DZIŚ JEST:   26   CZERWCA   2019 r.

Św. Zygmunta Gorazdowskiego,
Św. Jana i Pawła, męczenników
 
 
 
 

Irlandia: ustawa naruszać będzie tajemnicę spowiedzi?

Irlandia: ustawa naruszać będzie tajemnicę spowiedzi?

Irlandzki minister obrony i sprawiedliwości - Alan Shatter - przedstawił kontrowersyjną ustawę. Według projektu, osoba która nie ujawni policji informacji o przestępstwach wobec nieletnich sama popełniać będzie przestępstwo.

 

Projekt zaprezentowany został w środę. Jeśli ktoś zaniecha poinformowania wymiaru sprawiedliwości o możliwości popełnienia przestępstwa na tle seksualnym wobec nieletnich, zagrożony będzie karą pięciu lat pozbawienia wolności. Minister Frances Fitzgerald, odpowiadając na pytania i wątpliwości dziennikarzy stwierdził otwarcie, że projekt dotyczyć będzie wszystkich i bez żadnych wyjątków. Dotyczy to także duchownych i wiernych przystępujących do sakramentów. Projekt ustawy otwarcie uderza więc w tajemnicę spowiedzi.

 

Zapowiedzi projektu wywołały w minionym roku zdecydowanie krytyczne przyjęcie. - Irlandia może wprowadzać sobie takie prawa, jakie tylko chce – wyjaśniał regent Penitencjarii Apostolskiej ksiądz arcybiskup Gianfranco Girotti. - Musi jednak zdawać sobie sprawę z tego, że Kościół nigdy nie podda się prawu zmuszającemu spowiedników do informowania cywilnych funkcjonariuszy.

 

Prymas Irlandii, ksiądz kardynał Seán Brady potępił projekt, nazywając go „zamachem na same podstawy wolnego społeczeństwa”. - Nienaruszalność tajemnicy spowiedzi posiada fundamentalne znaczenie dla istoty sakramentu. Projekt który tą nienaruszalność narusza, stanowi wyzwanie dla wolności sumienia i wyznania każdego katolika – stwierdził kardynał.

 

Jak wskazują analitycy, jeśli projekt ustawy zostanie przyjęty, będzie precedensem. Dotąd żadne z zachodnich państw nie przyjęło prawa, które w tak otwarty sposób uderzałoby w wolność sumienia i wyznania. Tajemnica spowiedzi pozostawała dotąd w poszanowaniu we wszystkich chrześcijańskich społeczeństwach. Przypadki jej naruszenia były niezwykle rzadkie w długiej historii Kościoła. Kodeks Prawa Kanonicznego przewiduje, że spowiednik naruszający tajemnicę spowiedzi ściąga na siebie ekskomunikę mocą samego prawa.

 

Źródło: lifesitenews.com

mat


DATA: 2012-04-30 23:23
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Im nie chodzi o łapanie przestępców. Im chodzi o to, żeby ludzie bali się chodzić do spowiedzi.
ponad 7 lat temu / Araghorn
 
brawo irlandia !!!!
ponad 7 lat temu / mir999
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(4) "2195"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.