DZIŚ JEST:   30   LISTOPADA   2020 r.

Św. Andrzeja Apostoła
Bł. Jana z Vercelli
 
 
 
 

Irlandia: Policja grozi prokuraturą księdzu, bo nie wyrzuca wiernych z kościoła

Irlandia: Policja grozi prokuraturą księdzu, bo nie wyrzuca wiernych z kościoła
fot. Wikipedia

Irlandzka policja grozi katolickiemu księdzu prokuraturą. Kapłan odmówił wyproszenia ludzi, którzy przyjechali na Mszę świętą.

 

Zgodnie z obecnymi obostrzeniami w Irlandii zgromadzenia religijne są zakazane, a kapłan, który by je organizował, może otrzymać grzywnę w wysokości 2500 euro oraz/lub trafić do więzienia na sześć miesięcy. Restrykcje te są elementem strategii walki prowadzonej przez irlandzki rząd z koronawirusem.

 

Służby zainteresowały się na tym gruncie ks. P. J. Hughesem z parafii Mullahoran w hrabstwie Cavan. Ktoś poinformował policję o Mszy świętej odbywającej się w jego parafii. Skontaktował się z nim lokalny biskup, Francis Duffy, ostrzegając księdza, że znalazł się na grząskim gruncie.

 

Kapłan tymczasem odprawiał Mszę świętą, na którą samorzutnie przybyli wierni katolicy. Nie przerwał jej i nikogo nie wyprosił. - Kontynuowałem odprawianie Mszy, ponieważ uważam, że praktykowanie religii jest naszym konstytucyjnym prawem - powiedział. Podkreślił, że kościół, w którym posługuje, przedsięwziął wszystkie środki wymagane przez rząd w obliczu Covid-19.

 

W ostatnią niedzielę, zanim ks. Hughes odprawił Mszę świętą, odwiedziło go dwóch policjantów. Poinformowali go, że łamie prawo. Gdy Msza się skończyła, pojawiło się z kolei czterech funkcjonariuszy, którzy powiedzieli, że sprawa odprawienia Mszy świętej trafi do prokuratury w związku ze złamaniem rygorów sanitarnych.

 

Według ks. Hughesa nie ma jednak mowy o żadnym przestępstwie, bo irlandzka konstytucja gwarantuje prawo do wyznawania wiary i sprawowania publicznego kultu. Według irlandzkich mediów służby dały ks. Hughesowi ostatnią szansę na zaprzestanie odprawiania Mszy świętej z udziałem wiernych. Ksiądz ubolewa, że nie ma żadnego wsparcia.

 

- Zdecydowałem odprawiać Mszę każdego dnia, ale nie mogę tego robić w wyznaczonym czasie, bo przyjdą na nią wierni - powiedział. Jak dodał, nie chce, by jego sprawą zajmowała się prokuratura, będzie więc odprawiał Mszę codziennie o innej porze, transmitując ją jedynie w mediach społecznościowych. 

 

Według irlandzkiej prasy katolickiej nie jest to odosobniony przypadek, policja podejmowała już analogiczne działania także odnośnie innych kapłanów.

 

Źródło: LifeSiteNews.com

 

Pach


DATA: 2020-11-20 13:46
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Dla księdza odprawiającego msze i wiernego w niej uczestniczącego jest zaszczytem i radością możliwość cierpienia za Mszę św. My bez Mszy św żyć nie możemy.
9 dni temu / Mirrro
 
NKWD w wersji light. Chcą walczyć z wirusem i wyrzucić Boga i łudzą się, że im się uda? Są tragiczni w swoim zakłamaniu. Jezus powiedział: "Beze Mnie NIC nie możecie uczynić" J15,5.
9 dni temu / abc
 
Irlandzkie szambo trwa
10 dni temu / DNA
 
Władze Irlandii nie przewidziały stosowania kary za "przestępstwo" publicznego odprawiania Mszy Świętej. Kapłan może przekroczyć przepisy sanitarne ale za to paragrafu nie ma...
10 dni temu / Andrzej
 
podobnie usiluja dzilac w Polsce nasza wlqdza i niby opozycja podlega tym samym silom
10 dni temu / zbigniew
 
ciekawe czy muzułmanów również tak nękają...
10 dni temu / pytanie
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.