DZIŚ JEST:   12   SIERPNIA   2020 r.

Św. Joanny Franciszki Frémyot de Chantal
Św. Euzebiusza, biskupa
 
 
 
 

Irlandia: olbrzymi spadek ofiar na rzecz Kościoła

Irlandia: olbrzymi spadek ofiar na rzecz Kościoła
Fot. Pixabay

Pandemia koronawirusa i związana z nią konieczność zamknięcia kościołów spowodowała 80 procentowy spadek ofiar na rzecz Kościoła – oznajmił dziennik „The Irish Times”.

 

Jak zaznacza stołeczna archidiecezja dublińska, obecnie realizowana jest strategia restrukturyzacyjna mająca na celu zaradzenie tej sytuacji kryzysowej oraz zmniejszenie kosztów działalności Kościoła. Księża zgodzili się na zmniejszenie o 25 procent swoich dochodów osobistych.

 

Ponadto archidiecezja wdrożyła program redukcji etatów pracowników diecezjalnych, służb pomocowych oraz pracowników duszpasterstwa parafialnego, mając nadzieję, że uda się zmniejszyć liczbę pracowników o jedną trzecią. „Każdemu pracownikowi oferuje się mechanizmy wsparcia i doradztwa, które są w tym okresie opłacane przez diecezję. Proces ten trwa. Pracownicy diecezji korzystają z systemu dopłat do wynagrodzenia tymczasowego". Także w całym kraju obniżono płace świeckich i duchownych, a przewiduje się, że proces ten będzie kontynuowany do roku 2021.

„The Irish Times” zauważa, że dotkliwość skutków obecnego kryzysu dla Kościoła w całej Irlandii zależeć będzie od wielu czynników – na przykład, czy parafie mają rezerwy finansowe, czy będą finansowały prace remontowe, lub spłacały pożyczki. Jednocześnie zmieniono sposób zbierania składki i tradycyjny koszyk w trakcie Mszy świętej został zastąpiony pudełkiem na końcu każdego kościoła. Z powodu spadku ofiar ucierpiały także centralnie finansowane programy kościelne, takie jak edukacja, kursy przedmałżeńskie, społeczne i rodzinne, oraz organizacje charytatywne – donosi „The Irish Times”.

 

Źródło: KAI

RoM

 

 


DATA: 2020-07-04 12:32
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Ryś Wybacz, ale trzeba trochę ruszyć mózgownicą, aby zrozumieć o co chodzi w Kościele. Bez Kościoła czeka cię śmierć duchowa ba wieki. Możesz jeszcze się stawiać zadając takie nierozsądne pytania, ale koniec życia kiedyś przyjdzie i co? Zostanie wówczas wypięcie się na Boga, czyli piekło lub że stkruchą się przyznać, że nie miało się racji.
1 miesiąc temu / Krakusik
 
Niestety... Irlandia spływa krwią niewinnych dzieci poczętych, może trzeba to jakoś powiązać.
1 miesiąc temu / Arek
 
Chyba widać jak na dłoni,,antykoscielny'' wpływ covida nie tylko tam. Jak ulał pomógł tym co się domagali zakazu finansowania tego typu rzeczy. Chociaż sam covid się w tamtejszym kościele jak i w innych miejscach nie znalazł.
1 miesiąc temu / J
 
Kapłani wyrzucili wiernych z kościoła ze strachu przed urojoną epidemią, a gdy ich już wpuszczono to okazało się, że pojawiły się zmiany i Komunię można przyjmować na rękę tam, gdzie nigdy takich zwyczajów nie było. Kolejna zmiana to wymuszanie przyjmowania procesyjnego, tam gdzie dotychczas ludzie klękali. Nic się nie ukryje, bo Msze są transmitowane. I co jest bardzo smutne, w tych zmianach przodują parafie zakonne, których nikt by nie podejrzewał o modernistyczne zapędy! Wirus ujawnił ich prawdziwe zamysły, bo wygląda na to, że tylko czekali na jakiś pretekst, by zlikwidować cześć do Najświętszego Sakramentu. I tym pretekstem stał się covid. Jest to trudne do przyjęcia przez wielu wiernych. Teraz rozumiem, jakim dużo większym wstrząsem musiała być dla całych rzesz katolików likwidacja Mszy łacińskiej po SVII, postawienie w kościołach stołów, wyburzanie tradycyjnych ołtarzy i nie dziwię się, że ludzie odeszli od kościoła...
1 miesiąc temu / Gość
 
Biskupi i kapłani powinni publicznie przeprosić że obrazili Boga wygnaniem wiernych z kościołów i opuścili że strachu przed ludźmi wiernych oczekujących pomocy duchowej w chorobach i tych którzy umarli bez kapłana. Grzech był publiczny więc wyznanie go i pokuta muszą być publiczne. Po co nam pasterze którzy z byle paniki medialnej opuszczają wiernych?
1 miesiąc temu / Tom
 
jeśli chodzi o Irlandię to chyba wiadomo dlaczego jest jak jest
1 miesiąc temu / lil
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.