DZIŚ JEST:   30   MAJA   2020 r.

NMP Królowej Apostołów
Św. Joanny d'Arc
Św. Jana Sarkandra
 
 
 
 

Irlandia: odrzucenie projektu ustawy aborcyjnej to nie koniec walki o utrzymanie prawa do życia

Irlandia: odrzucenie projektu ustawy aborcyjnej to nie koniec walki o utrzymanie prawa do życia

Irlandzki parlament odrzucił projekt ustawy aborcyjnej autorstwa socjalistki Clare Daly. Przewidywał on m.in. legalizację aborcji w przypadku zagrożenia życia i zdrowia kobiety, możliwość wykonywania zabiegów aborcyjnych u nieletnich dziewcząt bez wiedzy i zgody rodziców, jak również kary więzienia i grzywny dla osób odradzających zabijanie dzieci poczętych. Projekt został odrzucony zdecydowaną większością głosów. Rządzący jednak przypominają, iż są zobowiązani przez Europejski Trybunał, do umożliwienia Irlandczykom zabijania dzieci.


Obrońcy życia w Irlandii wyrazili wielką radość z powodu odrzucenia projektu, jednak z drugiej strony obawiają się, że najgorsze dopiero jest przed nimi – lewacy mogą bowiem chcieć zalegalizować aborcję w jeszcze bardziej – niż ta proponowana przez Daly – liberalnej ustawie.


Obrońcy życia zwracają uwagę, że od czasu przyjęcia przez Irlandię pomocy finansowej od Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego nie ustaje presja, aby w kraju wprowadzono ustawodawstwo proaborcyjne. Przypomina się sprawę z 1992 r. - irlandzki Sąd Najwyższy rozpatrywał sprawę dot. legalizacji aborcji. Uznał wówczas, że powinna ona być dostępna, gdy istnieje „istotne zagrożenie dla życia matki", włącznie z groźbą popełnienia samobójstwa. Wyrok jednak nie mógł posłużyć do obalenia przepisu, gwarantującego konstytucyjną ochronę prawną życia nienarodzonych. Sprawa ta powróciła przy okazji orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w 2010 r., który zażądał zmian regulacji, zezwalających na aborcję.


Minister zdrowia dr James Reilly potępił projekt ustawy Daly, ale zasugerował, że obecna sytuacja prawna, zabraniająca zabijania dzieci, nie przetrwa długo. Powiedział m.in., że toczą się intensywne prace grupy ekspertów w sprawie realizacji orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z 2010 r. Obrońcy życia ostrzegają, że wielu tych ekspertów popiera aborcję i procedury pozwalające na wykorzystywanie ludzkich embrionów w różnego rodzaju badaniach.


Minister d/s podstawowej opieki zdrowotnej, Roisin Shortall podziękowała Daly za wniesienie projektu. Zapewniła także, że rząd dąży do „sprawnego wdrożenia" wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Ubolewała nad tym, że niepotrzebnie zmarnowano wiele lat i że w czerwcu upływa ostateczny termin, zobowiązujący rząd do przedstawienia rozwiązań, które pozwolą na realizację orzeczenia Trybunału w praktyce.


Niamh Ui Bhriain, szef Instytutu Życia z Dublina przekonuje, że chociaż wprost popiera aborcję jedynie Partia Pracy, to zwolenników legalizacji procederu uśmiercania dzieci poczętych w parlamencie jest więcej. Jego zdaniem, ostatnie głosowanie nie ma nic wspólnego z zasadami moralnymi, lecz jest dobrze skalkulowaną taktyką polityczną. Politycy wiedzą bowiem, że opinia publiczna jest zdecydowanie przeciwna legalizacji aborcji.

 


Źródło: LSN, AS.


DATA: 2012-04-25 20:07
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.