DZIŚ JEST:   19   SIERPNIA   2019 r.


Św. Jana Eudesa
Św. Sykstusa III, papieża
 
 
 
 

Irak: po raz pierwszy od 5 lat katolicy ponownie świętują Wielki Tydzień i Wielkanoc

Irak: po raz pierwszy od 5 lat katolicy ponownie świętują Wielki Tydzień i Wielkanoc
Fot. Reuters / Forum

Po raz pierwszy od pięciu lat w irackim Mosulu katolicy świętują ponownie Wielki Tydzień i Wielkanoc. Nowy arcybiskup chaldejski tego miasta Michael Najeeb Moussa zaapelował w Wielki Czwartek i Wielki Piątek do „małej trzódki” chrześcijan powracających do miasta, aby „budowali mosty braterstwa, burzyli mury i siali nadzieję”.

 

Ksiądz arcybiskup celebrował Mszę Wieczerzy Pańskiej w kościele pw. św. Pawła przy ołtarzu, gdzie spoczywają doczesne szczątki jego poprzednika, arcybiskup Paulosa Faradża Rahho, zamordowanego przez islamistów w 2008 r.

Miejcie odwagę być chrześcijanami, naszą misją jest dawanie świadectwa o Chrystusie. To przesłanie, które chcemy przekazać naszym braciom i siostrom, którzy należą do innych wspólnot religijnych i całej ludności Iraku – mówił w kazaniu arcybiskup Najeeb Moussa.

Arcybiskup odnosząc się do sytuacji politycznej zaznaczył, że „bez sprawiedliwości nie ma przyszłości dla chrześcijan w Iraku”. – Sprawiedliwość oznacza zagwarantowanie praw wszystkim obywatelom, bez względu na religię lub pochodzenie etniczne – powiedział hierarcha i zaapelował do władz w Bagdadzie: – My, chrześcijanie, jesteśmy pełnoprawnymi obywatelami, tak jak wszyscy inni.

Kościoły w Mosulu, które zostały zbezczeszczone przez terrorystów Państwa Islamskiego (PI) po ich inwazji w 2014 r. powoli wracają do swoich sakralnych funkcji. Obecnie kościół św. Pawła jest jedynym miejscem, w którym może odprawiać katolickie liturgie chaldejskie. – Tutaj obchodzimy Wielkanoc, jako dowód, że światło w naszej codziennej rzeczywistości pokonuje ciemność – powiedział abp Najeeb Moussa w wywiadzie dla agencji prasowej włoskiego episkopatu SIR.

Hierarcha wyraził nadzieję, że Wielkanoc obchodzona w kościele św. Pawła w Mosulu będzie „znakiem zmartwychwstania i odrodzenia”. Ale sytuacja pozostaje trudna. Wielu wypędzonych chrześcijan uchodźców nie powróciło jeszcze do swoich domów w dolinie Niniwy, szacuje się, że około połowy. W samym Mosulu sytuacja jest jeszcze trudniejsza, również dlatego, że wciąż istnieją tam komórki Państwa Islamskiego. – Wiele rodzin chrześcijańskich chciałoby powrócić i jest to też moje życzenie wielkanocne – zapewnił.

Nawet jeśli teraz w kościele pw. św. Pawła gromadzi się tylko „mała trzódka” to jest to znak odrodzenia – powiedział arcybiskup i dodał: – Nie chodzi o liczby, ale o siłę wiary. Ważne jest, aby żyć wiarą chrześcijańską z determinacją. Jest to wiara, której nigdy się nie porzuciliśmy pomimo całej przemocy, prześladowań i niesprawiedliwości terrorystów ISIS.

Hierarcha podkreślił, że zmartwychwstanie Jezusa jest zaproszeniem do odwagi dawania świadectwa Ewangelii. – Musimy pokazać naszym irackim braciom i siostrom, że jesteśmy ludźmi radości, nadziei i miłości – powiedział ksiądz arcybiskup.

 

 

Źródło: KAI

RoM

 

 

 

 


DATA: 2019-04-20 17:26
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Przepaść nie do pokonania między Francją a Bliskim Wschodem co ich łączy to terroryści tak szczodrze do Francji zaproszeni, którzy tak bestialsko wymordowali setki tysięcy a we Francji, a na zachodzie uważani za ofiary niemal Chrześcijan, którym odmawia się w Europie azylu. Obawiam się że we Francji jak i na zachodzie zmartwychwstania jak na Bliskim Wschodzie nie będzie. Gdzie nie ma siły wiary tam jest niezdolność do obrony, do walki - to śmierć. A wiary tam już nie ma.
3 miesiące temu / banita
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.