DZIŚ JEST:   06   LIPCA   2020 r.

Św. Marii Goretti, męczennicy
Bł. Marii Teresy Ledóchowskiej
 
 
 
 

Irlandzka przestroga dla Polski. To może spotkać także nasz kraj

Irlandzka przestroga dla Polski. To może spotkać także nasz kraj
Paweł Toboła-Pertkiewicz w Krakowskim Klubie Wtorkowym, na zdjęciu wraz z prowadzącym spotkanie Adamem Kalitą

Jedno pokolenie wystarczyło aby obchody dnia św. Patryka zmieniły diametralnie swe oblicze. Obecnie obchody dnia św. Patryka sprowadzają się do upicia się do nieprzytomności i dawaniu upustu najniższym instynktom – zauważył gość Krakowskiego Klubu Wtorkowego, Paweł Toboła-Pertkiewicz.

 

Dla wielu obserwatorów zmian społecznych zachodzących w Irlandii wynik referendum ws. homomałżeństw nie był zaskoczeniem. Porzucająca swe katolickie korzenie Irlandia przestała stanowić „Katolicką Zieloną Wyspę”.

 

- Legalizacja „małżeństw” to kropka nad i, potwierdzająca że Irlandia to już nie ten sam kraj co jeszcze dwadzieścia lat temu – stwierdził  Paweł Toboła-Pertkiewicz. „Kraj eksportujący misjonarzy stał się ziemią potrzebującą misji” – dodał.

 

Emblematyczne dla tych zmian są obchody Dnia Świętego Patryka. Jak podkreślił prelegent „jedno pokolenie wystarczyło aby obchody dnia św. Patryka zmieniły diametralnie swe oblicze. Obecnie obchody dnia św. Patryka sprowadzają się do upicia się do nieprzytomności i dawaniu upustu najniższym instynktom, jednak jeszcze w połowie lat 70. w Irlandii były dwa dni w roku kiedy wszystkie puby były zamknięte: Wielki Piątek i właśnie Saint Patrick’s Day. Wtedy nikomu do głowy by nie przyszło aby świętować ten dzień inaczej niż uczestnictwem we Mszy Świętej i procesji. Obecnie trwa debata nad otwarciem pubów w Wielki Piątek….”.

 

Jak podkreślił Paweł Toboła-Pertkiewicz warto zwrócić uwagę nie tylko na podobieństwa łączące Polskę i Irlandię  ale i na różnice je dzielące. Z wymienionych przez prelegenta warto wspomnieć oddolną chrystianizację Zielonej Wyspy przez św. Patryka.

 

- Obchodzimy 1050 lecie chrztu Polski oraz naszej państwowości. 11 proc. tego czasu byliśmy krajem bez własnego państwa, odwrotnie Irlandczycy oni przez ok 11-15 proc. posiadają państwo. Resztę spędzili pod okupacją angielską, a później brytyjską - przypomniał Toboła-Pertkiewicz.

 

Podczas spotkania nie mogło zabraknąć miejsca dla paru słów o bohaterze książki Pawła Toboły-Pertkiewicza Eamonie de Valera. - Jego postać w filmie Neila Jordana „Michael Collnins” odgrywa rolę czarnego charakteru. Protestował przeciwko temu nawet aktor odtwarzający tę postać czyli Alan Rickman. Wszyscy zachwycają się postacią Collinsa, została ona mocno spopularyzowana przez wspomniany film, dlatego też m. in. postanowiłem zapoznać czytelnika z postacią prezydenta de Valery, który kiedy oddawał władzę miał 91 lat - 21 lat był premierem, kolejne 14 lat prezydentem. Bez wątpienia de Valera to bardzo ciekawa postać, ciekawa osobowość, nietuzinkowy przywódca narodowy – mówił autor publikacji „De Valera. Gigant polityki irlandzkiej i jego epoka”.

 

 

luk

 

 

Chcesz wiedziec więcej czytaj: Grzegorz Kucharczyk "Wielki Irlandczyk"


 


DATA: 2016-03-16 10:51
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

U nas nie ma tradycji obchodzenia takich świąt. Nie ma żadnego zagrożenia.
ponad 4 lata temu / Stormer
 
A mnie się wydaje, że prawdziwą przyczyną były ujawnienie: żerowania na finansach państwa, korupcji oraz skandalicznych afery seksualnych, (w tym pedofilskie) z udziałem hierarchów kościoła katolickiego włącznie.
ponad 4 lata temu / Fuzzy
 
Dobry Boże nie dopusc nigdy by to spotkało Polskę. Bądz Wola Twoja. Bądz błogosławiony
ponad 4 lata temu / katolik
 
Ale przecież puby są otwarte w Wielki Piątek już od lat. Przeżyłem szok w 2003r kiedy to zobaczyłem pierwszy raz.
ponad 4 lata temu / Zibby
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.