DZIŚ JEST:   23   MAJA   2019 r.

Św. Leoncjusza, biskupa
 
 
 
 

Iran: od sankcji do protestów. Stany Zjednoczone nie kryją swoich planów

Iran: od sankcji do protestów. Stany Zjednoczone nie kryją swoich planów
#IRAN    #SAKNCJE    #USA    #ATOM    #DENUKLEARYZACJA    #TEHERAN    #GOSPODARKA    #NIEPOKOJE

Amerykańscy wysocy urzędnicy nie kryją, że przywrócenie części sankcji wobec Iranu - co nastąpiło w nocy z 6 na 7 sierpnia - ma podsycić protesty w Iranie i ostatecznie doprowadzić do zmiany władzy lub zmiany kierunku polityki irańskiej. Dopiero wtedy amerykański prezydent miałby podjąć rozmowy w sprawie nowego porozumienia z Teheranem i włączenia Iranu w główny obieg gospodarki światowej.

 

- Gdyby Iran był naprawdę poważny, zasiadłby do stołu negocjacyjnego – mówił doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Trumpa, John Bolton.   -Dowiemy się, czy są poważni, czy nie – komentował w poniedziałek. - Mogli przyjąć ofertę negocjacyjną prezydenta, by zrezygnować całkowicie z programu rakietowego i nuklearnego, godząc się na kontrole naprawdę weryfikowalne – tłumaczył Bolton.

 

Bezpośredni doradcy prezydenta Trumpa, urzędnicy z Departamentu Stanu i Departamentu Skarbu wprost przyznali, że mają nadzieję na ożywienie protestów mieszkańców Iranu w związku z dewaluacją irańskiej waluty – riala. Nowe sankcje mają pobudzić ludność sfrustrowaną trudnościami ekonomicznymi do ostrego przeciwstawienia się władzy i nawet jej obalenia.  Amerykańscy urzędnicy nie kryli poparcia dla irańskich demonstrantów, którzy wzywają rząd do zaprzestania wydawania pieniędzy na wspieranie syryjskiego prezydenta Baszara al-Asada, milicji szyickich i grup proxy, które według Stanów Zjednoczonych destabilizują region Bliskiego Wschodu.

 

- Zauważamy, że tak wiele rzeczy, których żądają demonstranci, jest bardzo podobnych do tych, których żądają Stany Zjednoczone i inne narody na świecie – mówił jeden z wyższych urzędników administracji amerykańskiej, wypowiadając się anonimowo dla portalu almonitor.com. Zasugerował on, że „jeśli Iran zacznie zachowywać się jak normalny kraj, z tego wyniknie wiele korzyści”. - Jednak dopóki Iran będzie eksportował rewolucje na Bliskim Wschodzie i destabilizował region ... sądzę, że ujrzymy protestujących, sfrustrowanych Irańczyków, a my popieramy ich postulaty – dodał.

 

Urzędnicy administracji Trumpa wyrazili zadowolenie z powodu oznak irańskich kłopotów gospodarczych i niepokojów powstałych po wycofaniu się Trumpa z porozumienia nuklearnego w maju tego roku, wbrew przewidywaniom niektórych ekspertów sugerujących, iż jednostronne sankcje gospodarcze USA nie będą zbyt skuteczne.

 

Irańska waluta od kilku miesięcy traci na wartości. W kraju rośnie bezrobocie, które dominuje wśród młodych ludzi. Powszechne stają się demonstracje młodych podsycane za pośrednictwem mediów społecznościowych przez m.in. amerykańskie organizacje tzw. społeczeństwa obywatelskiego.

 

Pięć innych światowych potęg, które wynegocjowały umowę nuklearną z Iranem w 2015 r.: Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Rosja i Chiny nadal ją wspiera, a europejscy ministrowie spraw zagranicznych wyrazili „głęboki żal” z powodu wznowienia pierwszej fazy sankcji. Druga faza poważniejszych ograniczeń dotykających sektor energetyczny i bankowy ma wejść w życie w listopadzie. „Głęboko żałujemy ponownego nałożenia sankcji przez Stany Zjednoczone ze względu na wycofanie się tego państwa ze Wspólnego Kompleksowego Planu Działania (JCPOA)” – stwierdzili w specjalnym oświadczeniu: szefowa europejskiej dyplomacji Federica Mogherini, francuski minister spraw zagranicznych Jean-Yves Le Drian, niemiecki minister spraw zagranicznych Heiko Maas i brytyjski minister spraw zagranicznych Jeremy Hunt.

 

„Zniesienie sankcji związanych z energią jądrową jest istotną częścią umowy” - oświadczyli przysięgając, że zintensyfikują wysiłki, by spróbować umożliwić Iranowi kontynuację eksportu ropy i gazu, a także kontynuować transakcje bankowe pomimo odnowienia amerykańskich sankcji w tych sektorach, które mają obowiązywać od listopada. Amerykańscy doradcy prezydenta uważają, że odnowiona presja gospodarcza jest konieczna, by wymusić zmianę władzy lub przynajmniej zmianę polityki obecnej ekipy w Teheranie.

Amerykanie – mimo podnoszonych obaw odnośnie skutecznego egzekwowania sankcji – zapewnili, że będą one „w pełni realizowane” i „ostatecznie wytyczą nową ścieżkę, która doprowadzi do dobrobytu ludność irańską”.

