie ze strony kolumbijskiej nie padły żadne konkretne deklaracje co do dalszych działań a szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Carlos Holmes Trujillo, poinformował, że nowy gabinet pod kierownictwem niedawno wybranego prezydenta Ivána Duque (z partii Demokratyczne Centrum) „zbada sytuację związaną z uznaniem Palestyny”.

 

Obecnie ok. 140 państw w świecie uznaje Palestynę jako państwo. W końcu czerwca 2016 roku podpisano porozumienie między Watykanem a Palestyną, w którym jest mowa o „państwie palestyńskim”. Palestyna uznawana jest przez ONZ jako państwo – obserwator. Polska uznaje jako podmiot prawa międzynarodowego Palestyńskie Władze Narodowe ale nie państwo palestyńskie.

 

Źródło: Deń/Neue Zuercher Zeitung/Wiesti Izrail/Islam Today/Korrespondent.net

Jan Bereza


DATA: 2018-08-10 09:23
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Oba te "państwa" mają tego samego "ducha". A tu taka niespodziewana "zniewaga".
7 miesięcy temu / agricola
 
Nie ma Palestyny. Mandat Palestyny został podzielony. Jedna część to Jordania. Jeśli ktoś się uprze może nazywać Jardanie Palestyna. Filistyni to miezzkancy Gazy. A może nie.
7 miesięcy temu / Sec
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.