DZIŚ JEST:   27   MAJA   2020 r.

Św. Augustyna z Canterbury
Św. Fryderyka, biskupa
 
 
 
 

Irański sąd unieważnił ślub z 10-latką. Niedoszły mąż i rodzice dziecka nie składają broni

Irański sąd unieważnił ślub z 10-latką. Niedoszły mąż i rodzice dziecka nie składają broni
fot. Krzysztof Wierzbowski / FORUM

Irański sąd anulował małżeństwo dorosłego mężczyzny (22 lat) z 10-letnią dziewczynką. Sprawa ujrzała światło dzienne jedynie dlatego, że film z nielegalnego ślubu opublikowano na jednym z portali społecznościowych. 

 

Decyzję unieważniającą małżeństwo wydał sąd irańskiej prowincji Kohgiluje wa Bujerahmad. Rodzice dziewczynki stanęli przed sądem, gdyż prawo państwowe zabrania zawierania małżeństw z nieletnimi, co oznacza w tym prawie wiek poniżej 13 lat. Rodzice tłumaczyli sędziemu, że muzułmańskie prawo religijne nie jest przeciwne takim związkom, a „młodożeńcy” zanim zamieszkaliby razem, mieliby jeszcze trochę czasu, żeby się poznać, bowiem przed ślubem praktycznie się nie widzieli. Po usłyszeniu wyroku sądu, rodzice dziewczynki postanowili odroczyć kolejny ślub o 3 lata, tak aby prawu stało się zadość.

 

Film ze ślubu mężczyzny z dziewczynką udostępniła w internecie irańska dziennikarka. Widać na nim, jak 10-latka podczas ceremonii ślubnej płacze. Komentujący to nagranie piszą, że jest to „przestępstwo i wykorzystywanie nieletniej”. Pojawiają się też wypowiedzi, że prawo, które pozwala na śluby z 13-letnimi dziećmi nie jest wadliwe. 

 

Irański sąd, przynajmniej na razie, nie ukarał nikogo w powyższej sprawie, jedynie rozwiązał małżeństwo. Rzadko sądy skazują muzułmanów za małżeństwa z nieletnimi. Wyrok skazujący, jeden z nielicznych, zapadł w Sydney w Australii. Skazano tam 63-letniego australijskiego muzułmanina na 8 lat więzienia za zorganizowanie małżeństwa dla swojej 12-letniej córki.

 

Śluby z nieletnimi wśród muzułmanów wynikają z islamskiej zasady „naśladowania życia i uczynków” proroka Mahometa. Jak podają cytaty z Hadisu – Mahomet poślubił swą ulubioną żonę Aiszę gdy ta skończyła sześć lat, a „skonsumował małżeństwo”, gdy oblubienica ukończyła dziewięć lat. Według prawa islamskiego nie ma wyznaczonej dopuszczalnej granicy wieku odpowiedniego do zawarcia małżeństwa.

 

Adam Białous


DATA: 2019-09-05 13:16
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Zwykła pedofilia w tym Iranie,, a pewnie i w sąsiednich krajach. Tyle, że legalna.
8 miesięcy temu / Zbigniew
 
Banda pedofili
8 miesięcy temu / X
 
a gdzie te q feministki co japę drą o byle co wyśłać z "misja pokojową" w środę ŚRODĘ albo PIĄTKA no w ostateczności BIEDROŃKĘ
8 miesięcy temu / pol
 
to są dzicy, to jest to ogniwo łączące małpę z homo sapiens
8 miesięcy temu / syk
 
Może któryś z polskich reżyserów pojedzie tam i nakręcić film o pedofilii wśród muzułmanów. W Polsce mamy takich artystow"wiec może to będzie nasz towar eksportowy.
8 miesięcy temu / Alan
 
Legalna pedofilia po prostu.
8 miesięcy temu / A.G.
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.