DZIŚ JEST:   21   KWIETNIA   2019 r.

Zmartwychwstanie Pańskie
Św. Anzelma, Doktora Kościoła
 
 
 
 

Iran: mimo islamskich represji wzrasta ilość nawróconych na chrześcijaństwo

Iran: mimo islamskich represji wzrasta ilość nawróconych na chrześcijaństwo

Ponad 300 tys. muzułmanów w Iranie w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat przyjęło wiarę Chrystusa - szacuje ks. Pierre Humblot, kapłan chaldejski, który spędził tam 45 lat. Są oni narażeni na prześladowania, więzienie czy nawet śmierć.


Ks. Humblot od 1961 r. towarzyszył muzułmanom nawracających się na chrześcijaństwo. W 2006 r. pod groźbą kary śmierci musiał opuścić Teheran. Obecnie mieszka w Paryżu, kontynuuje swoje dzieło, nadal towarzysząc duchowo muzułmanom: Irańczykom i Afgańczykom. przebywającym w Europie a przyjmującym wiarę Chrystusa.

- Będąc posłuszny kategorycznemu nakazowi mojego biskupa, musiałem natychmiast opuścić Iran i schronić się w Paryżu - wyjaśnia kapłan. Dodaje, że przybył tu z dwoma wielkimi walizami zawierającymi rękopisy niedokończonego tłumaczenia Biblii na język perski. - Biskup miał rację, gdyż tuż po moim wyjeździe policja islamska zaatakowała centrum katechetyczne, gdzie wcześniej pracowałem. Najpierw skonfiskowano wszystkie nasze książki i komputery, a następnie podpalono budynek i znajdującą się w nim kaplicę - opowiada.

Ks. Humblot ocenia liczbę muzułmanów nawróconych na chrześcijaństwo w Iranie na - ostrożnie licząc - ok. 300 tys. Jego zdaniem, reżim islamski doskonale sobie zdaje z tego sprawę i dlatego w bardzo brutalny sposób walczy z tym nurtem. Na skutek grożących im prześladowań wszyscy nawróceni żyją w Iranie w podziemiu. Łamią bowiem prawo islamu, które zabrania konwersji na chrześcijaństwo, co jest karane śmiercią. Doświadczają represji nie tylko za strony władz, ale także własnej rodziny, sąsiadów i znajomych. Są także niechętnie przyjmowani we wspólnotach istniejących tam tradycyjnie Kościołów wschodnich, gdyż te natychmiast zostałyby oskarżone o prozelityzm, który jest prawnie zakazany i surowo karany. Władze tolerują co prawda istnienie niewielkiej mniejszości chrześcijańskiej, ale zakazana i ostro karana jest wszelka działalności o charakterze misyjnym.

Pomimo tych prześladowań - jak podkreśla ks. Humblot - ilość nawróconych wzrasta. Są to na ogół ludzie młodzi, których charakteryzuje silna duchowość, ale którzy nie odnajdują się w narzuconych odgórnie sztywnych ramach, jakie stwarza islam. Kapłan wyjaśnia, że zawsze dbał o to, by zmiana religii było wolną i dojrzałą decyzją każdego z nich, a nie efektem emocji, czy czyjegokolwiek wpływu. Dlatego - wyjaśnia - jeśli przychodził do niego muzułmanin czy muzułmanka deklarująca chęć zmiany religii, to odmawiał im chrztu bez trzyletniego, niełatwego okresu katechumenatu. W tym czasie spotykał się z każdym z nich indywidualnie, nigdy w grupie, tak aby nie być namierzonym przez policję. Opowiada, że były to na ogół spotkania w parkach, kinach, sklepach czy środkach komunikacji. Dopiero po tym okresie, jeśli dana osoba deklarowała w pełni wolny wybór i będąc gotowa na związane z tym trudności, mogła przystąpić do sakramentu.

Ks. Humblot informuje, że katechumeni po przyjęciu chrztu spotykają się nie w istniejących świątyniach chrześcijańskich, ale w "Kościołach domowych" organizowanych potajemnie i z wielką dyskrecją w mieszkaniach prywatnych bądź piwnicach. Istniejące w Iranie niewielkie wspólnoty chrześcijan wschodnich czy Kościoła łacińskiego boją się włączać ich do swych szeregów z obawy przed represjami.

Wielu świeżo nawróconych doświadcza ponadto przemocy w swych własnych rodzinach. Ks. Humblot opowiada o jednej młodej katechumence, która przeżyła dość raptowne nawrócenie. Gdy odkryła to jej rodzina, najpierw podejrzewała opętanie przez szatana. Została pobita przez swego ojca, a jak nie wyrzekła się wiary w Chrystusa, oblał ją benzyną z kanistra i usiłował podpalić. Ocaliło ją to, że wilgotne, oblane benzyną zapałki nie wydały z siebie ognia. Następnie, ojciec zamknął ją w piwnicy dając trzy dni na podjęcie decyzji o powrocie na islam, a w przeciwnym wypadku zagroził jej śmiercią. Uwolniła ją w nocy jedna z sióstr.

Dziewczyna uciekła, pozostawiając wszystko co miała. Udało się jej opuścić Iran. Od kilku lat przebywa w Europie, modląc się nieustannie o łaskę zdolności wybaczenia swemu ojcu.

W 80-milionowej populacji Iranu chrześcijanie stanowią niecałe pół procenta. Dokładnej liczby nie sposób podać. Z raportu organizacji International Campaign for Human Rights in Iran (działającej na rzecz praw człowieka w tym kraju) wynika, że obecnie może być ich nawet 500 tysięcy. Większość z nich to etniczni Ormianie i Asyryjczycy, którzy - choć pilnie obserwowani przez władze - mogą praktykować swoją ortodoksyjną wiarę. Na prześladowania, więzienie czy nawet śmierć narażeni są w większym stopniu ci, którzy porzucili islam na rzecz chrześcijaństwa.

 


Źródło: KAI
luk

 


DATA: 2015-12-24 20:20
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@ascii - nie trzeba tu wszystko mieszać w jednej kupie. Wiadomo kto stworzył islam i dla czego. Islam to jest nieprawdziwa religia, stworzona przez tych, niby wybranych.
ponad 3 lata temu / Black Helicopter Commando
 
Powinna być zdelegalizowana każda religia, która nie zezwala na apostazję.
ponad 3 lata temu / ascii
 
"Gdzie wzmógł się grzech, tam obficiej wylała się Łaska..."
ponad 3 lata temu / olo13jcb
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "40199"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.