DZIŚ JEST:   22   LUTY   2019 r.

Katedry św. Piotra Apostoła
Św. Małgorzaty z Kortony
 
 
 
 

Iskry na linii Orban – Soros. Trwa wojna na oskarżenia

Iskry na linii Orban – Soros. Trwa wojna na oskarżenia
Fot. Laszlo Balogh / Reuters / Forum + ©Danny Gys / Reporters / Forum
#SOROS    #ORBAN    #WĘGRY    #WYBORY    #SPÓR    #EUROPA    #IMIGRANCI    #BUDAPESZT    #MUZUŁMANIE    #ISLAM    #UCHODŹCY    #KRYZYS

Według Georga Sorosa rząd Wiktora Orbana uciska Węgrów bardziej niż okupanci sowieccy. Orban nie pozostaje dłużny i zarzuca amerykańskiemu multimiliarderowi, że ten chce osłabić rządy krajów stawiających odpór planom przesiedlania muzułmanów do Europy. Węgierski premier obawia się ingerencji wspieranych przez Sorosa organizacji w przyszłoroczne wybory parlamentarne, zaplanowane nad Dunajem na kwiecień przyszłego roku.

 

Spięcia na linii Orban – Soros trwają od lat, ale nasiliły się, gdy rząd w Budapeszcie zdecydował o zamknięciu swoich granic dla nielegalnych imigrantów, którzy przez Węgry maszerowali w głąb Europy. Postawienie zapór na granicach z państwami spoza UE, wprowadzenie dodatkowych patroli wojskowo - policyjnych i zaostrzona kontrola na przejściach na południowych granicach okazały się skutecznym sposobem ochrony przed nielegalną imigracją. Krytyka jaka spadła na rząd Wiktora Orbana za postawienie tamy tzw. uchodźcom pochodziła nie tylko od części państw UE, ale także od niektórych organizacji pozarządowych. Część z nich władze Węgier uznały za wspierane przez instytucje finansowane wprost lub za pośrednictwem fundacji przez amerykańskiego multimiliardera Georga Sorosa. Kampanie plakatowe i bilbordowe pokazujące Sorosa jako spiritus movens zamieszania z imigrantami z Azji i Afryki tylko pogłębiły przepaść dzielącą rząd Węgier od liberalnych sił na Zachodzie.

 

Nowy wzrost napięcia między Orbanem a Sorosem bierze się z obaw węgierskiego premiera o przygotowywanie przez organizacje związane z Georgem Sorosem akcji przed wyborami parlamentarnymi. Wiktor Orban ma ochotę po raz czwarty objąć tekę premiera i powtórzyć sukces z wyborów w kwietniu 2014 roku. Koalicyjny rząd, tworzony przez Węgierską Unię Obywatelską Orbana (FIDESZ) i sojuszniczą Chrześcijańsko – Demokratyczną Partię Ludową (KDNP), już wielokrotnie naraził się elitom unijnym, które chętnie widziałyby nową ekipę rządową w Budapeszcie.

 

Jednak liberalno – lewicowa koalicja Jedność (Összefogás) w ostatnich wyborach dostała zaledwie 26 proc. głosów, nieznacznie wyprzedzając narodowy Jobbik (20 proc.). Obydwie te partie, położone na przeciwnych biegunach, zdobyły łącznie tyle samo, ile koalicja FIDESZ – KDNP (45 proc.). Nic nie wskazuje na to aby najbliższe wybory zmieniły sytuację na Węgrzech, niemniej ataki na rząd Orbana mają jak najwięcej uszczknąć z grona sympatyków obecnej centro – prawicowej koalicji i ją maksymalnie osłabić. Mając mniejsze poparcie społeczne po wyborach wiosną 2018 roku, nowy rząd w Budapeszcie mógłby być bardziej skłonny do ulegania presji polityków z Europy i własnych organizacji, mających cele zbieżne z środowiskami liberalno – lewicowymi na świecie.

 

Miliarder pod okiem służb

Z takich kalkulacji biorą się obawy Orbana o jakiekolwiek próby ataków na jego rząd, szczególnie gdyby ich inspiratorzy dysponowali narzędziami medialnymi i środkami finansowymi porównywalnymi do budżetu państwa. Stąd szczególne wyczulenie węgierskiego premiera na poczynania Georga Sorosa i związanych z nim organizacji. Jak poinformował w niedzielę słowacki portal konserwatywny „Hlavne Spravy”, Wiktor Orban oficjalnie potwierdził, ze służby specjalne Węgier przyglądają się działalności Georga Sorosa. Rosyjski portal „Russkaja Wiesna” ocenił nawet, że Orban ma już ewidentnie dość Sorosa, którego oskarża o przygotowania do ingerencji w wybory parlamentarne w 2018 roku. Premier Węgier nie zamierza jednak chować głowy w piasek”.

 

Według Orbana przez ostatnie 20 lat Georg Soros realizuje plan sprowadzania imigrantów na Stary Kontynent, który jest sprawą „życia i śmierci” dla Europy. W opinii węgierskiego lidera, Soros nie chce aby państwa europejskie były wyznaczane granicami, chce zmiany stylu życia w Europie i dlatego daje pieniądze imigrantom na przyjazd do Europy. W „Hlavnych Spravach” pisze się też o wspieraniu przez Sorosa liberalnych organizacji i finansowaniu „V kolumny” na Węgrzech. Orban obawia się, że z centrów obywatelskich (związanych z Sorosem) powstaną klasyczne podmioty polityczne i stąd zainteresowanie węgierskich tajnych służb poczynaniami amerykańskiego miliardera.

 

Organy państwa poważnie traktują aktywność Sorosa, który – jak podawały w październiku tego roku „Hlavne Spravy” – przekazał „Open Society Foundations” 18 mld dolarów. To suma, jakiej pozazdrościłby budżet niejednego państwa na świecie. Pieniądze te mają być skierowane na budowę tolerancyjnych społeczeństw a ich rządy mają być otwarte na uczestnictwo obywateli. Według słowackiego konserwatywnego portalu fundacje powiązane z miliarderem popierają „wolność aborcji” i inne programy lewicowe. Zaangażowały się też ponoć w akcje przeciwko zakazowi zabijania nienarodzonych dzieci w Irlandii, Polsce i w innych krajach. „Hlavne Spravy” uważają, że Georg Soros wspiera takie organizacje katolickie, które próbują przenieść działania Kościoła na sferę sprawiedliwości społecznej i prawa mniejszości. Wśród takich organizacji słowacki portal wymienił m.in. „Catholics in Alliance for the Common Good“ oraz „Faith in Public Life“ czy „Catholics for Choice“, która jest za dopuszczalnością aborcji.

 

Natomiast przed tygodniem węgierski sekretarz stanu w Ministerstwie Prawa i Administracji Zoltan Kovacs szeroko wypowiadał się na temat aktywności medialnej Georga Sorosa, krytykującego politykę węgierską w kwestii imigrantów. Kovacs nazwał ją nawet „medialnym nalotem przeciw Węgrom“ i podkreślił, że do grona krytków polityki węgierskiej dołączyła nawet katarska telewizja „Al Dżazira“, która jest blokowana w niektórych państwach na Bliskim Wschodzie.

 

Do ataków na Węgry Soros wykorzystuje także popularne portale publikujące filmy. W czwartek do sieci trafił film, na którym zarzuca Orbanowi, że uciska Węgrów bardziej niż władza sowiecka. Następnego dnia Orban w rozgłośni „Kossuth Rádió“ odpowiedział, że ten atak oznacza wejście sieci Sorosa do węgierskiej kampanii wyborczej. Szef węgierskiego rządu powiedział, że sieć Sorosa działa jak partie polityczne. Jego celem jest osłabienie rządów odrzucających przesiedlenia muzułmanów do Europy. Według Orbana, Soros już przedstawił swoje pomysły w Parlamencie Europejskim, a teraz zaczął wywierać presję na Radę UE.

 

„Medialny nalot” na Węgry jest tylko częścią doprowadzenia do finału planu europejskiego otwarcia na imigrantów. Przeszkodą może być ponowne zwycięstwo w wyborach parlamentarnych na Węgrzech koalicji FIDESZ-u i Chrześcijańsko – Demokratycznej Partii Ludowej wiosną 2018 roku.

 

Piotr Koźmian

 


DATA: 2017-12-05 08:08
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

U nas jest inaczej, trzeba tu wspomniec o wyroku 3 miesiecy pozbawienia wolnosci za spalenie kukly sorosa we wroclawiu I uwiezieniu mateusza piskorskiego. Nikt sie o niego nie upomina
ponad 1 rok temu / pejot
 
Może by także w tej sprawie wziąć dobry przykład z Orbana i rozprawić się z sorosowiskami w Polsce ?
ponad 1 rok temu / Hanys Górnosląski
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.