 

Urzędnicy irańscy, w tym ci głęboko zaangażowani w negocjacje ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie umowy nuklearnej w latach 2013-2015 stwierdzili, że nie widzą w tym momencie odpowiednich warunków do wszczęcia nowych rozmów z administracją Trumpa. Wyrazili sceptycyzm w związku z propozycją prezydenta z 30 lipca, który wzywał do wszczęcia rozmów „w każdej chwili bez warunków wstępnych”. Irański prezydent Hassan Rouhani zasugerował, że Trump nie jest wiarygodny. Już wcześniej jednostronnie wycofał się z kilku umów. - Ameryka będzie żałować nałożenia sankcji na Iran – dodał.  - Stany Zjednoczone są już izolowane na świecie. Nakładają sankcje na irańskie dzieci, pacjentów i naród – mówił Rouhani.

 

- Jeśli chcemy skutecznych negocjacji, nie można prowadzić rozmów ze stroną, która ciągle stwierdza, że jest silniejsza od drugiej – zauważył z kolei Majid Takht-Ravanchi, irański negocjator umowy nuklearnej, który służy jako doradca Rouhani’ego. Jego zdaniem, negocjacje w obecnej atmosferze byłyby bezużyteczne, a pod pewnymi względami nawet szkodliwe. Dlatego propozycji Trumpa nie tylko nie traktuje poważnie, ale postrzega jako pewną taktykę.  - Negocjowaliśmy każde słowo w JCPOA, a Trump jednym podpisem unieważnił to – żalił się irański minister spraw zagranicznych Mohammad Javad Zarif na konferencji prasowej z irańskimi dziennikarzami. - Teraz przychodzi i mówi o negocjacjach. To tylko gra propagandowa – dodał.

 

Irański analityk żyjący w Ameryce, Amir Handjani zastanawia się także, czy administracja Trumpa rzeczywiście będzie chciała zawrzeć nowe porozumienie z reżimem irańskim, który próbuje zdestabilizować. - Istnieje sprzeczność pomiędzy tym, co mówią, że chcą usiąść do stołu z Irańczykami i zawrzeć lepszą umowę a jednoczesnym zachęcaniem do irytujących zamieszek w Iranie – tłumaczył Handjani, starszy członek Rady Atlantyckiej i członek zarządu RAK Petroleum. Według niego, albo mamy do czynienia ze złą strategią dyplomatyczną, albo najgorszą próbą zbliżenia się do Teheranu w najgorszy możliwy sposób. -  Wątpliwe jest, by Rouhani zasiadł z Trumpem do stołu, chyba że administracja sprecyzuje swoją pozycję i zmieni zachowanie wskutek konkretnych  namacalnych działań – zasugerował.

 

Źródło: al-monitor.com

AS


DATA: 2018-08-07 14:50
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Rewolucja za pomocą wielkiego głodu? Wyjątkowo podłe. Jak każda rewolucja.
9 miesięcy temu / koga
 
Jezeli Iran sie ugnie przed amerykanskim gangsterem to podzieli los Ukrainy.Polske rowniez nie czeka nic dobrego, Chron Panie Boze od takch przyjaciol jak USA i IZRAEL.
9 miesięcy temu / Free spirit
 
Trudno sobie wyobrazić, że Irańczycy będą chcieli obalić władzę, która chroni ich kraj przed największym wrogiem. No chyba, że jakaś Nuland czy Soros podeśle dostateczną ilość pieniędzy tak jak to zrobili w przypadku przewrotu na Ukrainie.
9 miesięcy temu / Niktoś
 
Scenariusz podmiany władzy na liberalną i wprowadzenia demokracji może się nie powieść. Wtedy nastąpi krwawa wojna światowa Iran kontra USA+Izrael + wasale USA i Izraela. Jeśli Polska przyłączy się do ze Stanów i Izraela w likwidacji Iranu, Rosja automatycznie zyska pretekst do uderzenia na Polskę na Przesmyku Suwalskim. Będzie wojna z Białorusią sprowokowana przez naszych serdecznych przyjaciół, a celem tej wojny będzie zniszczenie Polski i Białorusi. Niech Morawiecki, Błaszczak, Kaczyński itd nie ważą się wysłać wojsk czy służb polskich na wojnę perską. Odpowiedzą za zdradę stanu, jeśli odważą się wydać zezwolenie na udział chociaż jednego Polaka w tej wojnie.
9 miesięcy temu / veto
 
Marionetką Izraela jest też UE. Hołd wasalny Izraelowi złożyła już masońska monarchia brytyjska w osobach ksiecia Williama z żoną Kate oraz marionetkowy zarząd Unii. "Włączenie Iranu w główny obieg gospodarki światowej" oznacza włączenie do NWO pod żydowskim zarządem. Dlaczego świat nie protestuje? Trump idzie po trupach do globalnej władzy żydow nad światem. Trump nie waha się zniszczyć żadnej świętości i żadnego kontynentu: Europy, Iranu, nie zawaha się zniszczyć Polski. Jak jest w języku farsi "Solidarność"? Bo właśnie żydzi przeprowadzają tam transformację ustrojową na wzór polskiej, po zakończeniu której jakąś irańska Szczepkowska oznajmi "właśnie w Iranie skończył się reżim i teraz będziemy żyli długo i szczęśliwie". Nie będą.
9 miesięcy temu / szkło
 
Stany Zjednoczone jako marionetka Izraela, czyli jak ogon merda psem! :)
9 miesięcy temu / Karol
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "62042"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.