5 stycznia 2018

Iran: brutalny czyn, surowa kara. Gwałciciel i morderca dziecka powieszony!

(Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com)

Irańczycy powiesili we czwartek młodego mężczyznę, który został skazany za zgwałcenie i zabicie sześcioletniej afgańskiej dziewczynki – podały lokalne media. Dziewczynka Setayesh Ghoreyshi została porwana w miejscowości Varamin, na południe od Teheranu w kwietniu 2016 roku i zamordowana przez Amirhosseina Pourjafara. Przeciwko „surowemu” i „nieludzkiemu” wyrokowi skazującego gwałciciela na śmierć ostro protestowała organizacja Amnesty International.

 

Pourjafar w chwili popełnienia zbrodni miał 17 lat. Gholamhossein Esmaili, przewodniczący sądu w Teheranie, powiedział w czwartek, że „rodzina ofiary nalegała na zastosowanie kary, która została wykonana dziś rano”.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Amnesty International po ogłoszeniu wyroku potępiła decyzję sądu i wzywała do ponownego rozpatrzenia sprawy. – Nie ma wątpliwości, że była to przerażająca zbrodnia, a sprawca powinien zostać pociągnięty do odpowiedzialności. Amnesty International popiera domaganie się sprawiedliwości wyrażone przez rodzinę Setayesha pogrążoną w żałobie i szerszą społeczność afgańską w Iranie, ale egzekucja 17-letniego chłopca nie jest sprawiedliwością – przekonywała wówczas Magdalena Mughrabi, zastępca dyrektora ds. Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej w Amnesty International.

 

– Stosowanie kary śmierci wobec osób skazanych za przestępstwa popełnione w wieku poniżej 18 lat jest całkowicie zabronione przez międzynarodowe prawo dotyczące praw człowieka. Jeśli Iran rozpocznie egzekucję w przyszłym tygodniu, to będzie kolejny przykład przerażającego naruszenia zobowiązań międzynarodowych – ostrzegła Mughrabi.

 

Dodała, że „pośpiech władz, by wysłać dziecko na szubienicę i złagodzić publiczne oburzenie, jest krótkowzroczny i błędny. Kara śmierci jest okrutną, nieludzką i nieodwracalną karą i nie ma dowodów na to, że ma ona większy skutek odstraszający niż uwięzienie. Jej stosowanie jako środka zemsty ma brutalny wpływ na społeczeństwo”.

 

Irański wymiar sprawiedliwości dopuszcza karę śmieci w przypadku czterech przestępstw: gwałtu, morderstwa, handlu narkotykami oraz apostazji (porzucenia islamu).

 

W latach 2005-2017 stracono osiemdziesięciu pięciu nieletnich przestępców. Wedle Amnesty International w celach śmierci znajdują się obecnie 92 osoby za zbrodnie popełnione w chwili, gdy były one niepełnoletnie.

 

Teheran twierdzi, że nie wykonuje wyroków na nieletnich. Mogą oni zostać skazani na śmierć i wyrok jest wykonywany, gdy osiągną pełnoletność.

 

 

Źródło: alaraby.co.uk

AS

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 515 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram