DZIŚ JEST:   21   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Mateusza Ewangelisty
Bł. Marka z Modeny
 
 
 
 

Iran: muzułmanie nawracają się na chrześcijaństwo. Uciekają do Europy w obawie o swoje życie

Iran: muzułmanie nawracają się na chrześcijaństwo. Uciekają do Europy w obawie o swoje życie
fot. publicdomainpictures.net

Do Europy przybywa coraz więcej irańskich chrześcijan, którzy uciekają przed islamską policją. Ks. Jean Marie Humeau zauważa, że wyznawcy Chrystusa z Iranu boją się o swoje życie także przebywając we Francji czy innych krajach UE ponieważ nieoficjalne „jednostki islamskiej policji”, działają również w Europie.

 

Ks. Jean Marie Humeau podkreśla, że pomimo oficjalnych deklaracji i zacieśniania watykańsko – irańskiej współpracy, sytuacja wyznawców Chrystusa w tym kraju stale się pogarsza. Ostatnio rząd wprowadził na przykład rozporządzenie, zgodnie z którym muzułmanie nie mogą zatrudniać w swych firmach chrześcijan. W najtrudniejszym jednak położeniu są muzułmanie, którzy nawracają się na chrześcijaństwo. „Paradoksalnie pomimo niesprzyjających warunków, takich przypadków jest coraz więcej” – mówi ks. Humeau.

 

„W Iranie konstytucja przewiduje istnienie dwóch Kościołów katolickich: ormiańskiego i chaldejskiego. Problem polega jednak na tym, że od pewnego już czasu wzrasta liczba nawróceń w ramach tak zwanych Kościołów domowych” – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Jean-Marie Humeau. „Pozostają oni w tych wspólnotach domowych, ponieważ zmiana religii jest przez islam surowo zakazana. Islam przewiduje bardzo surowe kary za apostazję. Kościoły oficjalnie uznane przez państwo nie mogą ich przyjąć, zakazuje im tego policja religijna” – tłumaczy sytuację chrześcijan w Iranie.

 

„Ewangelia Chrystusa przyciąga jednak Irańczyków i niemało z nich się nawraca. Kiedy jednak ich nawrócenie wyjdzie na jaw, nie mogą pozostać w Iranie. Chrześcijanie więc uciekają, najczęściej przez Turcję, bo tam mogą pojechać na wizę turystyczną. Kiedy docierają do Francji, nie są zbyt dobrze przyjmowani. Wielu instytucjom trudno jest zrozumieć, że zmiana religii wymaga opuszczenia kraju. Oni jednak przybywają i jest ich coraz więcej. Próbujemy więc w ramach katolickich wspólnot wschodnich organizować dla nich pewne struktury, w których mogliby być przyjęci” – dodaje ks. Humeau.

 

Francuski kapłan przyznaje, że bardzo trudno jest zdobyć zaufanie irańskich chrześcijan. Są bowiem bardzo nieufni, wiedzą, że islamska policja religijna może infiltrować również środowiska chrześcijańskie we Francji. „Pomagamy im jednak, by przy zachowaniu wszelkiej dyskrecji nawiązali kontakt z innymi chrześcijańskimi uciekinierami z Iranu i by w ten sposób nawiązała się między nimi sieć relacji” – tłumaczy.

 

 

Źródło: KAI

WMa

 


DATA: 2020-01-17 17:57
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
13
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ja myślę że nie ma fałszywych nawróceń. Przecież Ci ludzie ryzykują życie. A ilu chrześcijan w strachu przed śmiercią wypadło by się Chrystusa? Na szczęście jeszcze nie musimy tego robić. Brawo za odwagę dla tych ludzi.
8 miesięcy temu / Adam
 
6. próba przebicia się przez cenzurę ... Dopowiem co mi ktoś uciął - nie wiem czemu, bo nie narusza to regulaminu. Nie będą tu szczęśliwi, bo w Polsce powszechne są pogarda i paniczny strach przed obcymi. Wystarczy poczytać wpisy na różnych forach internetowych by się przekonać że to fakt.
8 miesięcy temu / @Pokręć
 
Ile wśród nich jest fałszywych nawróceń, pretekstów do pozostania na zasiłku?
8 miesięcy temu / panda
 
Niech przyjadą do nas wolę takich imigrantów niż tych stręczonych nam przez UE
8 miesięcy temu / Klik
 
Nie wiem czy zapraszanie jakichkolwiek obcych narodowościowo chrześcijan do Polski jest dobrym pomysłem. Nie będą tu szczęśliwi.
8 miesięcy temu / @Pokręć
 
Nawrócić się na chrześcijaństwo i chcieć wyjechać z państwa islamskiego do Francji, to jak z deszczu pod rynnę. Profanacja kościołów we Francji im nie przeszkadza? Dzielnice ?no go? z prawem szariatu im nie przeszkadzają? Naprawdę, czy szczytem marzeń osoby nawróconej może być mieszkanie we Francji? A kto z komentujących tutaj zaprasza ich do Polski, ten niech ich weźmie pod swój własny dach, jak się ich nie boi. Polska jako kraj i rząd nie może zbawić świata. Jeśli uważasz, że komuś należy się miejsce w Polsce - daj mu je sam, i zatrosz się o przybyszów, a nie zrzucaj odpowiedzialności na państwo!
8 miesięcy temu / kid
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.