DZIŚ JEST:   27   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Frumencjusza z Aksum
Św. Sabiny, męczennicy
 
 
 
 

Irlandia: katolickie szkoły muszą zrezygnować symboli religijnych i obowiązkowych Mszy

Irlandia: katolickie szkoły muszą zrezygnować symboli religijnych i obowiązkowych Mszy
Zdjęcie ilustracyjne Fot. Pixabay.com

Ponad 200 państwowych szkół średnich w Republice Irlandii zacznie wycofywać symbole katolickie z przestrzeni publicznej oraz rezygnować z obowiązkowych Mszy Św. Nowe wytyczne są częścią reformy ministerstwa edukacji – wynika z nieopublikowanego dokumentu, do którego dotarł Irish Times.

 

Nowe przepisy zostaną zastosowane wobec szkół publicznych ETB (Education and Training Boards), które są prowadzone przez rządowe komisje ds. edukacji i szkoleń. Charakter placówek będzie miał charakter „wielowyznaniowy” i w związku z tym nie będą mogły faworyzować katolickiej lub chrześcijańskiej symboliki. W Irlandii większość katolickich szkół podlega ministerstwu.

 

W Irlandii nadal ponad 78 proc. populacji identyfikuje się jako wierni Kościoła katolickiego.

Tymczasem The Times podaje, że wszelkie symbole religijne w przestrzeni publicznej „muszą odzwierciedlać przekonania szerszej społeczności szkolnej, a nie jednej konkretnej religii”. W prezentowanych symbolach religijnych, musi istnieć równowaga, na przykład ekspozycja Menory podczas Chanuki, jeśli na wystawie znajduje się również szopka bożonarodzeniowa. Msze w szkołach lub inne ceremonie i wydarzenia religijne w szkołach będą organizowane dla chętnych, a nie na zasadzie obowiązku.

 

Ponadto nauczyciele religii w szkołach ETB będą musieli odbyć szkolenie aby zapewnić edukację religijną zgodną z wielowyznaniową tożsamością szkół i państwowym programem nauczania. Odtąd wydział edukacji religijnej będzie mógł być kontrolowany jedynie przez władze państwowe, a nie kościelne. Istnieje grupa 70 szkół ETB, które będą zwolnione z nowych przepisów ze względu na umowy prawne, które zawarli z Kościołem katolickim w sprawie zachowania dotychczasowej tożsamości.

 

Paddy Lavelle, sekretarz generalny Education and Training Boards powiedział Irish Times, że nowe przepisy odnoszą się w szczególności do „wielowyznaniowego aspektu naszych szkół i zaspokajania, w równym stopniu, potrzeb dzieci różnych wyznań i światopoglądów”. Konferencja Episkopatu Irlandii nie skomentowała zmian.

 

Źródło: catholicnewsagency.com
PR

Czytaj także:
DATA: 2020-10-13 09:36
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Murem A czemu to Kościół ma wsadzać nos w nieswoje sprawy? Edukacja nie jest dziedziną Kościoła. Bogu co Boskie, cesarzowi co cesarskie. Może też Kościół będzie mówił muzułmanom czego mają uczyć? "Wolnoć Tomku w swoim domku". Tak, jak najbardziej, bo nie wszyscy ludzie są katolikami i niekatolicy nie mogą być zmuszani siłą i przymusem do życia po katolicku. Rozumiem, że szanowny Pan chce, aby doktryna katolicka była przymusowa? Kościół oczywiście może lobbować czy opowiadać się za jakimiś tam rzeczami ws. edukacji ale nie nakazywać. A gdyby tak państwo wtrącało swój nos w sprawy Kościoła to wtedy pewnie, byłby Pan oburzony?
12 dni temu / trooper
 
@trooper Kościół ma prawo wpływać na kształt edukacji, niezależnie od narzuconych przez władzę państwową kryteriów. Wygląda na to, że kieruje się Pan niekatolicką ideą "wolnoć Tomku w swoim domku".
12 dni temu / Murem
 
@Em Dobry dowcip. 90 % katolików w Irlandii. Chyba z nazwy. W końcu większość zagłosowała w referendum za aborcją, za "małżeństwami homoseksualnymi" a frekwencja w kościołach spada łeb na szyję. Czy mają prawa do subwencji? Każdy ma prawo do subwencji. Menel też chce mieć prawo do subwencji wódki menelowe +, bo płaci podatki. A inni nie mogą mieć subwencji? A czemu państwo ma każdemu coś sponsorować lub dokładać do interesu? Oczywiście może sponsorować katolickie szkoły ale wpierw sponsoruje swoje. Poza tym katolicy niech zagłosują na takich ludzi co będą sponsorować katolickie szkoły kiedyś tak była ale nie zdało egzaminu. Jaka mniejszość wyznaniowa narzuca swoje prawa większości?
13 dni temu / trooper
 
MIESZKAŃCY ZIELONEJ WYSPY, POTOMKOWIE ŚWIĘTEGO PATRYKA I BARDZO WIELU WIERNYCH JEZUSOWI CHRYSTUSOWI I KOŚCIOŁOWI ŚWIĘTEMU PRZODKÓW - PONIEWIERANYCH, PONIŻANYCH, WYDZIEDZICZANYCH, TORTUROWANYCH I ZABIJANYCH ZA WIARĘ KATOLICKĄ - OPAMIĘTAJCIE SIĘ KOCHANI I STAWIAJCIE OPÓR NA PODOBIEŃSTWO OPORU WASZYCH SZLACHETNYCH PRZODKÓW. NIECH PAN BÓG WAM BŁOGOSŁAWI, A MARYJA, MATKA JEZUSA I NASZA MATKA, NIECH MA WAS W SWOJEJ OPIECE.
13 dni temu / Józia
 
cytat "Papież Benedykt XVI po skandalu pedofilskim w Irlandzkim kościele powiedział: "Dziwię się, że jeszcze ktoś w Irlandii chce przekroczyć próg kościoła".
13 dni temu / i tyle
 
@trooper,A co to za kraj,w ktorym katolicy stanowią ponad 90% ogółu społeczeństwa i tyleż samo płacąc podatki, nie ma prawa zadać od państwa subwencji na prowadzenie szkół katolickich? A co to za kraj, w którym mniejszość wyznaniowa usiluje narzucić większości swoje prawa?
13 dni temu / Em
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.