DZIŚ JEST:   02   LIPCA   2020 r.

NMP Kodeńskiej (diec. siedlecka)
NMP Licheńskiej (diec. włocławska)
Św. Bernardyna Realino
Bł. Eugenii Joubert
 
 
 
 

Iran oskarżył USA o udzielanie pomocy bojownikom ISIS w Afganistanie

Iran oskarżył USA o udzielanie pomocy bojownikom ISIS w Afganistanie
Zdjęcie ilustracyjne. FORUM

Iran oskarżył Stany Zjednoczone o udzielanie pomocy bojownikom Państwa Islamskiego (ISIS) w Afganistanie, by podsycić regionalny terroryzm i zagrozić sąsiednim krajom – podaje Voice of America.

 

Irański minister spraw zagranicznych Mohammad Javada Zarifa właśnie przebywa w Islamabadzie, gdzie spotkał się z dyplomatami, uczonymi i dziennikarzami.

 

Powiedział, że amerykańskie helikoptery przetransportowały członków ISIS ze wschodniej afgańskiej dzielnicy Haska Meyna, zwanej także Deh Bala do nieznanych miejsc.

 

- Mamy dane wywiadowcze, a także relacje naocznych świadków, że bojownicy z Daesh, terroryści, zostali wywiezieni ze stref bojowych, uratowani ze stref bojowych, w tym niedawno z więzienia Haska [Meyna – red.] – mówił Zarif, używając arabskiego określenia dla ISIS.

 

Iran i Rosja konsekwentnie utrzymują, że „nieoznakowane” helikoptery wlatują na afgańskie obszary, w których utknęli bojownicy ISIS. - Tym razem to nie były nieoznakowane helikoptery, to były amerykańskie helikoptery, które wywiozły członków Daesh z więzienia Haska. Gdzie ich zabrali? Nie wiemy, ale widzimy rezultat tych działań. Jest coraz więcej przemocy w Pakistanie, coraz więcej przemocy w Afganistanie, który przyjmuje sekciarski charakter – ubolewał irański dyplomata.

 

Waszyngton odrzuca zarzuty jako „zwykłe plotki”.  Tłumaczy, że mocno wspiera naloty sił afgańskich przeciwko bazom ISIS we wschodniej prowincji Nangarhar, gdzie znajduje się Haska Meyna.

 

Amerykańskie wojska również rutynowo towarzyszą siłom afgańskim w walce przeciwko ISIS. W zeszłym roku w Nangarhar odnotowano najwięcej działań  bojowych amerykańskich sił rozlokowanych na całym świecie.

 

Grupa terrorystyczna wykorzystuje Nangarhar jako główną bazę do przeprowadzania ataków w innych miejscach w Afganistanie. Ostatnio bojownicy ISIS zyskali terytorium w północnej prowincji Jowzjan przy granicy z państwami Azji Środkowej, co wywołało alarm w Moskwie.

 

Na konferencji międzynarodowej zorganizowanej przez Kabul pod koniec zeszłego miesiąca, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego w Afganistanie, Haneef Atmar zaproponował delegatom rosyjskim i irańskim wspólne śledztwo w sprawie zarzutów dot. nieoznakowanych śmigłowców mających przerzucać bojowników ISIS do stref walki w Afganistanie.

 

Minister spraw zagranicznych Iranu zaproponował, że jego kraj jest gotowy wykorzystać swoje wpływy wraz z państwami sąsiadującymi z Afganistanem, w tym z Pakistanem, by promować rozmowy pokojowe między Kabulem a talibami i zapobiec rozprzestrzenianiu się działań ISIS w regionie.

 

Amerykańscy urzędnicy oskarżają Iran o wspieranie talibów, podczas gdy Afgańczycy od dawna twierdzą, że ISIS wykorzystuje przyczółki w Pakistanie, aby podtrzymać brutalną wojnę w Afganistanie.

 

Źródło: voanews.com

AS

 

Zobacz także:

 

"Pod mieczem Allaha"  Grzegorza Kucharczyka

 

Pod mieczem Allaha


DATA: 2018-03-15 15:09
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.