DZIŚ JEST:   24   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Antoniego Marii Clareta
Bł. Jana Balickiego
 
 
 
 

Iran czy Państwo Islamskie? Zobacz kogo wybrałby Minister Obrony Izraela

Iran czy Państwo Islamskie? Zobacz kogo wybrałby Minister Obrony Izraela
By Reuven Kapuscinski ([email protected]‏) [CC0], via Wikimedia Commons

W trakcie konferencji zorganizowanej przez izraelski Instytut Studiów Bezpieczeństwa Narodowego szef resortu obrony Izraela, Mosze Ja'alon, wyraził zaskakującą opinię. W sytuacji konieczności wyboru między Iranem czy Państwem Islamskim żydowski polityk wybrałby ISIS. Taka wypowiedź może być argumentem dla osób uważających, że to Tel-Awiw stoi za powstaniem i rozwojem samozwańczego Kalifatu.

 

W opinii Ja’alona Iran ma sprzeczne interesy z Izraelem i zagraża istnieniu państwa żydowskiego. Z kolei ISIS dysponuje mniejszym potencjałem i jest mniej groźny dla Tel-Awiwu. Jeśli więc izraelski minister obrony miałby wybierać kto przejdzie kontrolę nad Syrię – Kalifat czy Iran – wybrałby z pewnością bojowników Abu Bakra al-Baghdadiego.

 

Polityk nacjonalistycznego Likudu wyraził przekonanie, że prędzej czy później ISIS ugnie się pod ciosami koalicyjnych nalotów. Ponadto, jego zdaniem, Izrael ma wiele zbieżnych interesów z krajami sunnickimi, których naturalnym przeciwnikiem jest szyicki Iran.

 

Mosze Ja'alon był nieprzejednanym krytykiem porozumienia Zachodu z Iranem, które doprowadziło do zniesienia sankcji nałożonych w przeszłości na Teheran. Zdarzało mu się także mówić, że Państwo Islamskie nie jest groźne dla Izraela.

 

Wypowiedzi takie oraz brak ataków dżihadystów z ISIS na państwo żydowskie umacniają przekonania niektórych analityków, że Izrael ma jakiś związek z powstaniem na terenach Syrii i Iraku samozwańczego Kalifatu.

 

Odmienne niż Ja’alon stanowisko prezentował niedawno prezydent Izraela, Re'uwen Riwlin.

 

Źródło: rp.pl

MWł 


DATA: 2016-01-22 08:47
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Najprostszym wytłumaczeniem jest to ,że ISIS nawet jeśli się utrzyma to do takiej popotęgi jak Iran w tym wieku nie dojdzie a nawet być może nigdy nie dojdzie . Dlatego Żyd bardziej obawia się Iranu . Ale kluczową sprawą jest oczywiście możliwość wyprodukowania broni nuklearnej . A na to Państwo Islamskie nie ma żadnych szans w przeciwieństwie do Iranu , który wcześniej czy później będzie ją miał pozbawiając Izraela monopopolu na nią .
ponad 4 lata temu / tagon
 
Tak objawia się "moc pieniądza". Państwu Islamskiemu płacą, więc się ich nie boją. Iran - nieprzekupny.
ponad 4 lata temu / @
 
Wystarczy poszukać na internecie coś więcej na temat przywódcy ISIS-u: "Simon Elliot (Elliot Shimon) aka Al-Bagdadi urodził się z dwojga żydowskich rodziców , jest agentem Mossadu." i od razu wiadomo dlaczego Izrael woli ISIS bardziej niż Iran.
ponad 4 lata temu / Niktoś
 
Żydzi już tak sobie nagrabili w okolicy, że nie mogąc znaleźć bliskiego sojusznika cieszą się że mają do wyboru "mniejszego wroga".
ponad 4 lata temu / Rozczarowany
 
To isis to żydom kiedyś bokiem wyjdzie i to oni zostaną wybici. Nawet gdzieś kiedyś jakieś proroctwa o tym były .Z Jak z tą legendą żydowską o golemie o której wspominał Braun.
ponad 4 lata temu / jaaconieja?>
 
Ci Żydzi są albo idiotami, albo aż tak bardzo nienawidzą Chrześcijan, że gotowi są porzucić geopolitykę na rzecz fizycznej eksterminacji swoich "młodszych braci w wierze". Przecież wszystkie sąsiednie państwa Izraela to kraje z większością sunnicką. Wszystkie wojny Izraela dotychczas toczone to wojny z Egiptem, Jordanią, Hamasem (wszystko to Sunnici). Hezbollah i Syria to tylko Szyici i Alawici. Jednak Izraelici wolą popierać Sunnitów, bo Ci są: 1. Sprzymierzeni z USA 2. Są większością w arabskich krajach i bardziej prześladują Chrześcijan od szyitów. Szyici są nieco bardziej przyjaźni Chrześcijanom dlatego, że również są często w mniejszości (jak w Libanie, Syrii czy do niedawna Iraku).
ponad 4 lata temu / asdf
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.