10 sierpnia 2018

Iskrzy między Kolumbią a Izraelem. Poszło o uznanie Palestyny za niezależne państwo

(By U.S. Navy photo by Mass Communication Specialist 2nd Class Joshua Karsten [Public domain], via Wikimedia Commons)

Rząd kierowany przez odchodzącego z urzędu prezydenta Kolumbii Juana Manuela Santosa Calderón podjął decyzję o uznaniu Palestyny jako niezależnego państwa. Izrael żąda wyjaśnień, których będzie udzielał już jego następca Iván Duque Márquez. Informację o uznaniu Palestyny jako wolnego, niepodległego i suwerennego państwa podała misja dyplomatyczna Palestyny w Bogocie, pisząc o tym na swojej stronie internetowej.

 

Po wygranych przez Ivána Duque Márqueza wyborach prezydenckich, które odbyły się 17 lipca, jasne było, że dni rządu Juana Manuela Santosa są policzone. W okresie swojej prezydentury Santos (z Społecznej Partii Jedności Narodowej) starał się ograniczać biedę w kraju oraz dążył do zakończenia wojny domowej, prowadzonej przez lewicowe Rewolucyjne Siły Zbrojne Kolumbii (FARC) w latach 1964 – 2016. 7 października 2016 za porozumienie pokojowe z FARC Juan Manuel Santos otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla a informacja o zawarciu pokoju z FARC obiegła cały świat, który zdążył już zobojętnieć na doniesienia o tragedii dziejącej się w tym południowoamerykańskim kraju. Ostatni akord jego rządów w Kolumbii również będzie miał szeroki oddźwięk w świecie.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Uznanie niepodległości Palestyny zostało odebrane przez Izrael jako policzek wymierzony przez sojusznika, państwo bliskie Izraelowi i kierowane przez prezydenta bliskiego przywódcy Izraela. Tel Awiw już poprosił o zrewidowanie tej decyzji, podjętej przez ustępujący rząd w Bogocie. Na razie ze strony kolumbijskiej nie padły żadne konkretne deklaracje co do dalszych działań a szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Carlos Holmes Trujillo, poinformował, że nowy gabinet pod kierownictwem niedawno wybranego prezydenta Ivána Duque (z partii Demokratyczne Centrum) „zbada sytuację związaną z uznaniem Palestyny”.

 

Obecnie ok. 140 państw w świecie uznaje Palestynę jako państwo. W końcu czerwca 2016 roku podpisano porozumienie między Watykanem a Palestyną, w którym jest mowa o „państwie palestyńskim”. Palestyna uznawana jest przez ONZ jako państwo – obserwator. Polska uznaje jako podmiot prawa międzynarodowego Palestyńskie Władze Narodowe ale nie państwo palestyńskie.

 

Źródło: Deń/Neue Zuercher Zeitung/Wiesti Izrail/Islam Today/Korrespondent.net

Jan Bereza

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 100 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram