8 października 2018

Irlandzcy lekarze nie chcą zabijać nienarodzonych. Swoje racje przedstawili w parlamencie

( Fot. Daniel Dmitriew / FORUM )

Część irlandzkich lekarzy uważa, że przeprowadzanie aborcji jest niezgodne z ich sumieniem. W oficjalnej petycji wystosowanej do tamtejszego parlamentu zaznaczyli, że w tej kwestii oczekują wprowadzenia całkowitej klauzuli sumienia.

 

W projekcie jaki ma zostać postawiony pod głosowanie zawarto zapisy dotyczące klauzuli sumienia. Lekarz będzie miał prawo odmówić przeprowadzenia zabiegu, ale jednocześnie spadnie na niego obowiązek odesłania pacjentki do innego lekarza, który – najprawdopodobniej – taki zabieg wykona.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Z powyższym rozwiązaniem nie zgadza się część środowiska medycznego, które w przeddzień  narodowej debaty wysłało specjalną petycję zawierającą postulaty w kwestii zabijania nienarodzonych. Lekarze domagają się wprowadzenia całkowitej klauzuli sumienia, bez konieczności odsyłania pacjentek do innych lekarzy. W ich rozumieniu, takie działanie jest niczym innym jak wzięciem współodpowiedzialności za zabite dziecko. Jak zaznaczają, państwo nie ma prawa wprowadzić zapisów łamiącego sumienie części lekarzy.

 

Inicjatorzy petycji, członkowie stowarzyszenia „Lekarze za Wolnością i Świadomością” podkreślili, że: „zmuszanie lekarzy do partycypowania w aborcji wbrew ich sumieniu jest po prostu złe”. Dr. Niall Maguire na spotkaniu z przedstawicielami Oireachtas (irlandzkiego parlamentu) przedstawiał realne alternatywy dla aborcji oraz pragnął uświadomić, że „proponowane prawo wprowadzi w życie procedury będące w jego przekonaniu bardzo szkodliwe”.

 

Ksiądz Jakub Bortkiewicz na łamach „Naszego Dziennika” zaznaczył, że w irlandzkim społeczeństwie pomimo bombardowania go lewicową ideologią, nadal pozostaje naturalny zmysł moralny. Potwierdzeniem tych słów może być niedawny sondaż przeprowadzony przez „Pro Life Campaign”, gdzie 41 proc. respondentów wskazało, że lekarz musi zostać przymuszony do przeprowadzenia aborcji do 12 tygodnia ciąży. 42 proc. z kolei uznało, że ma prawo do niewykonania zabiegu. Pozostała część badanych nie miała zdania.

 

Na skutek majowego referendum, w parlamencie Irlandii prowadzone są prace nad wprowadzeniem proaborcyjnego prawa. Minister zdrowia, Simon Harris postuluje finansowanie aborcji przez państwo w sposób kompleksowy. Leo Varadkar, irlandzki premier dopuszcza wprowadzenie klauzuli sumienia, jednak tylko w odniesieniu do poszczególnych specjalistów. Każde, nawet katolickie szpitale będą musiały mieć w swojej ofercie przeprowadzanie tzw. zabiegów aborcyjnych.

 

Źródło: naszdziennik.pl / edition.cnn.com / Facebook.com / rte.ie

PR

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 105 295 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram