DZIŚ JEST:   19   LUTY   2020 r.

Św. Konrada z Piacency
 
 
 
 

Irlandia: nowe przepisy praktycznie likwidują klauzulę sumienia w sprawie aborcji

Irlandia: nowe przepisy praktycznie likwidują klauzulę sumienia w sprawie aborcji
fot. Doctor Dan Raica [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)]

Irlandzkie Ministerstwo Zdrowia zaprezentowało nowe wytyczne, opublikowane w związku z narastającymi wątpliwościami co do sposobu powoływania się na klauzulę sumienia w sprawie aborcji. Jak się okazuje, lekarz odmawiający zabicia nienarodzonego dziecka będzie zmuszony oddelegować pacjentkę do pracownika, który już nie będzie miał takich obiekcji.

 

Nowe prawo weszło w życie w styczniu 2019 na mocy wyników referendum w którym Irlandczycy opowiedzieli się za odrzuceniem ósmej poprawki do Konstytucji Irlandii, zrównującej w prawach matkę i jej nienarodzone dziecko. W praktyce oznacza to, że mieszkańcy zielonej wyspy opowiedzieli się za aborcją na życzenie do 12 tygodnia, a jeszcze później w przypadku wykrytych chorób.

 

Od samego początku nie wiadomo było na jakiej zasadzie lekarze przeciwni zabijaniu nienarodzonych dzieci będą mogli powoływać się na klauzulę sumienia. Wątpliwości rozwiały wydane niedawno wytyczne Ministerstwa Zdrowia. Okazuje się, że nowe przepisy praktycznie likwidują możliwość powołania się na klauzulę sumienia przy odmowie przeprowadzenia „zabiegu”.

 

Lekarz, który odmówi przeprowadzenia aborcji ze względu na wyznawane poglądy, jest zmuszony oddelegować pacjentkę do innego pracownika albo innej placówki, gdzie kobieta będzie mogła bez problemu zabić swoje dziecko. Dodatkowo, lekarz ma obowiązek poinformować pacjentkę w sprawie przeprowadzenia aborcji w „jak najbezpieczniejszy sposób”. Nowe wytyczne szeroko komentuje „The Irish Times”:

 

„Jeżeli wyrażasz sprzeciw sumienia w przypadku leczenia czy innej formy opieki, powinieneś poinformować pacjentów, kolegów i – kiedy to konieczne – twojego pracodawcę tak szybko jak tylko możliwe. Jeżeli podtrzymujesz sprzeciw sumienia przeciwko leczeniu powinieneś:

- poinformować pacjenta, że ma prawo do otrzymania leczenia od innego lekarza

- dostarczyć pacjentowi wystarczającą ilość informacji by mogli udać się do innego lekarza, gdzie otrzyma oczekiwaną formę leczenia” – czytamy. Dodatkowo lekarze mają obowiązek umożliwić przeprowadzenie aborcji „bez żadnych problemów”.

 

Takie postawienie sprawy wywołało sprzeciw wielu lekarzy w kraju. Jest wśród nich Dr Trevor Hayes, ginekolog pracujący na co dzień w szpitalu św. Łukasza w Kilkenny. „Aborcja to nie ratowanie życia, ale jego kończenie. To nie opieka zdrowotna i żadne wykręty nie będą w stanie tego zmienić” – przekonuje. Dr Hayes wraz z całą kadrą szpitala otwarcie zapowiada, że placówka nie będzie miała w swojej ofercie przeprowadzania aborcji.

 

Krytycznie wypowiada się także o obecnym Ministrze Zdrowia, Simonie Harrisie. „Prześladuje innych w sprawie aborcji. To procedura nie pomaga nikomu i zabiera życie niewinnego dziecka. Stara się zastraszyć porządnych ludzi i doprowadzić do współuczestnictwa w tym procederze ludzi wyrażających sprzeciw sumienia” – stwierdza.

 

Do dzisiaj nie wiadomo, ile dzieci poniosło śmierć od czasu legalizacji „aborcji na życzenie” w styczniu 2019 roku.

 

Źródło: lifenews.com / irishtimes.com

PR     


DATA: 2019-09-03 06:55
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

ogólnie masz racje i rozumiem intencje twojego wywodu ale przykłady takie sobie-ciąża pozamaciczna jest chorobą ,karmienie i dieta leczy i/ale też może być uporczywą terapią
5 miesięcy temu / do sprawa mię
 
...jest także sprawą pomiędzy ludźmi którzy stawiają na piedestale rozum i ich przeciwnikami. Fakty naukowe są niezmienne i nie zależą od zniekształconych znaczeń, jakie próbuje się w ramach walki politycznej nadać terminom medycznym. Ciąża nie jest chorobą. Ergo aborcja nie jest leczeniem. Karmienie i pojenie chorego nie jest leczeniem. Ergo karmienie i leczenie sparaliżowanego pacjenta nie jest uporczywą terapią. Chociaż są państwa jak Kanada, Holandia, Belgia, Francja, które tego typu fałszywą aksjologię ubrały w prawo.
5 miesięcy temu / sprawa między
 
sprawa między wierzącymi a niewierzącymi rozbija się o stwierdzenie co jest a co nie jest człowiekiem ,większość ateistów nie uważa płodu za człowieka i w związku z tym nie uważa aborcji za morderstwo ,przecież o to rozbijają się wszelkie dyskusje
5 miesięcy temu / wendy do Gosci
 
Do @Wendy , dlaczego uważasz, ze ateiści nie mają sumienia?? Mord jest mordem zarówno dla ludzi wierzacych I nie..kwestia etyki, odróżnienia dobra od zła?!!
5 miesięcy temu / Gosciówa
 
są zawody które powinny być wykonywane tylko przez ateistów
5 miesięcy temu / wendy
 
To co się dzieje na świecie to jawne chamstwo. Zmuszanie do uczestnictwa w aborcji. Tak jakby Katolików na siłę zmuszano żeby chodzili meczetu.
5 miesięcy temu / Michu.
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.