DZIŚ JEST:   06   GRUDNIA   2019 r.

Pierwszy Piątek
Św. Mikołaja z Miry
Św. Marii Carmen Sallés y Barangueras
 
 
 
 

Iskry na linii Prezydent RP - MON. Andrzej Duda: są decyzje, których nie zaakceptuję

Iskry na linii Prezydent RP - MON. Andrzej Duda: są decyzje, których nie zaakceptuję
Fot. Mateusz Wlodarczyk / FORUM

„Są zachowania i decyzje MON, z którymi trudno mi jako prezydentowi się pogodzić oraz których na pewno nie zaakceptuję” – powiedział prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla tygodnia „Do Rzeczy”. Wyjaśnił również, że ze względu na bardzo bliskie powiązanie kompetencji zwierzchnika sił zbrojnych i ministra obrony „siłą rzeczy dochodzi do różnego rodzaju kolizji”.

 

Andrzej Duda wyznał, że jego relacje z ministrem obrony narodowej Antonim Macierewiczem „to trudna współpraca”. – Konstytucja mówi, ze prezydent jest najwyższym zwierzchnikiem sił zbrojnych, ale na bieżąco wykonuje swoją funkcję za pośrednictwem ministra obrony. Te kompetencje są bardzo powiązane i kompetencje ministra obrony narodowej, jeśli chodzi o armię i jej funkcjonowanie, są daleko szersze niż kompetencje prezydenta. Siłą rzeczy dochodzi tu do różnego rodzaju kolizji – stwierdził Prezydent RP.

 

Przypomniał również sprawę gen. Jarosława Kraszewskiego, ówczesnego dyrektora Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego, który w czerwcu br. stał się obiektem postępowania sprawdzającego Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Wiązało się to z odebraniem mu dostępu do informacji o statusie tajnym. Minister obrony zapewniał wówczas, że w toku całego śledztwa „przepisy będą skrupulatnie przestrzegane”, a wszystkie procedury potrwają rok.

 

Tak jak Platforma Obywatelska w 2008 r., próbując pozbawić Antoniego Macierewicza dostępu do informacji niejawnych, próbowała mu uniemożliwić wykonywanie obowiązków poselskich w komisji, tak samo poprzez wszczęcie postępowania uniemożliwia się wykonywanie obowiązków gen. Kraszewskiemu. To jest dokładnie ta sama metoda, ale widać punkt widzenia zależy od punktu siedzenia – podsumował Andrzej Duda.

 

Zdaniem części mediów postępowanie wobec gen. Kraszewskiego można interpretować jako rewanż Antoniego Macierewicza za zakwestionowanie nominacji generalskich zaproponowanych przez ministra. To zaś miało skłonić prezydenta do odmowy przyznania nominacji generalskich, tradycyjnie wręczanych w Święto Wojska Polskiego, 15 sierpnia. Przez szereg tych decyzji opinia publiczna dowiedziała się o konflikcie interesów BBN i MON, których wizje dotyczące dowodzenia polską armią różnią się. – To jest bardzo poważna sprawa, te kandydatury wymagają analizy i poprosiłem BBN o spokojne jej dokonanie, zwłaszcza że w tej chwili procedowane są bardzo ważne zmiany. Chodzi o stworzenie nowego systemu dowodzenia polską armią. Zapewniam jednak, że jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, to z nominacjami zdążymy na czas – oznajmił prezydent.

 

Andrzej Duda wyznał również, że jest „szczerze zdziwiony” doniesieniami o rzekomych kontaktach szefa BBN, Pawła Solocha, z „podejrzanymi ludźmi dawnego układu”. Pojawiły się one po tym, gdy we wrześniu br. Soloch wydalił płk. rez. Czesława Juźwika z departamentu zwierzchnictwa po dotarciu do informacji, iż ten służył w Wojskowej Służbie Wewnętrznej w latach 1983-1990. – Lista pracowników BBN jest listą znaną resortowi obrony, bo są tam ludzie, którzy otrzymywali certyfikaty oraz są w dyspozycji służb, i jakoś przez dwa lata nikt nie zgłaszał żadnych problemów. One pojawiły się teraz. Pytanie: dlaczego teraz? – spytał zwierzchnik sił zbrojnych.

 

 

Źródło: rmf24.pl,  „DoRzeczy”
om

 

 


DATA: 2017-10-09 09:25
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Moim zdaniem PAD sabotuje "dobrą zmianę". Tylko dlaczego?
ponad 2 lata temu / obserwatorpolski
 
Na dzień dzisiejszy popieram PIS i zdecydowane, ostre, dogłębne działania, a nie pudrowanie ustaw i nic nie zmienianie. Jeśli PAD stanie do nich okoniem ... przegra następne wybory. Tylko, że ja i wielu chce zmian w sądownictwie, karaniu urzędasów, itd., chcemy tu i teraz a nie kiedyś tam. Ostatnie veto psuje rozpęd PIS-u, ja i wielu innych nie chcemy czekać, tyle już lat straciliśmy w PRL-u i po 89 roku. PAD proszę odrzucić złych doradców, bo bardzo mieszają i dogadać się SZYBCIUTKO z PIS-em, potem nie będzie z kim.
ponad 2 lata temu / koko
 
Panu Prezydentowi Unia Wolności znowu do głowy uderzyła.
ponad 2 lata temu / Jagna
 
Niech PiS szuka nowego kandydata na prezydenta bo będzie zwała za 2 lata.
ponad 2 lata temu / Hmmm
 
Zaczyna się już nagonka na "niedobrego" PAD-a, podczas gdy jeszcze rok temu miał być kanonizowany za życia. Pisowska łaska na pstrym koniu jeździ.
ponad 2 lata temu / kvt
 
O ile mnie pamięć nie myli, to retorsje prezydenckie były odpowiedzią na działania sprawdzające gen. Kraszewskiego wszczęte przez MON. Natomiast doniesienia prasowe mówiły, że nastąpiły one w wyniku przekazania danych z działań osłonowych odpowiednich służb USA prowadzonych w związku ze stacjonowaniem wojsk USA w Polsce i planowanym podpisaniem umów na udostępnieni MON nowatorskich technik obronnych. Albo amerykański system obrony rakietowej, albo generał i spółka
ponad 2 lata temu / UPS
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.