DZIŚ JEST:   24   LIPCA   2019 r.

Św. Kingi, księżnej
Św. Krystyny z Bolsena
 
 
 
 

Irlandia: legalizacja aborcji wywołała zamieszanie. Zdaniem lekarzy przepisy powstały w pośpiechu

Irlandia: legalizacja aborcji wywołała zamieszanie. Zdaniem lekarzy przepisy powstały w pośpiechu
Fot. Pixabay.com

Zarówno lekarze jak i biskupi z Irlandii wyrażają wątpliwości co do nowych, dopuszczających aborcję przepisów. Od 1 stycznia 2019 roku w wyspiarskim kraju dzieci mogą być mordowane do 12 tygodnia ciąży. Zdaniem części lekarzy i ekspertów, pisane pośpiesznie przepisy pozostawiając wiele istotnych kwestii nierozstrzygniętych. Pierwszego dnia po wejściu w życie nowych przepisów, do irlandzkich placówek medycznych zgłosiło się 20 matek zdecydowanych na dokonanie aborcji.

 

Internetowy sondaż przeprowadzony przez Irlandzki Uniwersytet Internistyczny wskazuje, że zdecydowana większość lekarzy rodzinnych nie chce partycypować w aborcyjnym procederze. Mimo, że 66 proc. medyków głosowało za legalizacją aborcji, to wolę udziału w procederze wyraziło jedynie około 6 proc. z nieco ponad 2500 irlandzkich internistów. 40 proc. lekarzy deklarujących niechęć do partycypowania w „zabiegach”, za przyczynę swojej decyzji wskazuje zbyt mało czytelne przepisy będące następstwem chęci jak najszybszego wprowadzenia prawa aborcyjnego.

 

Do największych wątpliwości lekarzy należą niejasne kwestie związane z możliwościami odesłania pacjentek na dodatkowe konsultacje, czy niemożność zastosowania dodatkowych usług w ramach badania ciąży, takich jak np. badania ultradźwiękiem. Interniści w ramach nowego prawa są zobligowani do przeprowadzania aborcji do 9 tygodnia ciąży, a w szpitalach ten okres wydłużony jest do 12 tygodnia. Po tym czasie zabicie nienarodzonego dziecka będzie dozwolone jedynie w „wyjątkowych przypadkach”.

 

Nierozstrzygniętą kwestią pozostaje także możliwość powołania się na „klauzulę sumienia”. W ramach nowych przepisów lekarze nie chcący brać udziału w procederze są zmuszeni odesłać pacjentkę do kolegi po fachu, który nie będzie miał skrupułów przed przeprowadzeniem aborcji. Zdaniem części z nich, jest to nadal partycypowanie w procederze i złamanie prawa do odmowy zabiegu ze względu na wyznawane poglądy. 640 internistów podpisało specjalną petycję do ministra zdrowia Simona Harrisa. Ostatecznie apel został zignorowany. Próbowano także ograniczyć powody dla przeprowadzenia aborcji np. ze względu na „dyskryminację rasową” czy „seksualną”, jednak pomysł został odrzucony przez irlandzki parlament.

 

Irlandzcy biskupi ubolewają nad wprowadzeniem nowego prawa oraz wspierają lekarzy podnoszących kwestię naruszenia „klauzuli sumienia”. „To oburzające, by pomyśleć, a nawet rozważać możliwość zmuszania lekarzy do przeprowadzania lub partycypowania w aborcji wbrew ich woli” – oznajmił w rocznym podsumowaniu bp Brendan Leahy z Limerick.

 

 

Źródło: catholicnewsagency.com

PR

 

  


DATA: 2019-01-04 14:07
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Barbarzyńcy nie myślą, tylko mordują.
6 miesięcy temu / DNA
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.