DZIŚ JEST:   25   LUTY   2020 r.

Św. Cezarego z Nazjanzu
Św. Modesta z Trewiru
 
 
 
 

Irakijczycy chcą zakupić system obrony powietrznej od Rosji, Chin lub Ukrainy

Irakijczycy chcą zakupić system obrony powietrznej od Rosji, Chin lub Ukrainy
fot.Wolfgang Meier/VISUM/FORUM
#GEOPOLITYKA    #DYPLOMACJA    #IRAK    #ROSJA    #CHINY    #UKRAINA    #UZBROJENIE    #WOJSKO    #ARMIA    #BROŃ

Rząd iracki bada możliwość zakupu rosyjskich, chińskich lub ukraińskich systemów obrony powietrznej, być może w zamian za dostawę ropy.

 

Początkowo, po zabójstwie irańskiego generała Kasima Sulejmaniego przez Amerykanów za pośrednictwem drona, władze w Bagdadzie rozważały zakup zaawansowanego rosyjskiego systemu obrony powietrznej.

 

Badr al-Ziyadi, członek komisji bezpieczeństwa i obrony parlamentu irackiego, powiedział dziennikarzowi gazety „As Sabah”, że władze planują wysłać delegacje do Rosji, Chin i na Ukrainę, by sprawdzić możliwości zakupu zaawansowanych systemów obrony powietrznej.

 

– Delegacje zamierzają odwiedzić takie kraje, jak: Rosja, Chiny i Ukraina, aby negocjować zakup nowoczesnych systemów do ochrony przestrzeni powietrznej Iraku – stwierdził. Iracki parlament tworzy obecnie wspólną delegację, złożoną z posłów i przedstawicieli władzy wykonawczej.

 

Ziyadi mówił, że Irakijczycy mogliby zapłacić za systemy uzbrojenia przesyłkami ropy, zamiast gotówką. – Wiele krajów wykazało [gotowość] wysłania nowoczesnej broni do Iraku w zamian za ropę – przekonywał. – To najlepszy sposób, aby zapewnić transport dobrej broni do Iraku bez korupcji i przekupstwa – ocenił.

 

Muhammad Ridha, szef parlamentarnej komisji obrony i bezpieczeństwa oznajmił w zeszłym tygodniu, że Bagdad wznowił niedawno rozmowy z Moskwą na temat potencjalnego zakupu rosyjskiego systemu obrony powietrznej S-300.

 

Wstępne dyskusje w tej kwestii rozpoczęły się już w ubiegłym roku w związku z atakami powietrznymi na irackie bazy wspieranych przez Iran szyickich bojówek zwanych „Siłami Mobilizacji Ludowej” (Al-Hashd al-Shaabi).

 

– Kilka miesięcy temu, po atakach na szyickie bazy milicji Al-Hashd al-Shaabi w Bagdadzie i innych prowincjach, pojawiła się potrzeba takiej broni, a strona odpowiedzialna wznowiła negocjacje w sprawie kontraktu dotyczącego systemu S-300 – powiedział Ridha.

 

Przypomniał, że wcześniejsze negocjacje w sprawie S-300 załamały się z powodu groźby Stanów Zjednoczonych dotyczących nałożenia sankcji na Irak, jeśli dojdzie do zakupu systemu.

 

Ridha ocenił, że Bagdad dąży do zawarcia porozumienia w sprawie rosyjskiej broni, mimo że spodziewa się nacisków ze strony Waszyngtonu. Między obu krajami utrzymują się napięcia po tym, jak administracja Trumpa zabiła 3 stycznia  br. szefa irańskich jednostek elitarnych Al-Kuds w pobliżu międzynarodowego lotniska w Bagdadzie. Rząd iracki potępił atak, a parlament wkrótce potem zagłosował za wydaleniem wszystkich wojsk Stanów  Zjednoczonych i ich sojuszników z Iraku.

 

W tym kontekście Rosja skontaktowała się z Bagdadem w sprawie nowej umowy dot. sprzedaży broni. RIA Novosti poinformowały na początku tego miesiąca, że Moskwa ​​oferuje Irakowi sprzedaż swojego bardziej zaawansowanego systemu obrony powietrznej S-400, aby pomóc „zapewnić suwerenność i niezawodną ochronę przestrzeni powietrznej w tym kraju”.

 

S-400 to system pocisków ziemia-powietrze zdolny do namierzania samolotów, dronów i rakiet w zasięgu 400 kilometrów (250 mil) i na wysokości do 30 kilometrów (18 mil).

 

Stany Zjednoczone konsekwentnie sprzeciwiają się staraniom sojuszników o zakup S-400. Po tym, jak Turcja – członek NATO – zignorowała amerykańskie ostrzeżenia i otrzymała swój pierwszy transport systemu S-400 z Rosji latem ubiegłego roku, prezydent Trump odpowiedział zawieszeniem sprzedaży odrzutowców F-35, o które zabiega Ankara. W grudniu Senacka Komisja Spraw Zagranicznych podjęła uchwałę, wzywającą do zastosowania sankcji wobec Turcji

 

W zeszłym tygodniu Departament Stanu zagroził, że USA nałożą na Irak sankcje, jeśli Bagdad zdecyduje się kupić S-300 lub S-400 od Rosji. – Zakup [systemów – red.] prawdopodobnie stanie się wyzwalaczem sankcji, dlatego radzimy naszym partnerom, aby nie dokonywali takich transakcji – powiedział Joey Hood, główny zastępca sekretarza stanu ds. bliskowschodnich.

 

Wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow oświadczył, że sankcje USA nie odstraszą Moskwy. – Nie boimy się tych sankcji. Jesteśmy gotowi się im przeciwstawić – komentował.

 

Źródło: cnsnews.com

AS


DATA: 2020-01-22 14:06
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.