DZIŚ JEST:   07   GRUDNIA   2019 r.

Pierwsza Sobota
Św. Ambrożego, Doktora Kościoła
Św. Marii Józefy Rosello
 
 
 
 

Irlandzkie pielęgniarki za życiem. Minister zdrowia pozostaje głuchy na apele

Irlandzkie pielęgniarki za życiem. Minister zdrowia pozostaje głuchy na apele
fot. REUTERS/Regis Duvignau. FORUM

Ponad 500 pielęgniarek i położnych nalega na spotkanie z ministrem zdrowia Irlandii, Simonem Harrisem w celu przedstawienia swoich obaw dotyczących nowego proaborcyjnego prawa. Jak zaznaczają, nowe przepisy uderzają w klauzulę sumienia i tak naprawdę nie pozostawiają pielęgniarkom żadnego wyboru.

 

Na podstawie wyników majowego referendum, władze zobowiązały się do zniesienia ósmej poprawki do Konstytucji Irlandii chroniącej na równych prawach życie matki i dziecka. Oznacza to możliwość legalizacji aborcji, nad czym obecnie trwają prace w procesie legislacyjnym. Swoje wątpliwości wyrażają lekarze, położne czy pielęgniarki, które ze względu na swoje poglądy nie chcą partycypować w aborcyjnym procederze.

 

Jedna z organizacji zrzeszająca pielęgniarki i położne pro-life (Ireland’s Nurses & Midwives for Life) wystosowała do ministra zdrowia Simona Harrisa specjalną petycję. Domagają się w niej spotkania, by mogły osobiście przedstawić swoje wątpliwości co do kształtu nowego proaborcyjnego prawa. Do dzisiaj zarówno minister zdrowia jak i lider opozycji, Michael Martin nie odpowiedzieli na wezwanie.

Największe kontrowersje budzi zapis art. 24 proponowanej ustawy. Przepisy nakazują, by każdy pracownik (położna, lekarz czy pielęgniarka), który ze względu na klauzulę sumienia nie chce partycypować w aborcji, odesłał daną pacjentkę do lekarza, o którym wiadomo, że nie odmówi przeprowadzenia zabiegu.

 

Zdaniem pracowników szpitali o poglądach pro-life, takie działanie jest tak naprawdę wzięciem współodpowiedzialności za śmierć nienarodzonego dziecka. Tym samym nowe prawo stawia część pracowników w sytuacji bezalternatywnej i zmusza do postępowania wbrew własnemu sumieniu.

Dodatkowo, pielęgniarki przedstawiły wątpliwości co do wielu problemów, które nie zostaną rozwiązane przez obecne zapisy. Dotyczy to głównie takich kwestii jak: używanie znieczuleń podczas późnych aborcji, problem z dostarczaniem dodatkowego tlenu w momencie przeżycia dziecka, wyłączenia niepełnosprawności jako powodu aborcji czy pozbycie się ciała dziecka w sposób godny. Pielęgniarki zaznaczyły, że kadry szpitali do tej pory nie wiedzą jak wyglądać będzie ich praca po wprowadzeniu ustawy. - Jesteśmy w środku bezprecedensowego kryzysu w służbie zdrowia - zaznaczają w swoim apelu.

 

Źródło: tvp.info / lifesitenews.com

PR            


DATA: 2018-12-06 09:46
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

paradoksalnie ,zapracował na to Kościół
11 miesięcy temu / chichot
 
Irlandia staje się świecka i nic tego nie zmieni, to kara za zło wyrządzone przez Kościół w tym kraju. I nawet te ostatnie próby wpłynięcia na sumienia polityków tego nie zmienią, Irlandia staje się na naszych oczach krajem ateistycznym.
ponad 1 rok temu / Janek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.